1 Temmuz 2019 01:16
-A +A
Uzm. Psk. Fatma Ünlü

Uzm. Psk. Fatma Ünlü

BOŞANMA VE ETKİLERİ

FATMA ÜNLÜ

Boşanma, yasalar çerçevesinde gerçekleştirilmiş olan evliliğin, yargıç kararı ile sonlandırılması, tarafların karı koca olarak hiçbir bağlarının kalmaması durumudur. Tarafların  ortak çocuklarının boşanmadan sonra kiminle yaşayacakları ve hakları hukuki ve bireysel kararlar sonucunda belirlenmektedir. Kişilerin karı - kocalık görevleri bitmekle birlikte  anne babalık görevleri devam etmektedir.
            Boşanmanın hem boşanma kararı alan ebeveynler hem de çocuklar açısından birçok olumsuz sonuçları vardır. Ebeveynlerin yeni yaşama alışma sürecinde çocuklarını ihmal edebilme durumu, çevrenin parçalanmış aile üyelerine olumsuz eleştirileri, çocukların anne, baba arasındaki anlaşmazlığa boşanmadan önce de sonra da şahitlik etmeleri, çocukların her koşulda ebeveynlerinden birinden ayrı kalmak zorunda olmaları, ekonomik durumdaki değişmeler, okul ve ev değişikliği yaşanabilecek sorunların bazılarıdır. Çocuklar yeni yaşamlarına uyum sürecinde, geleceğe karşı güvensiz, anne babanın birinin yokluğundan  dolayı yalnızlık hissi, ebeveynlere yönelik öfke, boşanmadan dolayı kendini suçlu hissetme, derslere karşı ilgisiz olma, üzgün görünme, terk edildiklerine ve eskisi kadar sevilmediklerine ilişkin olumsuz durumlar geliştirebilmektedirler.
            Boşanmanın etkileri en çok ilk iki yıl içerisinde hissedilmektedir.Boşanma sonrasında yaşanan uzun süreli etkiler; psikolojik açıdan uyum ve evlilik problemleri olarak incelenmiştir. Çocukların boşanmaya gösterdikleri tepkiler çocuğun yaşına  kişilik özelliklerine ve aile yapısına göre değişim göstermektedir.  Boşanma bebeklik döneminde gerçekleşmiş ise, çocuk iki ebeveynle yaşamı hatırlayamayacağından etkinin daha az hissedileceği, okul öncesi dönemde gerçekleşmiş ise; çocukta kendini suçlama artık sevilmediğini hissetme ve terk edildiğini düşünme tepkisi, okul döneminde çocuk anne baba arasındaki anlaşmazlığı anlayarak taraf tutma davranışı geliştirmektedir, bu durum çocukta öfke patlamalarına ve alınganlığa neden olmaktadır, çocukta anne ve babayı birleştirme isteği hakimdir. Ergenlik döneminde annesi babası boşanan bazı ergenler boşanmanın yasını tutarken bazıları duygusal desteğe ihtiyaç duyar, bazıları bağlılık çatışması yaşar, bazısı ailenin sorumluluklarını üzerine alır.
            Boşanmanın çocuklar üzerinde bıraktığı bir başka etki ise annenin ya da babanın başkaları ile evlenmesidir. Çocuk alıştığı anne baba kavramından koparak, yeni anne baba kavramına alışmakta zorluk çekmekte, annesini ve babasını bir başkası ile paylaşmanın  verdiği tedirginlikle kıskançlık, öfke, kavgacılık gibi davranışlar geliştirmektedir. Bu durum ebeveynleri de olumsuz yönde etkilemektedir.
Öneriler:
- Ebeveynler olarak tartışmalarınıza çocukları şahit ve taraf etmeyin. Unutmayın sizler onların en çok sevdiği iki insansınız sizi birbirinizle tartışırken görmek istemezler.
- Ebeveynler olarak her yolu denemenize rağmen anlaşamıyor, huzursuzluğa rağmen  evliliğe devam ediyorsanız yapmayın. Çocukları huzursuz bir aile ile yaşamak boşanmış bir aile ile yaşamaktan daha çok etkileyecektir.
- Çocuklar anne babası boşansın istemezler, boşanamanız için çaba gösterirler. Bu sebeple çocuğa şeffaf olun. Artık anlaşamadığınızı  bu evliliğin bitmesi gerektiğini ona anlatın.
- Çocuğuza annesi babası boşanan tek çocuğun kendisi olmadığını ifade edin.
- Unutmayın siz artık evli değilsiniz ama hala anne babasınız.
- Çocuğun boşanmadan sonra kimle yaşayacağına yüksek yararı düşünülerek karar verilmeli. Çocukla ayrı evde yaşayan ebeveynin yasalar çeçevesinde çocuğuyla vakit geçirmeye, ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmesi önemlidir.
- Boşanma sonrası birbirinize olan öfkenizi çocuğun yanında konuşmamalısınız. Siz kızgın olabilirsiniz ama taraf çocuğunuzun hala anne\ babasıdır.
- Boşanma oldu diye çocuğu şımartmak, kuralları bi kenara atmak yanlıştır. Çocuk için aynı düzenin devam etmesi gereklidir.
- Boşanmadan sonra çocuğun hayatındaki değişimi en az düzeye indirmeye çalışın.
- Boşanmadan hemen sonra bir başkası ile evlenmeyin. Önce çocuğun yeni yaşama uyum sağlamasını bekleyin.
 
Huzurla kalın.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti