17 Kasım 2019 00:38
-A +A
Yusuf Leventeli

Yusuf Leventeli

BİR ‘BAŞYAPIT’ FACİASI

Neden milyonlarca hayranı olan Game of Thrones dizisi bu kadar çok eleştirildi. Bir bakıma karakterleri harcandı, içselleştirilen olayların hepsi aceleye gelip elimizde patladı diyebileceğimiz bir son bölümü vardı. Bu kadar para harcanmışken bu kadar aceleye gelmiş bir sezonun, bu kadar fazla seyircisi olan bir seyirciye sunulması yapımcılar, yazarlar ve bu iş ile tanınmış birçok kişi için ‘intihar’ demek kelimenin tam anlamıyla. 
Amerikan telekomünikasyon devi AT&T'nin Warner Media şirketine ait olan HBO'nun önde gelen yapımlarından biri olan Game of Thrones, dünyada 150 ülkede yayımlanıyordu. Finaliyle de televizyon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri olan Game of Thrones'un son bölümünü sadece ABD'de 19 milyon kişi canlı olarak izlerken İngiltere'de gece saat 02.00’de uyanıp dizinin finalini izleyen yaklaşık 4 milyon kişi vardı.
Türkiye'de de çok popüler olan dizinin son sezonu aynı zamanda en pahalı sezonlarından biriydi. Amerikan dergisi Variety'ye göre son sezonun her bir bölümü en az 15 milyon dolara çekildi. Dizinin yapımcıları ve yazarları olan David Benioff ile D.B. Weiss, son sezon başladığından beri eleştiri oklarının hedefindeydi. İnternette oluşturulan online kampanyada yaklaşık 1,5 milyon kişi dizinin yeniden çekilmesi için oy kullanırken YouTube'da bu son sezonun neden diziye ihanet ettiğini anlatan çok sayıda video çekildi, yüzlerce makale kaleme alındı, internette dizinin finaliyle dalga geçen çok sayıda görsel üretildi.
Sonuç olarak ‘değerli’ yapımcılar başyapıt sayılabilecek bir dizinin, en merak ile beklenene sezonunun, en merakla beklenen bölümünü bizler için ‘vasat’ kendileri için ‘yayımlanabilir’ olarak gördüler. Geçmişte işlenen sezon için onlara ‘buruk’ bir teşekkür etmek gerekiyor. Bu güzel hikayeyi bizimle buluşturan George R. R. Martin’e de saygı sunmak, izleyicilerin yapması gereken bir hareket.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti