2 Aralık 2018 01:20
-A +A
İnan Çalışır

İnan Çalışır

AMA ENGEL SİZ OLMAYIN!

İnan Çalışır

Her günü olanın olduğu gibi engelli olanların da 3 Aralık günü hatırlanır ve yılın geri kalan 364 günü kimse sormaz hallerini… Velâkin bir gün de olsa hatırlanmak insana mutluluk verir.
 Evet, yarın 3 Aralık dünya engelliler günü.
  Engelli vatandaşlar hatırlanacak, dernekler, okullar, STK’lar ve binimum kurum ve kuruluş engelliler için etkinlikler düzenleyecekler.
 Engelliler gönüllerince eğlenecekler. Neden?
 Onca insan neden toplanacaklar?
Bilmeden neşelerinden hiçbir şey kaybetmeden eğlenecekler.
Yaşadıkları küçücük dünyalarında, sıkışıp kaldıkları kalıplar içerisinde; belki de en çok eğlenmeye, gülmeye, gönüllerince gezmeye onların hakkı var. Bazıları bir insana, bazıları bir nesneye ihtiyaç duyuyorlar.
 Tek bir engeli yüzünden hayattan, yapabileceklerinden mahrum oluyorlar. Hâlbuki bir anlayabilsek, bir kabullenebilsek ne yetenekler çıkacak içlerinden… Aradan sıyrılanlar, azim gösterenler ve kendini gösterebilenler çıkıyor ana haber bültenlerine. Hayretle izliyoruz ayağı ile resim yapabileni görünce televizyonda.  Elleri ve ayakları olmadan hayata tutunabilen birisi, bir lisenin konferans salonunda gençlere seslenişinin videosunu izlerken, başarının öyküsü buymuş diyoruz. İşitmediği halde dans edince fark ediyoruz orada birisi olduğunu.
 Peki, beyni bizden farklı çalışıyor diye gözlerinin, ellerinin ve en önemlisi bir yüreğinin olduğunu ne zaman hatırlayacağız?
Hatırlanması gereken nokta engelin nerede olduğudur. Aslında engeller insanların bir uzvunda değildir. Uzuvsal engeller bir şekilde desteklenir. Ama kafamızdaki engeli hangi destek kaldırır?
Engelsiz olabilirsiniz, ama Engel Siz olmayın!

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti