20 Kasım 2018 01:39
-A +A
Kerem Akyıl

Kerem Akyıl

AK Partililer çalışmaya başlamalı

Kerem Akyıl yazdı.

Yerel seçim sürecinin başlamasıyla birlikte partilerde hareketlilik yaşanmaya başladı. CHP adaylarını belirledi. MHP’de adaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Aldığımız duyumlar MHP’nin kuvvetli adaylarla yola çıkacağı. Yani MHP’liler seçimlere asılacaklar gibi gözüküyor. İYİ Parti’nin nasıl bir tutum takınacağı ise muamma.
Bir diğer belirsizlik de AK Parti’de yaşanıyor. AK Partililer aday belirleme sürecinde hızlı hareket etmiyor. Yanlış anlamayın; ince eleyip sık dokudukları için değil, birbirleri arasında kavga ettikleri için…
Fakat AK Parti’de bir isim var ki, kolları sıvamış durumda. Emine Nur Günay kırsal ilçeleri arşınlıyor ve partisi için çalışıyor. Profesör Günay son olarak Beylikova’ya gitmiş ve bir dizi temaslarda bulunmuş. Ayrıca Batman’da şehadet şerbetini içen Uzman Çavuş Neşet Gök’ün ailesini de ziyaret etme fırsatı yakalamış.
Kendisini tebrik ederim. AK Parti’nin adayları kim olursa olsun, seçimleri kazanmaları için çalışılması gerekiyor. Şu ya da bu sebepten ötürü AK Parti adaylarını belirlememiş olabilir. Ancak ne olursa olsun şimdiden çalışmaya başlamak, halkın arasına inmek gerekiyor. Fakat AK Parti’de pek çok kişi, oturdukları masadan kalkmaya tenezzül edip, halkın arasına karışmıyor.
Sıklıkla “Seçimleri kazanmanın en kestirme yolu, çalışmaktır” diyorum. Bunu da, bu söz hoşuma gittiği için söylemiyorum. Birileri çıkıp, “Teslim’ dedi. Haydi CHP’yi içten karıştıralım” diye düşünebilir. Bu tip hareketler size seçim kazandırmaz. Kim kime ne demiş? İnanın vatandaşın zerre kadar umurunda olmaz. Bir zahmet çarşıya gitmeli, esnafla tavla oynamalısınız. Bir zahmet pazara gidip, yaşlı teyzenin pazar filesini evine kadar taşımalısınız. AK Partililer ne zaman alana inmeyi düşünüyor? Seçimlere iki ay kala mı?
Seçim çalışarak kazanılır. Boş lafla değil…
 

İYİ Parti can yakar
İYİ Parti bundan böyle her Pazar toplantı yapacak. Bu tip toplantıların yararlı olduğunu düşünürüm. Bana kalırsa İYİ Partililer bu işi yapmakta biraz geç kaldılar.
Her neyse…
Tabii herkesin aklında olan yerel seçimler, partinin toplantısına da damga vurdu. Nitekim Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu’nun konuşmaları, yerel seçimlerle ilgiliydi. Kabukçuoğlu, “Bir müddet sonra adaylarımızla karşınıza çıkacağız. İyi bir seçim geçirerek İYİ Partiyi Türkiye'de iyi bir yere getireceğimize inanıyorum” ifadelerinde bulundu.
Kabukçuoğlu, Erman Gölet’le ilişkileri üzerine yöneltilen soruları da cevapladı. Kabukçuoğlu “Bu bir seçim çalışmasıdır. Bir partide görüşmek isteyen kim olursa onunla da görüşür, parti kimi istiyorsa onunla da görüşür. Bizim de değişik kesimlerle değişik insanlarla görüşmelerimiz oldu. Ama burada son noktaya gelip de adayımız şu diyene kadar görüşmeler devam edecektir. Şu an net bir şey olmadığı için söylemek doğru olmayacaktır” diye konuştu.
Sayın Kabukçuoğlu’nun “Bizimle görüşmek isteyen olursa” sözünü önemsiyorum. Benzeri açıklamaları daha önce partinin üst düzey isimleri tekrarlamıştı. Anlaşılan o ki İYİ Partililer “Gölet’e kancayı taktılar” izleniminden rahatsızlar. Israrla bu görüşmenin Gölet tarafından istendiğini belirtiyorlar. “Biz ona gitmedik, o bize geldi” demeye getiriyorlar.
Kabukçuoğlu ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in ‘İYİ Parti’yi tehdit olarak görmüyorum’ şeklindeki açıklamasına da cevap vermiş. Kabukçuoğlu, “Onun neticesini 31 Mart’tan sonra göreceksiniz. Herkesin bir iddiası olur” ifadelerine başvurmuş. Dengeli ve terbiyeli bir cevap vermiş.
Bu seçimler ittifak savaşları şeklinde geçecek. Olası müttefiklerini küçümseyen açıklamalar yapanlar bu seçimleri kaybeder. Sayın Kabukçuoğlu’na katılıyorum. Bu seçimlerde İYİ Partiyi küçümseyenler hata eder. Yüzde 13 buçuk oy almış bir parti can yakar…
 

Dölekçekiç’e verecek cevabım yok 
Demokrat Parti İl Başkanı Nazım Dölekçekiç haftalık pazar toplantısında ekonomik kriz ve yerel seçimler hakkında konuştu. Vatandaşın geçim sıkıntısının had safhaya ulaştığını söyleyen Nazım Dölekçekiç, “İnsanlar ekonomik krizi midesinde, mutfağında hissederken terbiye edilmiş havuz medyaya göre memleket güllük gülistanlık” dedi.
Sayın Dölekçekiç’e karşı çıkmak, basını savunmak isterdim. Fakat maalesef susmak zorundayım. Hiçbir dönemde basının bu kadar eleştirildiğini görmemiştim. “Çok fazla et yiyorsunuz, fiyatlar o yüzden artıyor” diyen meslektaşlarım olduğu için utanıyorum.
Sayın Dölekçekiç ayrıca yerel seçimlere katılacaklarını da belirtti. Son derece kıymetli politikacılara sahip olan Demokrat Parti’ye başarılar dileriz. Kendileri Eskişehir seçimlerine renk getireceklerdir. Ayrıca ne kadar az oy alırlarsa alsınlar, muhalefet yapmayı çok iyi biliyorlar. Eskişehir’in anlı – şanlı partilerinin Demokrat Parti’den öğreneceği çok şey var.
 
Günün Sözü
Genellikle bütün büyük yanlışlıkların altında gurur yatar.   
Aleksandr Puşkin

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti