19 Ağustos 2019 01:08
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

BÜYÜK İNSAN DA KÜÇÜK İNSANI YER Mİ?

Saldırganlık, her canlıda beslenme, cinsellik ve güvenlik ihtiyacını karşılamak için bulunan bir dürtüdür. Canlılarda saldırganlık bir isteği elde etmek için (güç, besin, cinsellik, saygı, sevgi, oyuncak…) yapılan karşısındakine fiziksel, psikolojik zarar veren bir eylemdir. Hayvanlar alemine bakıldığında büyük balık avcı küçük balık avdır. Hayvanlarda güçlü olan kazanır.
Peki insanlarda durum nasıl? İnsanlar düşünebilen canlılardır. Eğer bir kıtlık varsa elimizde yaşamamızı devam ettirebilmemiz için tek bir yiyecek varsa bir başkasına şiddet uygulayarak, eğer güçlüysek o yiyeceğe sahip olabiliriz. E tabi sonra ne olacak? Madem düşünebiliyoruz, kıtlığı yok edecek çözümler üretmeli, belki de az önce zorbalıkla elindeki yiyeceğini alıp ölüme terk ettiğimiz kişi ile yiyeceğimizi paylaşıp, birlik olup çözümler üretmeliyiz. Çünkü düşünmek bunu gerektirir.
İnsanlar daha çok engellendiğinde ve bir sorunu zorbalıkla çözebileceklerini öğrendiklerinde saldırgan oluyor. Tek çözüm saldırganlık mı? Eğer büyük insan da küçük insanı yeseydi dünya insanlar için yaşanabilir olur muydu?
Peki, bir çocuk bir başka çocuğun elindeki oyuncağı istedi ve alamadı. Bu davranış sonunda öfkelendi ve doğuştan getirdiği tepki olan ağlama davranışını yaptı. Bunu gören anne ağlama, kafamı şişirdin vermiyor işte dedi çocuk susmadı ve anne çocuğa bir tane vurdu. Çocuk daha çok ağladı ve gitti öbür çocuğa vurdu ve elindeki oyuncağı aldı. Sonra anne şikayet etmeye başladı bu çocuk istediği şeyler olmadığında ağlıyor ve vuruyor. Bu çocuk bu davranışı nasıl öğrendi? Sonra çocuk büyüyor, lise yıllarında, bir arkadaşına burası benim sıram kalk diyor, arkadaşı nasıl senin sıran önce gelen oturur diyor. Arkadaşını döverek sıradan kaldırıyor. Bu zorbalık onun okuldan atılmasına sebep oluyor. Çocuk daha da büyüyor birini beğeniyor ve evlenmek istiyor. Evlenmek istediği kişi de şiddet görmüş evde baba, anneyi dövmüş; baba, kardeşlerini dövmüş. Güçlü olan güçlü olmayanı yememiş ama güçsüzleştirmiş, susturmuş, adaletsizliği kabul ettirmiş. En sonunda bu iki birey evleniyor. Saldırganlığı ailesinden öğrenen güçlü olan, saldırganlık karşısında boyun eğmeye alışık olanı dövüyor, çocuğunu dövüyor ve o çocuk büyüyor…
KADINLAR ÖLÜYOR, ÇOCUKLAR ÖLÜYOR, HAYVANLAR ÖLÜYOR…
İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özellik düşünebilmesiydi öyle değil mi?
Sevgiyle…
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Prensipte anlaşıldı

Prensipte anlaşıldı

17:19 4 Ağustos 2020
Camia bu soruya kilitlendi

Camia bu soruya kilitlendi …

17:18 4 Ağustos 2020
VALİ YILMAZ’DAN ZİYARET

VALİ YILMAZ’DAN ZİYARET

17:00 4 Ağustos 2020
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti