14 Eylül 2019 00:40
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

EĞİTİM VE ÖĞRETİME BAŞLARKEN

NURETTİN BOZAN

     2019-2020 yeni eğitim ve öğretime başlarken, istenilen başarıya ulaşabilmek için; anne-baba ve öğretmenlerin yapması gereken bazı hususlar vardır. Burada ana faktör öğrencidir. Anne-baba ve öğretmen öğrenci odaklı birşeyler yapmaya çalışırlar. Birde öğrenciyi anlamak onun sistemlerine inebilmek gerekiyor. Başarılı olabilmesi için onun kendisine özgü yolu bulabilmesi gerekmektedir. İşte burada “Öğrenme Stilleri” dediğimiz teknik devreye giriyor. Buyrun bir bakalım neymiş;
     Başarı karşılıklı anlayış ve gayretin ürünüdür. Öğretmenlerimiz öncelikle bilgi vermeden önce öğrencisini tanımalıdır. Her öğrencinin farklı kişiliği ve anlama yeteneği vardır. Bu doğuştan bahşedilen bir durumdur. Hangi öğrencisinin nasıl bir özelliği olduğunu bilmesi gerekir.
     Okullarda “Algılama Sistemlerini” yani görsellik, işitsellik ve dokunsallık-kinestetik dediğimiz öğrenme stillerini bilmek ve uygulamak öğrenci-öğretmen iletişimini ve başarıyı oldukça verimli hale getirecektir…
     Öncelikle öğretmenlerimizin algılama sistemlerinin neler olduğu ve özellikleri hususunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Daha sonra yatkın oldukları algılama sistemleri “yetişkin testi” ile belirlenir. Daha sonra her sınıfın öğretmeni veya rehber öğretmenler vasıtasıyla öğrencilere “öğrenci testi” uygulanır. Artık her öğretmen ile öğrencinin algılama sistemleri belirlenmiş olur.
     Öğretmenler not defterlerine hangi öğrencinin hangi algılama sistemine ait olduğunu not edecek böylece “güçlü” ve “zayıf” yanlarını bilecek o öğrencisi ile o yönde iletişime geçecektir.  Yani bu öğrenci beni niye anlamıyor, dinlemiyor serzenişi ortadan kalkacaktır.  Öğretmen öğrencisi ile algılama sistemlerinin birbirlerine ters geldiğini bilip öğrencisinin güçlü yanlarını kullanarak bu sorunu çözecektir. (Kendini karşı tarafa uyumlu hale getirme, empati yapma) Kısaca bilinçli olmak tüm sorunları çözdüğü gibi aşırı sters ve bağlı hastalıklardan kurtulmaya ayrıca daha verimli hale gelmeye sebep olacaktır....   
    Öğrenme stilleri dediğimiz bu çalışmada her bir öğrencinin yeni ve zor bilgiyi öğrenmeye hazırlanırken, öğrenirken ve hatırlarken farklı ve kendine özgü yollar kullanması sağlanır. Öğrenme stilleri doğuştan var olan ancak geliştirilebilir özelliklerdir. Bu özellik yaşamın her anında ve özellikle okul döneminde kişinin davranışlarını doğrudan etkiler. Öğrenme stili en kısa tanımıyla, her bireyin öğrenirken kullandığı kendine özgü yoldur. Öğrenme stilleri ile zeka arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Her insanın öğrenme stillerinden yalnız birine sahip olması gerekmez. Çoğunlukla biri ağırlıklıdır, ancak birden fazla öğrenme stiline sahip olunabilir.
     Öğretmen olan komşum bu öğrenme stilleri tekniğini öğrenir ve o yıl öğrencilerini daha iyi anladığını aynı şekilde öğrencilerinin de kendisene daha iyi davrandığını söylemiş. Şu öğrencim “beni niye anlamıyor bilerek mi bana ters davranıyor diye düşündüğüm o öğrenciyi eleştirirdim” diyor oysa bu tekniği öğrenince algılama sistemlerimizin tam ters yönde olduğunu anladım. Onun algılama sisteminin güçlü yanlarını uygulayarak iletişimimizi olumluya çevirdik” demiştir.
     Yukarıda çok kısaca bahsettiğim  “öğrenme stilleri” tekniği okullarımızda uygulandığı taktirde başarı kendiliğinden gelecek uyumlu ve huzurlu bir eğitim-öğretim sağlanmış olacaktır.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti