20 Mayıs 2019 05:45
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Duygusal Yeme Bozukluğu

Çevremizdeki insanlardan sıkça duyuyoruz; ‘’stresli olduğumda çok yiyorum, acıkmıyorum ama akşamları canım sıkılıyor atıştırma ihtiyacı hissediyorum, bugün sınavlar bitti arkadaşlarla güzel bir yemek yiyelim...’’ şeklindeki söylemleri.   Bu tarz söylemlerde bulanan kişilerin, Emosyonel (duygusal) Yeme Bozukluğu yaşadığını söyleyebiliriz.
Duygusal yeme,  fiziksel acıkmanın, öğün saatinin gelmesinin ya da sosyalleşmenin dışında; sadece duygusal ihtiyaçları karşılamak amacıyla yapılan yeme davranışı olarak tanımlanmaktadır. İster olumlu ister olumsuz olsun duyguların, insanların yeme alışkanlıklarını değiştirdiği kabul edilmiş bir durumdur. Kişi;  stres, öfke, üzülme, sevgi eksikliği, yalnızlık, kaygı, rutinlikten sıkılma gibi olumsuz yaşantıları yemek yemenin hazzı ile bastırmak ister. Duygusal yeme, kişinin olumsuz yaşantılarını yola sokmak için başvurduğu yanlış bir stratejisi olarak ya da olumlu yaşantıları kutlamak amacıyla yapılan bir eylemdir.  Kişi kendini kötü hissettiği durumlarda yemek yemenin verdiği keyifle negatif duygulardan bir süreliğine uzaklaşır ve her kötü hissettiğinde bu davranışı tekrarlar.
Duygusal yeme davranışına en sık obez, normal kiloda ama diyet yapan ve yeme bozukluğu olan bireylerde rastlanmaktadır. Bireyler duygusal yeme davranışlarını evde yalnızken ve kalorisi yüksek sağlıksız gıdalarla yaptığını, yeme davranışını durduramayacak gibi hissettiğini ve sonrasında suçluluk yaşadığını bildirmektedir.
Duygusal Yeme Bozukluğu Yaşayan Bireylerin Düşünceleri:
 • Hayatta zevk almanın en iyi yolu yemek yemektir.
 • Kutlamalar ya da tatilde en iyi yapılacak aktivite yemek yemektir.
 • İyi hissetmenin en iyi yolu yemek yemektir.
 • İstediğim besini istediğim zaman yemeliyim.
 
Duygusal Yeme Bozukluğu Tedavisi
 • Öncelikle hangi duyguların yeme isteği yarattığı belirlenmeli. Nasıl bir gün geçirdiniz? Neler hissettiniz? Bu hislerin sonucunda neler yediniz? gibi soruların yanıtlarını keşfetmelisiniz.  Bunun için günlük yediklerinizi ve hissettiklerinizi not alabilirsiniz.
 • Sizi yeme davranışına götüren duygunun nedenini bulmaya çalışın. Üzgün hissediyorum. Neden üzgün hissediyorum? Çünkü en yakın arkadaşımla tartıştım.
 • Sizi yeme davranışına götüren sorunu doğru bir strateji ile çözün. En yakın arkadaşınızla tartışmanızdan kaynaklanan sorunun çözümü yemek yemek değil; onunla konuşmak yaşadığınız sorunu ve arkadaşlığınızı gözden geçirmek olabilir.
 • Çok kısıtlayıcı, tek tip diyetlerden uzak durun. Onun yerine beslenme uzmanından yardım alarak, sağlıklı beslenmeyi öğrenin.
 • Egzersiz yapın.
 • Sosyalleşin.
 • Sorunlarınızı çözmek için gerektiğinde bir uzmandan yardım alın.
 
Huzurla Kalın.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti