27 Mart 2020 01:01
-A +A
Özcan Türkmen

Özcan Türkmen

EVDE KALALIM

Şaşırdık kaldık işte.
Nasıl olduysa, ne olduysa başımıza taş düşer gibi düştü bu virüs illeti yanımıza yöremize.Zamanında sınırları kaldıran ülkeler, yeniden yeni sınırlar koydu aralarına. Dünyanın gündemi alt üst oldu.Şaşırdık kaldık işte.

Hevesimiz kursağımızda kaldı. Mazimiz film şeridi gibi canlanır oldu zihnimizde. Bir yanımız tutmaz oldu birden. İşimiz yapamaz olduk. Her şeyden kaçar olduk. Becerebilsek kendimizden de kaçacağız neredeyse. Varsa da lüksümüzü yaşanmaz oldu işte. Artık elimizdeki para, kıymetli evrak sadece!Çoluk çocuk bir telaş aldı hepimizi. Evlerimiz okul/sınıf oluverdi birden.

Doktor, hastane, özel oda seçme hakkımız yok; çok çok acil acil olmadıkça hastaneye gitme şansımız dahi yok. Sağlık sigortaları da işe yaramıyor.
Evde neyi nereye koyduğumuzu bilemiyoruz; neyi, nerden, nasıl alıp kullanacağımızı bilemez olduk.
Aklımız karıştı. TV kanallarında yetkili yetkisiz, etkili etkisiz …birilerinden bir şeyler duyup bilir bilmez olduk. Kendimizce iyi bulduklarımızı herhangi bir yolla sanal alemde birbirimize tavsiye ettik.
Uzakta kaldı sevdiklerimiz; kaybettiklerimiz de oldu epey bir. Kaybedecek çok şeyimiz var gibi görünüyor daha.
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’ Kanuni Sultan Süleyman’ın (1494-1566) beytini sefer iyi anladık. Gücün ve mutluluğun temelinin sağlık olduğunu bir kere daha ama bu sefer tam anladık.
Ülkesi, milleti, milliyeti, ırkı, dini, dili, küçüğü büyüğü, zengini fakiri, genci yaşlısı, cinsiyeti …yok artık bunun.
Olsun; bunları da aşacağız hayırlısıyla.Tedbirlere kulak asacağız; dönüşü yok bu işin. Tavsiyeyse tavsiye; yaptırımsa yaptırım; mecburiyetse mecburiyet…Oluru bu, bu işin.
Bu hepimiz için ciddi bir imtihan.

Sorumlusu kimdir, nu hâl neydir, nasıl, neden olmuştur şimdilik bilinmiyor. Ama oluverdi işte. Birden
Aman ha aman ha evde kalalım. Başarabiliriz, başaracağız. Evde kalalım.

Sevenlerimiz ve sevdiklerimizle beraber sağlıklı, huzurlu, mutlu bir ömür sürmek istiyoruz. Birimiz olmayınca biz de yokuz. Bunu unutmayalım.
Tedbir var; telaş yok. Devlete güven var. Yetkililerin açıklamalarına inanmak var. Birlikte rahat var. Sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştırmak var.
Evde kalalım. Bulaşma hızının azaltılması için, bulaşma hızının kesilmesi için evde kalalım.
Evde kalalım; geçecek, sabredelim.
Devlet adamlarımıza; karar merciinde olanlara;iş dünyasına; bizim iyiliğimiz için, bizim selametimiz için gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere kriz sürecindeki herkese kolaylıklar diliyorum. Hayır dualarımız onlarla. Allah yardımcımız olsun.
Bugünlerde aynı ortamlardan ne kadar uzak kalırsak gelecekte o kadar birlikte olacağız gibime geliyor. Evde kalanlar, evde kalmayanları uyarsın lütfen.

Ebedi ayrılık anı gelip çatmadan sevdiklerimizden ayrılıp evde kalalım. Temassız da yayabiliriz belli bir süre. Temasta olmayalım, temaslının temaslı hiç olmayalım. Evde kalalım. Evdeki hayatın hazzına yaşayalım bakalım. Evde hayat var, evde kalalım. Biz evde kaldıkça hasta(taşıyıcı) azalacak, az kişi hasta olunca da ölüm azalacak; aman dikkat. Evde kalalım..

Yorulduk artık bu dünyanın hız ve haz hengâmesinden. Hayatı biraz daha yavaşlatalım. Evde kalalım n’olur.
Kendimizle kalacağımız, kendi kendimizle kalınca hesabını yapabileceğimiz çok şeyimiz var inanın. Evde kalalım.
Başımıza gelebilecek olumsuzlukları önleyici tedbirleri sağlıklı olarak alabilmemiz gerekiyor. Neyin yanlış yapıldığını ve neden yanlış yapıldığını hemen anlayabilmemiz gerekiyor.

Gerçeklerden uzak kalmadan, sahte kaçışlara sığınmadan, şüphelerin esiri olmadan, şişirme haber, yalan haber, asparagas haberlere de aldırmadan yetkililere kulak verelim.

Felaket senaryolarına da aldırmayalım, aklımızdan da çıkmasın. Yetkisiz yetkililere aldırmayalım.
Yetkililerin uyarıları, hep bizim selametimiz için. Görevlilere yardımcı olmak demek, kendimize ve ülkemize yardım demek. Bunu çok iyi bilelim. Biz de çevremizi uyaralım. Evde kalalım. Bunun adı sosyal sorumluluk; bunun adı yurttaşlık bilinci…

Hepimizin yapabileceği bir şey var. Başkalarının yapacağını yapmaya kalkmadan işimiz olanı, yetkimiz olanı, görevimiz olanı yapalım yeter.
Zorlukları, zor günleri; birlik ve beraberlik içinde çok daha kolay atlatabiliriz. Evde kalalım.
Kendimizi virüs bulaşmaması için, başkalarına virüs bulaştırmamak için evde kalalım.

Unutmayalım evdeysek güvendeyiz.
Sağlık ve mutluluk bizim olsun inşallah. İnşallah geç kalmış olmayız.
İnsanlığa sabır, hastalara şifa, hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
OTOGARA AKIN ETTİLER

OTOGARA AKIN ETTİLER

00:19 2 Haziran 2020
DENETİMLERE DEVAM

DENETİMLERE DEVAM

00:24 2 Haziran 2020
Gözyaşlarıyla anlattı

Gözyaşlarıyla anlattı

17:22 2 Haziran 2020
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti