17 Kasım 2020 00:42
-A +A
Tükoder Esk. Şube Başkanı Av. Murat Kalkan

Tükoder Esk. Şube Başkanı Av. Murat Kalkan

CEP TELEFONU KASKOLARI

         
Cep telefonlarındaki garanti kapsamı, ne yazık ki bazı hasarları kapsamıyor. Özellikle hasar, garanti kapsamı dışında kullanıcı hatasından kaynaklanıyorsa tüketici garanti ilişkisine dayanarak zararının tazminini talep edemiyor. Cep telefonu kaskosu/sigortası ise kullanıcı hatası olarak görülen birçok farklı soruna karşı garanti veriyor.
 
Telefon sigortaları, poliçe içeriklerine göre farklı rizikolara karşı bir takım teminatlar sunmakta olup, tüketiciler sigorta yaptırmadan önce sigorta poliçelerini detaylı incelemelidir. Tüketicilerimiz, sigortanın hangi rizikoları karşıladığını ve rizikonun gerçekleşmesi halinde teminatın ne olacağı hakkında bilgi sahibi olup sonrasında sigorta yaptırmalılardır. Nitekim cep kaskosu adı altında hizmet veren bir takım firmalar, sadece telefonun yıllık bakımı gibi teminatı tüketiciye sunmakta; kırılma, çalınma, sıvı teması gibi riskleri güvence altına almamaktadır.
 
Telefon sigortaları;
  • GSM operatör firmaları,
  • Cep telefonu kasko firmaları,
  • Bir takım sigorta şirketleri,
  • Teknolojik ürün satan firmalar,
  • Telefonu satan firmalar                                                tarafından yapılabilmektedir.
 
            Cep telefonu kaskosu hakkında yukarıda değindiğimiz genel bilgilerden sonra özellikle tüketicilerimizin uygulamada sıklıkla rastladığı sorunlara değinmek istiyorum.
 
  1. Tüketicilerimiz telefon sigortalarını, telefonu satan firmadan yaptırması halinde poliçede belirtilen rizikonun gerçekleşmesi durumunda zararını hem SİGORTA ŞİRKETİNDEN hem de TELEFONU SATAN FİRMADAN talep edebilir.
 
Uygulamada telefonu satan bir takım firmalar, ne yazık ki poliçe kapsamında belirtilen teminatı tüketicilere ödememekte ve tüketicilerimiz mağdur edilmektedir. Müşterek ve müteselsil sorumluluk esası gereği tüketicilerimiz her bir firmaya ayrı ayrı başvurabileceği gibi ikisini de aynı anda zararın karşılanması noktasında taraf olarak gösterebilmektedir.
 
  1. Tüketicilerimiz sigorta kapsamına giren arızalar nedeniyle; telefonun bedeline bağlı olarak hakem heyetlerine başvuru yaptıklarında telefonları üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmaktadır. Bu inceleme neticesinde lehine karar çıkan tüketicilerimiz aleyhinde; satıcı firma ya da sigorta şirketi tarafından kararın kaldırılması yönünde tüketici mahkemelerine itirazlar yapılabilmektedir.
 
Bu itiraz neticesinde tüketici mahkemesi tarafından telefon üzerinde tekrar bilirkişi incelemesi yapılmakta olup tüketicilerimiz, aleyhlerinde açılan davayı takip etmeleri hak kaybına uğramamaları açısından çok önemlidir.Nitekim mahkemece verilen süre içerisinde tüketiciler arızalı telefonu mahkemece atanan bilirkişiye teslim etmemesi halinde aleyhlerinde açılan davayı haklı dahi olsalar kaybedeceklerdir.
 
En nihayetinde tüketicilerimiz mağduriyet yaşamamak için; kendilerine sunulan sigorta teklifini/poliçesini detaylı olarak incelemeli, poliçenin bir sureti ile telefon faturasını ve eklerini saklamalı, kanuni yollara başvurduklarında ise davalarını takip etmelidir.                                
Av. Murat KALKAN                                              

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti