9 Ekim 2019 00:00
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİRSPOR’DA KAFALARI DEĞİŞTİRMEDEN BAŞARI GELMEZ

Deniz Çağlar Fırat

Eskişehirspor yine bir kongre havasına girdi. 1 sezonda 3 kongre yaparak erişilmesi güç bir rekora doğru giden camiada zamanın neler göstereceği de henüz belli değil. Kamuoyu ve taraftarın genel tutumuna bakılırsa yine kongre öncesi başkan adayları tartışmaya açılmış ve isimler üzerinden camianın geleceği belirlenmeye çalışılıyor.
Oysa camianın ihtiyaç duyduğu konu şu an Eskişehirspor’a kimin başkan olması değil. Mevcut konumda ve bu sistem içinde kim başkan olursa olsun başarıya imza atmayacağı gün gibi ortada. Camianın başarısızlığa giden yolların başkanlar ya da yönetim kurullarını oluşturan isimler değil, mevcut düzenin ta kendisi olduğunu artık idrak etmesi gerekiyor.
Bilimde bir durum vardır, tüm koşullar sabitken sürekli deneyi yapan kişiyi değiştirseniz ne olur? Sonuç değişmez. Halil Ünal, Mesut Hoşcan, Sinan Özeçoğlu, Kaan Ay, Mustafa Topkaya, Osman Taş…  Kim gelirse gelsin mevcut durumun yani kulübün tüm yönetim sisteminin değişmeden kimse başarılı olamaz.
Bir kere şunu çok net kabul etmek gerekiyor;
  1. Eskişehirspor çok kötü şekilde siyasete batmıştır.
  2. Hala 1960’ların dernekçilik kafasıyla yönetilmektedir.
Dolayısıyla bu iki faktörden kulübün bir an önce kurtulması gerekiyor. Kazım Kurt’un yaptığı açıklama bu açıdan çok önemli;
“Yönetimler, hiçbir şekilde bir partinin arka bahçesi olmamalı”
Yılmaz Büyükerşen de ezelden beri anlatıyor;
“Kulüp acilen şirketleşmeli”
Bugün Eskişehirspor’un içinde bulunduğu durumun ana müsebbipleri illa da “para, para” diye tutturanlardır. Şirketleşmeyi aynı zamanda bir Eskişehirspor Kongre üyesi olarak da yıllardan beri savunan biri olarak daha önce de defalarca yazdığım gibi Eskişehirspor’un kurtuluşu için ilk yapılacak iş dernekçilik kafasından sıyrılıp Eskişehirspor’u siyaset, parti, grup, zümre ve elitlerden kurtarıp halka indirgemek gerekir.
Eskişehirspor yöneticileri, kongre üyeleri şu ‘dernekçilik’ kafasından sıyrılmak zorunda artık. Devir o devir değil. 1950’lerin sistemiydi dernekçilik. Bitti o devirBiz 1950’lerin kafasıyla 2019’da takım yönetmeye, yönetim belirlemeye çalışıyoruz. 
Bu bakış açısından başarı falan doğmaz.

Yönetimlerin yapması gereken de bunun önünü açmak olmalıydı. Her gelen yönetimin büyük bir heyecan dalgası yaratıp 6 ay içinde de görevi bırakmasından artık camia bir ders çıkarmalı. “Para, para, para” diyerek çalmadık kapı bırakmayan ve bu hareketi olumlayan herkes bu camiaya bilinçsizce en büyük zararı veriyor, vermeye de devam edecek.
Kurumsal ve profesyonel yönetim için ne gerekiyorsa yapılmalı ve Eskişehirspor şirketleşmelidir.
Şirketleşmeyi başarmış bir camia hiçbir şekilde siyasetin arka bahçesi olamayacağı gibi denetlenebilir, hesap verebilir ve şeffaf yapısı içinde birçok yatırımcı da çekebilir..
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti