14 Ocak 2020 00:20
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİR İNŞAAT SEKTÖRÜ TARİHİ İNİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

TÜİK’in açıkladığı Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre Türkiye genelinde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatları 2019 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre;
  • Bina sayısı %57,1,
  • Yüzölçümü %58,
  • Değeri %48,9,
  • Daire sayısı %63,8 azalmıştı.
Yani ülke genelinde inşaat sektörü geçen yıla göre çok ciddi oranda gerileme göstermişti. Yapı ruhsatlarının ülke ekonomisi için taşıdığı önemin çok büyük olduğunu biliyoruz. Türkiye ekonomisinin sırtını ciddi şekilde inşaat ve yapı sektörüne bağladığı artık herkesin malumu olduğu bir konudur.
Yapı ruhsatı ilgili ilde veya bölgede yeni bir inşaatın başlayıp başlamadığını gösterir. Yapı ruhsatı olmadan yapılan inşaatların tamamı (özel kanunlar dışındakiler) kaçaktır, gecekondudur. Bu yüzden yapı ruhsatı sayısına bakarak illerdeki inşaat sektörü hakkında bilgi sahibi oluruz. Ekonomimizin ciddi şekilde sıcak para girişini sağlayan ve geniş kitlelerin para kazanmasına neden olan tek sektör inşaat sektörüdür. Ancak yapı ruhsatlarında yaşanan bu düşüşün dolaylı ve doğrudan tüm sektörleri olumsuz etkilediği ve etkileyeceğini görürüz.
Dolayısıyla yapı ruhsatlarının yılın ilk 9 ayında bir önceki yıla göre oldukça ciddi şekilde gerilemesi ciddi bir konudur. Ülke genelinde yapı ruhsat verilerinde gözlemlenen düşüşe paralele olarak Eskişehir öznelinde de yapı ruhsat sayılarında ciddi düşüşler yaşandı.
TÜİK’in açıkladığı Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre Eskişehir genelinde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatları 2019 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre;
  • Bina sayısı %50,1,
  • Yüzölçümü %0,5,
  • Değeri %41,2,
  • Daire sayısı %57,6 azaldı.
YAPI RUHSATA GÖRE ESKİŞEHİR
  2019 (Ocak-Eylül Dönemi) 2018 (Ocak-Haziran Dönemi) Değişim Oranı %
Bina Sayısı 680 1.363 -50,1
Yüzölçümü m2 578.834 1.170.683 -50,5
Değer (TL) 986.966.519 1.681.367.266 -41,2
Daire Sayısı 2.948 6.967 -57,6
(Kaynak, TÜİK Yapı İzin İstatistikleri; Deniz Çağlar Fırat tarafından hazırlanmıştır)
BU NE ANLAMA GELİYOR? 
Belediyelerden alınan yapı ruhsatlarının bir önceki döneme göre yarı yarıya düşmesi demek inşaat sektöründeki işlerin yarı yarıya azalacağı anlamına gelir. Doğrudan sektördeki işlerin azalması ise inşaat sektörü ile dolaylı olarak bağlantılı olan diğer tüm sektörlerin de etkileneceği anlamına gelir.
Her ortamda ifade edildiği gibi Türkiye’nin en önemli ekonomik kalemi inşaattır. İnşaat sektöründeki daralma dolayısıyla büyümeyi de etkiler. Çünkü sektörden ekmek kazanan kesimin geliri yarı yarıya azalınca onların yapacağı harcama, tüketim, tasarruf ve yatırımlar da azalacaktır. Bu döngü işsizliği doğurur ve bu da enflasyonist baskı yapar. Son günlerde sıklıkla konuşulan stagflasyon yani ekonomik durgunluk işte tam olarak da budur.
Dolayısıyla büyümeyi etkileyecek bir döngü içine girilmiş olur.
 Yani kısacası, nasıl ki geçmiş yıllarda inşaat sektöründe yaşanan artış ekonomimizi olumlu yönde etkilemişse şimdi yaşanan bu daralma da o ölçüde ekonomiyi olumsuz etkileyecektir.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti