21 Şubat 2020 00:10
-A +A
Özcan Türkmen

Özcan Türkmen

ÇOCUKLUĞUMUZUN BİLGELİKLERİ

1960’lı yıllarda her ortaokul öğrencisinin bir hatıra defteri olurdu. Benim de vardı. Arkadaşlarımızın hatıra defterine yazdığım gibi benim hatıra defterime de arkadaşlarım yazdı. Hemen hepimizde hiç değişmeyen, başa ya da sona yazılan iki bölümü, o yılları yaşayanlar çok iyi bilir.
‘Bu cansız hayalim, sana hatıra olsun’ diye bir fotoğraf yapıştırılır ve aşağıdaki söz yazılırdı: ‘Kalbin kadar temiz olan bu defterden bana da sayfa ayırdığın için teşekkür ediyorum.’
İkinci bölüm daha çok etkilerdi beni. ‘Dünya bir gemi, akıl yelkeni, fikir dümeni, kolla kendini, göreyim seni.’
Bunun atasözü olduğunu ve şu anlama geldiğini yıllar sonra, öğretmen olduğumda, daha iyi öğrendim: ‘İşlerini aksatmadan yürütmek isteyen, aklının gücünden, düşünce ve sağduyusunun kılavuzluğundan ayrılmamalıdır.
Evet; çocuk aklımızla birbirimize boyumuzdan büyük nasihatler vermişiz. İyi ki vermişiz. Ne de güzel bilgeliklerimiz varmış öyle.
Bu vesileyle birbirimizi bir kere daha hatırladığımıza inanıyor, çocukluğumuzun büyük arkadaşlarını muhabbetle selamlıyorum.
Evet; ‘Dünya (hayat) bir gemi, akıl yelkeni, fikir dümeni, kolla kendini, göreyim seni.’
Nâhit Hilmi Özeren’in güftesi, Osman Nihat Akın’ın Nihavend makamında bestesi aşağıdaki şarkı gibi o günlere ait hemen her şey:
‘Geçti hayal içinde bunca yıl bir gün gibi / En eski hatıralar daha henüz dün gibi / Neden gönül bu içli hayata küskün gibi / En eski hatıralar daha henüz dün gibi’
O gün de böyleydi bu hayat da biz farkına varamadık gibime geliyor.
Kaygı, özlem, hasret bir yanda hayalinen düş bir yanda cebelleşip duruyoruz işte.
Bir yandan baktığımızda hayat; dert, sıkıntı, üzüntü, keder; uğraştırıcı iş, çekilmesi zor yük’ diğer bir yandan baktığımızda da derman, çare, bekleme, çaba, gayret, güven, yardım…
Bazen böyle acı, ıstırap hile, ihanet, ihtiras; bazen sevgi, saygı, huzur; mutluluk, sevinç, dayanışma, sorumluluk, yakınlık…
Bir bakmışsın kanaat, hoşgörü, sabır, tevekkül, adalet, irade, şefkat, merhamet, akıl, hikmet, kudret, samimiyet, tevazu; bir bakmışsın haset, nefret, kin, şüphe…
Kimi zaman cömertlik, dürüstlük, empati, karar, iyilik, alçakgönüllülük, fırsat; kimi zaman cimrilik, bencillik, pişmanlık, kötülük, kibir, fitne, ganimet.
Bazen böyle gurbet, ayrılık, unutma; bazen kavuşma, birlik, hatırlama…
Ya hayâ, değerlendirme, gerçek, kanaat, üretim, barış; ya hayâsızlık, eleştirme, hayal, tamah, tüketim, savaş.
Evet, evet; korku, samimiyet, şikâyet, umut, vefa, yalnızlık ve daha niceleri…
Böyle sürüp gidecek bu hayat işte.
Hayat sevdiklerimizden ve sevmediklerimizden ibaret değil. Sevilmeyi bekleyenler olduğu gibi sevgimizi hak etmeyenler de var.
Yorula yorula yürüyüp ezile ezile büyüyeceğiz.
Ne pahasına olursa olsun aldatmamak, ihanet etmemek, hakir görmemek, zarar vermemek, kusur aramamak, özel hayatı araştırmamak, haset etmemek, kin tutmamak, iyi niyetli olmak, temiz kalpli olmak, güler yüzlü davranmak vb. durumundayız.
İyi, güzel şeyler, gecikmeyle de olsa bize de gelecek. Bunu bilerek hayattan kopuk yaşamayacağız değil mi?
Daha önceleri çok ciddiye aldıklarımızın çoğu şimdi hatırladığımızda bugün gündelik hayatımızı hiç etkilemeyecek küçük bir ayrıntı değil mi?
İşte bunun gibi bugün büyüttüklerimiz de büyük ihtimalle yıllar sonra aynı olacak değil mi?
Hayatta karşıtlıklar, zıtlıklar artıkça artıyor değil mi? Bize düşen zıtlıkların barıştıran ahengin sırrını arayıp bulmak değil mi?
Bulduğumuza, bulacağımıza en az sizler kadar ben de inanıyorum.
Hayat hakkı, hürriyet hakkı ve namus hakkı; insana hakkullah (Allah'a ait hak. Kul hakkının dışında kalan ve sırf Allah'a ait olan hak) olarak verilmiştir. Bunlara halel gelmesin, getirmeyelim, getiremesinler yeter.
Çocukluğumuzun bilgeliklerini unutmayalım yeter.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti