9 Şubat 2019 01:00
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ÇOCUKLARIMIZA ADALET KAVRAMINI ANLATMALIYIZ

     Çocuk yetiştirirken hem hakkaniyetin varlığının getireceği huzur hem de sonraki hayatlarında adaletin vicdanlarına yerleşmesi için ailede adaletin varlığı ve tesisi önemlidir. Anne-babanın gözüyle dünyayı gören çocuk; hakkaniyet duygusunu, vicdanında onları örnek alarak yeşertebilecektir.
     Çocukların arasında sevgi göstermede, geleceğe ilişkin imkanlar sağlamada adaletsizlik yapmamak; aile hayatında eşine hakkaniyetle davranmak; kendi için istemeyeceğini onun için de istememek çocuklara adaleti öğretmenin en temel yoludur. Sadece dilde, sözde, söylemde bir adalet çağrısı hiçbir değer kazandırmadığı gibi çocukları yanlış düşüncelere itebilir. Bunun için her konuda olduğu gibi burada da söylemden ziyade eylem yani o işin gereğini yapmak çok büyük önem arz etmektedir.
     Anne-babanın adaleti titizlikle gözettiğine; kendilerinin, akrabalarının ve sevdiklerinin aleyhine olsa dahi hakkaniyetten ayrılmadığına şahit olan çocuklar ancak adaleti içselleştirebileceklerdir. Ve ancak hakkaniyet duygusu ve adaletin vicdanlarda esas olduğu ailelerde huzur ve sevginin hakim olduğu görülecektir. 
     Peki; geçmişin çocukları şimdinin büyükleri adaletli olma hususunda hakkaniyetleri ve vicdanları rahat mıdır? Konumu, makam ve mevkisi ne olursa olsun topluma, işine ve aile bireylerine karşı adalet kavramının neresindeler?
       Bak kadına şiddet aldı başını gidiyor, kadın hakları diyoruz ama kadınlarımızın görmedikleri zulüm ve de acı kalmadı. Peki failleri yakala serbest, iş yerine gelip vatandaşın gözü önünde defalarca gidip gelip bıçaklayan şahıs serbest, yollarda magandalar etrafı kan gölüne çeviriyor yakala serbest, bir grup bir insanı caddede herkesin gözü önünde sopalarla levyelerle öldüresiye dövüyor yakala serbest.  Adam boşanmak üzere olduğu eşini ayağından vuruyor, kayın validesini vuracak tabanca tutukluk yapıyor kaçıyor, teslim oluyor serbest, bir gazete bu olaya şöyle başlık atmıştı “Öldür de gel”
     Bir de bu işin siyasi ayağı var. Ülkeyi bölmeye çalışan terör örgütü Fetö’nün elemanları her şey ortadayken verilen ceza 4-7 yıl arası yok şu hal falan bir iki yıl sonra aramızdalar, sonrası ne olacak hainliklerinden vazgeçmeyen bu satılmışlar yine toplanıp başımıza bela olmayacaklarının garantisi var mı? Başta Adana, Kayseri, Konya gibi bazı illerde iş adamı fetö’cüler her şey ortada iken serbest bırakılıp, kayyumdaki mallarının iade edilmesi ne kadar adaletli bir durum ,iddialar vahim. Tabi ki canla başla çalışan savcı-hakimlerimiz de var. Hep yazıyor söylüyorum. Adaletin olmadığı yerde huzur olmaz, güven olmaz, kalkınma da olmaz...
     Masum, dürüst vatandaşın baş belası “İyi hal” ile “Adli Kontrol Şartı” durumudur. Bu durum nereye kadar gidecek? Soruyorum  Kanunlar mı yetersiz yoksa  savcı-hakimler mi? Sorular sorular…
                    *                                       *                                      *
-En yüksek mahkeme en yoksul kişinin girişimiyle harekete geçemiyorsa, adalet bir komediye dönüşür ancak.   Bernard Shaw
- Adaletin güçlü, güçlülerin de adaletli olmaları gerekir.  B.Pascal
-Bir devlette adalet olur da hakimler hakka uyarsa, büyükler gibi küçükler de rahat yaşar.   Ezop
-Suçluyu affeden hakim, kendini mahkum etmiş olur.   P. Syrus
-Adaletsizlik eden adaletsizliğe uğrayandan daha mutsuzdur.  Demokritis
-Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.  J. Amyot

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti