11 Temmuz 2019 01:42
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİRSPOR YENİ TALİMATNAMEDEN NASIL ETKİLENİR?

Deniz Çağlar Fırat

Türk futbolunda sıkıntılar artık sürdürülebilir olmanın çok ama çok uzağında bir durum halinde. Eskişehirspor’un yaşadığı sorunlardan bu durumu zaten gözlemleme ve anlamamız mümkün ve bugün Eskişehirspor’un içinde bulunduğu bu durum tamamen Türk futbolunun içinde bulunduğu yapısal sorunlardan kaynaklanıyor.
Yöneticileri eleştirerek de sorunların çözüleceğini düşünmek boşuna çünkü sistem yanlış, sistem sorunlu. Dernekçilik kafasıyla milyonlarca dolarlık bir piyasada bir organizasyon yönetilemez. Öncelikli olarak sistemin düzeltilmesi gerekiyor.
Bu anlamda da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önemli değişiklikler yaptığı Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play (FFP) Talimatı'nı yürürlüğe soktu. Bu yenilenen talimatname ile mevcut sorunlar düzelecek mi? Üzerinde durmamız gereken konu da bu.
Öncelikle bu talimatname ile kulüpleri neler bekliyor? Ona bakalım;
  1. Gelir-gider bilançolarına göre her yıl kulüplere harcama limiti konulacak. Bu limit yalnızca, Avrupa kupaları ve transfer gelirleri doğrultusunda artırılabilecek.
  2. Kulüpler, Türkiye Futbol Federasyonu ve bağımsız denetim şirketleri tarafından düzenli olarak denetlenecek.
  3. Belirlenen harcama limitinin aşılması durumunda, kulüplere şu cezalar verilecek:
  1. Yüzde 5'e kadar aşılırsa: İhtar
  2. Yüzde 6-10 aşılırsa: Kadro sınırlaması
  3. Yüzde 11-15 aşılırsa: Transfer yasağı
  4. Yüzde 16-20 aşılırsa: 1 puan silme cezası ve transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması
  5. Yüzde 21-25 aşılırsa: 2 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması
  6. Yüzde 26 ve üstü aşılırsa: 3 puan silme cezası, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçının uygulanması. 
Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni talimatı 2019-2020 Cemil Usta sezonundan itibaren geçerli olacak. Kulüplerin yeni sezonda devre arası için harcama limitleri ise 2 Eylül 2019'da duyurulacak. 
Yürürlüğe giren talimatnameyle Süper Lig kulüpleri 2020-2021 futbol sezonundan itibaren 1 Haziran-31 Mayıs özel hesap dönemine geçecek. Takım harcama limitleri ise 2019-2020 sezonu için TFF tarafından 2 Eylül 2019'da duyurulacak. Kulüpler ara transfer döneminde bu limite uymak zorunda kalacak.
TALİMATNAME NASIL YANSIR?
Öncelikle şunu ifade edeyim, bugüne kadar gelire bakılmadan yapılan hesapsız harcamaların bedelini her zaman Türk futbolu ödedi. Çok basit bir örnek vereyim, ben bugün diyeyim ki 3. Ligde mücadele eden profesyonel bir kulübün yöneticisi olayım. Bu kulüpte yıllık 250 bin dolarlık bir transfer görüşmesi de yapıp, kasada hiç para olmadığı halde bu tutarda bir sözleşme de yapabilirdim. Ne TFF, ne de devletin başka bir kurumu kulübe gelip de ‘kardeşim, senin gelirin ne ki böyle bir anlaşmayı imzaladın?’ diye sormazdı. 1 sene sonra da yönetimden gittiğimde benden sonra gelen yöneticiler ve kulüp uğraşsın dursun. Bunu engelleyecek hiçbir yasal engel yoktu. Bu da birçok kulüp yöneticisinin ister iyi niyetli ister art niyetli ister bilinçli ister bilinçsiz hata yapmasına neden oluyordu. İşte bu yasal engelin olmaması kulüplerin bugün içinde bulunduğu durumun ana sorunuydu.
İşte bu talimatname ile bu sorun giderilmiş olacak. Kulüp yöneticileri öyle kafalarına göre oyuncularla sözleşme imzalayıp har vurup harman savuramayacak. Kulüplerin gelir-giderleri belirlenecek ve bu bütçeye uygun harcamalar yapılacak. Bu da kulüplerin zamanla profesyonel yöneticiler çalıştırmalarına neden olacak. Kulüpler harcama yapamadığı için öz kaynaklarına yönelecek. Alt yapı ve genç oyuncular daha değerli hale gelecek. Nihayetinde dernekçilik kafasından sıyrılıp çağın gereklerine göre hareket edilecek. Başı sıkışan kulüpler böylece siyasetçilerin arka bahçesi olmaktan kurtulacak. Yeter ki talimatname kuralına uygun ve eşit şekilde uygulansın.
İşte Eskişehirspor gibi zamanında yapılan büyük harcamaların kurbanı olarak bu talimatnameye uygun hareket ettiği için diğer tüm kulüplerle eşit rekabet şansına sahip olacak. Bu eşit rekabet ortamından Eskişehirspor’un başarıyla çıkacağına inanıyorum. Çünkü geçen sene ligimizde siyasilerin devreye girerek bulunan kaynaklarla rekabette haksız şekilde öne geçen takımlar olmuştu. Bu da siyasetin futboldaki gölgesinin ağırlığını göstermiş ve fırsat eşitliğini ortadan kaldırmıştı. Başkalarına bulunan kaynaklar, Eskişehirspor için bulunmamıştı.
Şimdi şartlar eşitlendi.
Ben bu talimatnameye bu açıdan bakıyorum. Dilerim bu tarafa hizmet eder de camialar da sorunların nedeni olarak yöneticileri görmekten vazgeçer.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti