Deniz Çağlar Fırat

BÜYÜKERŞEN’İN TURİZM ÖNERİSİ HAYATA GEÇMELİ

16 Temmuz 2021 00:22
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 
Turizm sezonu pandemi önlemleri altında tekrar başladı. Turizm deyince ne yazık ki aklımıza sahil turizmi gelse de Eskişehir’de de turizmin ilerlemesi ve bu pastadan şehir genelinde yaşayan herkesin daha fazla pay alabilmesi için herkes üzerine düşeni yapmalı.
 
3 sene önce Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’de turizmin gelişmesi ve Eskişehir markasının büyütülmesi için dile getirdiği bir öneri olmuştu. Büyükerşen demişti ki;
 
“Eskişehir’de Doktorlar, Kızılcıklı, Hamamyolu ve İki Eylül Caddesi gibi bölgelerde çok dükkân açılıyor. Buralarda özellikle markalı giyim mağazaları ve hediyelik eşya satan mağazalar göreceksiniz. Buralarda markalar satılıyor. Bugün mesela Paris’e giderseniz her dükkânın önünde askı vardır ya da hemen kasanın yanında stantlar dikkatinizi çeker. O askılarda ya da stantlarda o şehir ile ilgili magnet, şal, atkı, kupa vb hediyelik eşyalar bulursunuz. Eskişehir’de giyim eşyası satan mağazaların hatta Eskişehir’deki mağazaların Avrupa’daki gibi konusu ne olursa olsun ticarethanelerin Eskişehir ile ilgili eşarplar, şallar, fularlar vb satması gerekir.
 
ETO’nun bunu sattırması lazım. Çok da pahalı olmayan şekilde, ETO’nun bu bölgelerde faaliyet gösteren mağazalarda üzerinde “Eskişehir’i seviyorum”,“I love Eskişehir” gibi yazılar yazan hediyelik eşyaların satılmasını zorunlu kılması gerekir.ETO turizm nasıl pazarlanıyor bunu görmek ve göstermek için Avrupa’da inceleme yapmalı.”
 
BELEDİYE ATÖLYELERİNDE ÜRETİLENLER SATIŞA ÇIKABİLİR
Büyükerşen, bu mağazalarda satılacak “Eskişehir” temalı ürünlerin nasıl sağlanacağını da sosyal ve halkçı belediyecilik örneği ile açıklamıştı;
 
“Biz ‘Her Ev Bir Atölye Kursları’ yaptık. Bu atölyelerde çok güzel eserler ortaya çıkıyor,  satışları da var. Eskişehir’de turistik eşya üretmenin yanı sıra Avrupalıların soft boy dediği bebekler de yapılıyor. Bunların Avrupa’da benzeri yok. Çocuk masalları özellikle… Bu atölyelerde saatler yapıldı. Eskişehir manzaralı. Şimdi bunlarda sergi oluşturduk. Mutlaka herkesin gidip görmesi gerekiyor.”
 
ESKİŞEHİR TEMALI ÜRÜNLERLE ESKİŞEHİR SEMPATİSİ OLUŞUR
Büyükerşen kısaca şunu demişti: Eskişehir’de turizmi geliştirmek istiyorsak Eskişehir’de faaliyet gösteren mağazalar, güçlü bir Eskişehir algısı oluşturmak adına devreye girmeli. Bunun için de her mağazada küçük birer askı ya da stant sistemi geliştirilmeli ve bu stantlarda Eskişehir temalı ürünler satılmalı.
 
Porsuk manzaralı, Anadolu üniversitesi manzaralı, Yazılıkaya manzaralı, Kent park Manzaralı, Karakurt, Devrim arabası manzaralı, Hamamyolu, Odunpazarı Evleri manzaralı
 
Bu ürünler için de Belediyelerin atölyelerinde üretilen ürünler kullanılmalı.
 
MALİYETİ DÜŞÜK ESKİŞEHİR REKLAMI YAPILMIŞ OLUR
Ucuz ve basit bir yolla korkunç bir Eskişehir tanıtımı gerçekleştirilir. Küçük el çantaları yapıldığını düşünsenize, hatta valizler. İnsanların seyahatlerde bunları kullandığını… Maliyeti düşük korkunç bir Eskişehir reklamı yapılmaz mı? 
 
Böylece hem Eskişehir, hem Eskişehirli girişimci hem de o atölyelerde üretim yapan ev kadınları kazanır.
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Kurban Bayramı tebriği - İYİ Parti
Kurban Bayramı tebriği - Eskişehir Kent Konseyi