8 Haziran 2019 01:52
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

AİLEDE GÜZEL KONUŞMA KÜLTÜRÜ VE ÖNEMİ -3-

NURETTİN BOZAN

Geçen hafta yazımızda; aile içinde sevgi-saygı ve mutluluğun olabilmesi için; Mutluluğun ve başarının sırrı kullanılan dil yapısında saklıdır. Kullanılan dil yapıcı ve özgüven içeriyorsa iletişim sağlıklıdır. Konuşma tarzımızı kontrol ederek ifade etmek. Sevgi dilini sıkça kullanmak çok etkilidir. Anne-babalar çocuklarına karşı daima sabırlı ve anlayışlı olmalılar. Neşeli ve esprili olmak iletişimin önemli kazanımları olacaktır demiştik. Şimdi aile içinde güzel konuşmanın olumlu/olumsuz yönlerini aktarmaya çalışalım.
            AİLE İÇİNDE GÜZEL KONUŞMAYI ENGELLEYİCİ DAVRANIŞLAR;
-İğneleme,
-Aşağılama,
-Söylediklerini dinlememe,
-Olumsuz eleştirilerde bulunma,
-Tersleme ve konuşmalarına değer vermeme…
AİLE İÇİNDE GÜZEL KONUŞMAYA OLUMLU YÖNDE ETKİLEYİCİ DAVRANIŞLAR;
-Gönülden, samimi dinlediğini hissettirme,
-Aile kararlarında çocuğunda fikirlerini almak,
-Çocuğa konuşmayı geliştirme konularında zaman ayırmak,
-Özgüven kazandırmak ve takdir etmek,
-Tahammül etmek, anlayışlı ve de sabırlı olmak…
     Çocuk, anne babanın eline verilmiş güzel bir emanettir! Anne babanın en büyük sorumluluğu, bu emaneti doğru ve güzel bir şekilde işlemek olmalıdır. Çocuk üzerinde en kalıcı eğitim ise anne babanın ağzından çıkan sözcükler kadar yaptığı davranışlar olacaktır. Çünkü en etkili model yine aile bireyleri olacaktır.
     Güzel anlayışların yeşertildiği özenli düşüncelerle geliştirilen güzel konuşma kültürü ailenin olmazsa olmazlarından hayata pencere oluşturacaktır.
                           NLP TEKNİKLERİ İLE GÜZEL KONUŞMA
     Nlp’nin birçok tekniklerinden birisi de “Temsil Sistemleridir.” Etkili ve güzel konuşma yapabilmek için temsil sistemlerini bilmek ve uygulamak çok önemlidir. Aslında hayatın her aşamasında ve ortamında temsil sistemlerinin özellikleri güçlü-zayıf yönleri bilindiği taktirde hayat daha kolay ve anlamlı olacaktır.
     Temsil sistemleri; Görsel, işitsel, kinestetik ve dijital olarak dörde ayrılır. Konuşurken bu teknikleri iyi bilmeli ve etkin bir şekilde kullanılmalıdır.
     Görsel; görüntüye ve görsel sunuma önem veren insanlardır. Görsel temalar ile yapacağınız bir konuşmanın onların üstünde büyük etkisi olmasını sağlarsınız.
     İşitsel; detaylara ve detaylar arasındaki uyuma önem veren insanlardır.Sese duyarlı olduklarından ses tonunuzu iyi kullanmanız ve kelime telaffuzlarınızı etkili şekilde kullanmanız şartıyla onları etkileyebilirsiniz.
     Kinestetik; Sizin ile ilgili duygu ve sezgilerine önem veren kişilerdir. Konuşmanızda güven ve olumlu duyguları hissetmeleri çok önemlidir.
     Dijital; teknik özellikler ile ilgilenen kişilerdir. Bu tip insanlara, teknik detaylar ile ilgili tatminkar bilgi vermeniz ve mantıklı nedenler ileri sürmeniz konuşmanızın etkinliğini arttırmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti