3 Aralık 2019 00:44
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİR’İN ULAŞIM SORUNLARI BAKANA İLETİLDİ

Son yıllarda Eskişehir’in giderek büyüyen çok ciddi ‘ulaşım’ sorunları olduğu görülüyor. Çevre Yolu, Havaalanı, YHT bilet bulamama gibi sorunlar artık Eskişehir halkının en temel sorunlarından biri olmaya başladı. Bir de bunlara Eskişehir sanayisinde üretilmesi mümkün olan ama üretilmeyen YHT setleri gibi sorunları ekleyebiliriz. Nitekim bugün bu kentin en temel sorunları arasında bunları saymamız gerekiyor.
Bu alanda yapılan çağrıların ve dile getirilen talepler o kadar çoğalmasına rağmen ne yazık ki yetkililerden bu konuda en ufak bir hareket olmuyor. Oysa bunlar artık Eskişehir’in en ciddi sorunları arasında yer alıyor. Bu konuda sürekli çalışma yaptığını gözlemlediğimiz CHP’li Utku Çakırözer geçtiğimiz gün de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 bütçe görüşmelerinde bu sorunları dile getirdi. Bence her açıdan oldukça yerinde ve haklı taleplerle dile getirilen bu konuşmanın geniş özeti şu şekildeydi;
THY’NİN ESKİŞEHİR’E UÇMADIĞININ FARKINDA DEĞİLLER
“Eskişehir’in bir havalimanı var. Bu havalimanını; Sayın Cumhurbaşkanı, sayın bakanlar, eski Sayın Başbakanlar gelirdi, Eskişehir’de konuşmalar yaparlar, Türk Hava Yollarını överler, Türk Hava Yollarının ne kadar başarılı olduğunu Eskişehir’de överler ama Türk Hava Yollarının Eskişehir’e uçmadığının farkında değiller. Maalesef, havaalanımız var ama bir türlü buranın işler hâle gelmesi konusunda desteğinizi alamıyoruz Sayın Bakanım.”
ÖLÜM YOLUNUN YAPILMASINDA KULAKLAR KAPALI
“Hem Genel Kurulda defalarca gündeme getirdiğimiz bir husus var. Biliyorsunuz Seyitgazi-Kırka-Afyon yolunda -yani Eskişehir’den, Seyitgazi, Kırka, sonra da Afyon karayolu- Afyon’dan gelirken duble yol var, kaymak gibi, 2 gidiş, 2 geliş. Gazlıgöl’ün oradan sonra Kırka -Seyitgazi-Eskişehir tarafı dar, virajlı ve çok sayıda kaza yaşanmakta. Buraya ‘ölüm yolu’ deniyor. Son beş yılda 500 kaza yaşandı. Sadece bu yıl 53 kaza oldu. Eskişehir’in tüm kara yolları arasında en fazla ölüm yaşanan yol bu yol ama ben beş yıldır milletvekiliyim, benden önce de muhtemelen on yıllardır söyleniyor ama maalesef bu yolun yapılması için kulaklar tıkalı. Karayolları Genel Müdürümüz de maalesef telefonları duyarlı değil, milletvekillerinden gelen telefonlara asla yanıt vermemekte, en azından bunun şahidi benim, sekreterliğine sorabilir kendisi.”
TÜLOMSAŞ, YHT ÜRETİMİ İÇİN EN UYGUN YERDİR
“Yüksek hızlı tren setleri Eskişehir’de üretilmeli diyoruz. Eskişehir, biliyorsunuz, ilk Türk otomobil i Devrim’in, ilk Türk buharlı lokomotiflerden Karakurt’un üretildiği yer. Yüksek hızlı tren setleri TÜLOMSAŞ tarafından üretilmelidir, demir yolları emekçilerimiz tarafından üretilmelidir çünkü bunun için, en uygun platform, lokomotif üretim tecrübesi olan kuruluş TÜLOMSAŞ’tır. TÜLOMSAŞ, ülkemizin tek lokomotif üreticisi firması olması nedeniyle YHT üretimi için ideal bir kurumdur. Ben hem fabrikayı ziyaretim de hem işçilerle sendikalarında görüştüğümde bu konudaki kararlılıklarını ifade ettiler.”
ESKİŞEHİR’E YHT BİLET AMBORGASUNA SON VERİLMELİ
“Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul seferlerini yapan yüksek hızlı trenlerde İstanbul’dan Eskişehir’e gitmek isteyen yurttaşlarımız ne zaman bu trenlerden bilet almak istese bir ambargoyla karşılaşmakta. Ankara -İstanbul treniyle İstanbul’dan Eskişehir’e gitmek isteyen bir yolcuya ‘Bilet yok’ denirken, Ankara’ya, Konya’ya gitmek isteyen yolcuya ise rahatlıkla bilet bulunmakta, bu durumda da Eskişehir’e gitmek zorunda olan yolcular 30 lira daha fazla ödeyerek Ankara ya da Konya’ya gider gibi Eskişehir’e gitmek zorunda kalmaktadır. Bu, çok büyük mağduriyet yaratmaktadır hem Eskişehirli hemşerilerimize hem de Eskişehir’i görmek isteyen yurttaşlarımızı mağdur etmektedir. Bu bilet ambargosundan derhâl vazgeçilmelidir.”
TELEFONLARA CEVAP VERMEYEN BÜROKRAT
Görüldüğü gibi Eskişehir’in ‘ulaşım’ sorunu Bakanlık nezdinde de dile getiriliyor ve çözüm bulunması isteniyor. Sorunların çözümünün de aslında çok basit olduğunu ortada. Ancak CHP’li Çakırözer’in hem TBMM Genel Kurulunda hem de Bakanlık nezdinde yaptığı çalışmalar dikkat çekiyor da benim dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu; Çakırözer’in şu cümlesi “Karayolları Genel Müdürümüz de maalesef telefonları duyarlı değil, milletvekillerinden gelen telefonlara asla yanıt vermemekte, en azından bunun şahidi benim, sekreterliğine sorabilir kendisi.”
Bir bürokrat bir milletvekilinin telefonlarına çıkmıyor ve bu konu Bakanlıkta dile getiriliyor. Ne kadar ilginç değil mi? Ama asıl ilginç olan buna şaşırıp şaşırmadığımız…
Şaşırdık mı?
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti