10 Mart 2019 01:19
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

Geleceğin Standarttı: USB 4 .0

Osman Kara

USB teknolojisi, faremizin ve yazıcımızın PC’ye takmak için daha hızlı bağlanmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıktığından beri çok yol kat etti.
2016 yılından bu yana yeni USB standarttı olan Type-C ile hem telefonlar hem tabletler hem de taşınabilir bilgisayarlar tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Şubat ayında tanıtılan yeni USB standartlarıyla artık resmen USB 4.0 teknolojisine adım atmış olduk. Baştan belirteyim USB 4.0 standarttı 2019’un ikinci yarsında kullanıma sunulacak, telefonlar için ise tahmini 2021’İn başı gibi gelecektir.
Bu hafta tanıtılan USB 4.0’ın özelliklerden bahsedecek olursak öncelikle saniyede 40Gbps veri aktarımı sunacak. Bu da günümüzde kullandığımız USB 3.2 hızının tam iki katı demek. USB 4.0 özellikleri bununla sınırlı değil. Yeni teknolojiyle USB, Intel’in özgürce paylaşmaya karar verdiği Thunderbolt teknolojisini de içinde barındırıyor.
TECHnalysis Research’in kurucusu Bob O'Donnell yeni USB 4.0 teknolojisinden bahsederken “Her şeyle çalışan bir bağlayıcı geliştiriyoruz, Thunderbolt'un asla kaçamadığı birinci sınıf iş, yüksek kaliteli performans sunuyor ve sadece yüksek kaliteli sistemlerde de çalışmıyor ”dedi ve ardından “Sonunda, hayat herkes için çok daha kolaylaşacak” şeklinde konuştu.
Böylelikle yeni teknolojiyle USB’leri sadece telefon, tablet ya da çevre birimlerinde değil harici monitörlerde ve TV’lerde onları da çalıştırmak için de kullanabileceğiz. Yani USB’in kullanım alanı oldukça genişliyor. USB-IF başkanı Brad Saunders, , “Artık aynı anda çalışan birden fazla ekrana ve aynı anda birden fazla veri uygulamasına sahip olabiliriz” dedi.
USB 4.0 ne zaman gelecek?
USB-IF'ye katılan şirketlerin 2019 ortasındaki USB 4.0’ın mühendislik ayrıntılarını yayınlamayı beklediklerini belirtti. İlk USB 4.0 cihazlarının gelmesi 12 ila 18 ay gibi sürecek. Bu da ilk USB’leri 2020'nin ikinci yarısı gibi alabileceğimiz manasına geliyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti