11 Mayıs 2019 02:01
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

GOOGLE I/O 2019 ETKİNLİĞİNDEN İLK İZLENİMLER

Google’ın her yıl düzenlendiği, geliştiricinin, Google uzmanlarıyla birlikte, Google’ın yeni ürünlerini test ettiği ve duyurduğu etkinlik bu yılda 7-9 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Ben de işten vakit buldukça gerek Google’ın canlı yayından gerekse Türkçe ve İngilizce teknoloji sayfalarından etkinliği takip etmeye çalıştım.
Öncelikle etkinlikgeçen yıllara benzer bir şekilde gerçekleştiğini söyleyebilirim. Etkinlikte Google’ın duyurduğu yeniliklerden bahsetmeden önce etkinliğe Eskişehir’den herhangi bir teknoloji topluluğu ya da grubunun katılmadığını da belirtiyim.
Google I/O 2019’da da geçen yıla benzer şekilde bol bol yapay zekâ kavramını duyduk. Sel ve taşkınları önlemekten, doktorların bile fark edemediği kanser hastalıklarının fark edilmesinden, kişisel kullanımda getireceği kolaylıklarından, hemen hemen her alanda yapay zekânın kullanımından etkinlik boyunca bahsedildi. İçim dışım yapay zekâ oldu desem yeridir.
Yapay zekâ ve Google Asistan’ın yanı sıra Google Haritalar’a gelecek artırılmış gerçeklik desteği de yine bu etkinlikte tanıtıldı. Tüm Pixel kullanıcıları etkinliğin geçekleşmesinden itibaren Google Haritalar’ınbu yeni halini kullanabilecek.
Etkinlikte sık sık yapay zekâdan bahsedildiğini söylemiştim. Google’ın CEO’su SundarPicha ise bu konuda en çok merak edilen Duplex teknolojisi hakkında çok aydınlatıcı bilgiler verdi. Duplex’in hizmet alanının, özellikle araç kiralama ve bilet rezervasyonu ile genişleyeceğinibelirtti.Konuşma tanıma işlevinin de oldukça hızlandırıldığınıbelirten Sundar,“Asistanla konuşurken, telefona dokunmanın oldukça yavaş olduğunu hissedeceksiniz” diye konuştu. Bu asistan sizin yerinize e-posta gönderiyor, seyahat tarihleriniz ve araç tercihleriniz gibi ayrıntıları mailerinize bakarak anlayabiliyor. Yani Google Duplex her derde deva olmaya geliyor.
Etkinliğin en çok merak edileni ise hiç kuşku yok ki Google’ın yeni işletim sistemi AndroidQ’dur. Android10 veya AndroidQ olarak adlandırılan yeni işletim sistemi hakkında da oldukça çarpıcı bilgiler veren yetkililer, AndroidQ’nunkatlanabilir telefon modellerinde en üst verimle çalışabilmek üzere geliştirildiğini iddia ediyor.Android Q ile Karanlık Mod desteğinin kullanıma sunulacağı da duyuruldu.
Ayrıca mobil sektöründeki diğer önemli gelişme olan “5G” hakkında da bilgiler verildi. Bu yıl çıkacak olan pek çok Android telefonda 5G desteğinin olacağı açıklandı.
Tabi ki Google I/O 2019’da görücüye çıkan tüm yenilikler ve ürünler bunlar değil. Gözden kaçırdığım, takip edemediğim birçok yenilik vardır. Belki gelecek hafta I/O 2019’u daha ayrıntılı bir şekilde köşemde işleyebilirim.

Etkinlikteki satır başları
 • Google Haritalar’a da “Gizlilik Modu” geliyor.
 • Yeni geliştirilen “Odak Modu” hem Android Q hem de Android P kullanıcılarına sunulacak.
 • Akıllı ev sistemi Google Home Hub artık NestHub olarak adlandırılacak.
 • Pixel 3a ve 3a XL tanıtıldı. Google, yeni telefonlarını 399 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunacak.
 • Sağır ve işitme zorluğu yaşayan insanlar için tasarlanan “Live Transcribe” adlı eş zamanlı altyazı çeviri sistemi tanıtıldı.

 
HAFTANIN ÜRÜNÜ
Logitech Z130 (4.8/5)
Bilgisayarında kaliteli ama çok yüksek ses aramayanlar için ideal bir masaüstü bilgisayar hoparlörü.Tiz ve basları çok iyi çıkaran bu cihaz, sesi tam tadında almanızı sağlar. Logitech kalitesiyle üretilen hoparlör ses konusunda boyundan büyük işler başarıyor. Ortalama bir oda için ideal ses deneyimi yaşatan Logitech Z130’in fiyatı da diğer rakiplerine oranla oldukça uygun sayılabilir.
İddia ediyorum film, oyun veya müzik için 1+1 arayanlar bu fiyatta daha kalite bir ürün bulamazlar.  Logitech kalitesini her zaman hissedebileceğiniz bu cihaz sizi asla yarı yolda bırakmaz.
Fiyat:4.8/5
Kalite:4.8/5
Performans:4.9/5
Fiyatı: 90-109 TL


HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
 • 9 Mart itibariyle PUBG Lite, beta sürümü ile Türkiye'deki kullanıcıların erişimine açılıyor.
 • Huawei, çerçevesiz ekranlı telefon akımına ayak uydurarak şirketin ilk çentiksiz, deliksiz telefonu P Smart Z'yi resmi olarak duyurdu.
 • Türk Telekom'un milletvekillerine binlerce dakika konuşma ve 20 GB interneti yalnızca 29 TL'ye sunması, sosyal medya kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı.
 • Türksat A.Ş. Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat 5A uydusunun, gelecek yılın ikinci çeyreğinde uzaya fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

NEYDİ NE OLDU?
Winrar
WinRAR, Windows için Shareware dosya arşivleme ve veri sıkıştırma yazılımıdır. İlk yayınlanma tarihi 22 Nisan 1995’dir. 1995’den beri hayatımızda yer alan bu küçük ama bir o kadarda kullanışlı program dünyanın en popüler sıkıştırma yazılımıdır.
Winrar’ı Eugene Roshal adındaki amcamız tarafından kodlamış. Çıktığı günden bu yana birçok programın bitişine/iflasına tanıklık etse de Winrar güncelliğini ve popülerliğini her zaman korumuştur.
Yıllar boyu çıkan birçok rakibini tek yumrukla nakavt etmiştir.
Her formattan sonra akla ilk gelendir.
Winrar, “borç istemede winrar gibi ol” gibi başlıklara konu olan ücret isteme yönetimi nedeniyle de ücret ödemeden birçok kişi tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılıyor.
Karşılık beklemeden yaptığı bunun gibi birçok işten dolayı herkes tarafından saygıyı hak ettiğini düşünüyorum.
Mac Os kullanıcıların ise neden bu nimetten yararlanamadığı da ayrı bir tartışma konusudur.
Geçen aylarda 19 yıldır fark edilemeyen açığı düzelmesiyle teknoloji sayfalarına manşet olan Winrar, kullanıcılarına 5.70 ve üzeri sürümlerine güncellemesini tavsiye ediyor.


TEKNOLOJİ TARİHİNDE BU HAFTA
 • 11.05.1997 - IBM'in süper bilgisayarı Deep Blue, gelmiş geçmiş en büyük satranç ustası olarak kabul edilen GaryKasparov'u yendi.
 • 16.05.2009 - MinecraftClassic'in ilk sürümü halka açık şekilde yayınlandı.
 • 12.05.2017 - Dünya çapında 400 binden fazla bilgisayarı hedef alan bir "fidye yazılımı" saldırısı düzenlendi.

TEKNOLOJİ İNSANI
Mark Zuckerberg
1984 yılında doğan Mark Zuckerberg’i, Bill Gates’ten sonra en çok bilinen teknoloji insanı olarak sayabiliriz. Tabi ki de bunun nedenin en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya sitesi Facebook’un kurucu olmasının yanı sıra, hakkında çıkan gizliği ihlal etme davaları ve Facebook fikrinin çalıntı olması da etkili olmuştur.
Üniversiteyi Harvard’da okuyan Mark, arkadaşlarıyla okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com siteni kurdu. Daha sonra bu siteyi daha kapsamlı hale getirip Facebook’u kurdu. Facebook 18 ay gibi kısa bir süre sonra ABD’nin en çok kullanılan arkadaşlık sitesi oldu.
2012 yılında Instagram’ı, 2014 yılında da Whatsapp’ı da bünyesine katan Mark abimiz 66,6 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en genç zengin insanıdır.


TEKNOLOJİ SÖZLÜĞÜ
Fidye Yazılımı: Bilgisayarınızda bulunan her türlü veri şifreleyen bunun karşılığında para isteyen zararlı yazılım.
5G:Saniyede 100 Megabit veri hızı sağlayan 5. nesil kablosuz iletişim teknolojisi.
Shareware:Kullanıcının programı tanımasını sağlayan, zaman ve özellik bakımından kısıtlı sürüme verilen addır. Kısıtlı yazılım

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti