13 Temmuz 2019 01:29
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

ADALET KAVRAMI ÜZERİNE…

Nurettin Bozan

     Hakkın sahibini bulması ve zulmün engellenmesi, toplumun iyi bir yönetim organizasyonuna sahip olmasına bağlıdır. Bunda başarılı olabilmek için hem yönetenlerin hem de yönetilenlerin hakkaniyet ruhu içinde dayanışması esastır. Doğruluk güven kaynağı, yalan ise hıyanettir.
     Toplumun huzuru, güvenliği, özgür yaşaması, kısacası sosyal hayatın adaletli bir şekilde işlemesi ile mümkündür. Adalet arayan, adaletli olmalıdır.
     Günümüzde bakıyoruz; kadın şiddeti oluyor, yakala serbest, iş yerinde adamı bıçakla git, gel yine bıçakla vatandaşın gözü önünde oluyor kaçıyor yakala serbest, magandaları yakala, serbest. Say say bitmez benzer olaylar. Yapanın yanına kar kaldığı bir ortamı yaşıyoruz. Adalet, kanunlar hırsız, katil, dolandırıcı gibi haydutların menfaatine olmamalı. Ama bakıyoruz neymiş “İyi hal durumu” yok “Adli kontrol şartı” dürüst vatandaşa hayat zehir ediliyor. Bir de hala aftan bahsediliyor. Daha ne yazayım ki…
     Sözün özü; Acilen değiştirilmesi gereken yaptırım gücü yüksek kanunlar değiştirilmeli, savcı-hakimlerin adil ve de cesur kararlar vermesi sağlanmalıdır. Özellikle devletin gizli, bilgi, belge ifşası, her türlü terörizm, cinayet, dolandırıcılık, şiddet, magandalara karşı, toplumu huzursuz eden her türlü eylemin şiddetle cezalandırılması gerekmektedir. Adaleti sağlamakla sorumlu olanların silik, pısırık değil, öz güveni, hukuki bilgisi yüksek kişilerin göreve getirilmesi, yani görev ehline verilmelidir…
-İnsanlığın bekası medeniyet ile medeniyetin ayakta durabilmesi de adalet iledir.       Elmalılı Hamdi Yazır
                      AÇIK EL Mİ YOKSA SIKILMIŞ YUMRUK MU?
     Sıkılmış bir yumruk neye yarar? Sadece karşıdakine vurmaya! Açık el neye yarar? Açık el esnektir, yumuşaktır; yazı da yazar, saç da tarar, temizlik de yapar, bina da inşa eder. Medeniyeti açık eller kurmuştur.
     Sıkılmış yumrukların geçici zaferleri olabilir ama sonunda kazanan açık ellilerdir. Çünkü açık el üretebilir, sıkı yumruk sadece kavga edebilir. Açık elli olmak, sadece sevgi dolu bir kalpten gelmez, bilgi dolu bir akıl da onu onaylar.
Açık bir el, sıkılmış bir yumruktan daha güçlüdür! Çin atasözü
                   İNSANI KUSURLARIYLA SEVEBİLMEK!
     Demesi kolay ama uygulaması oldukça zor olan ve insanın sabrının test edildiği bir durum. Başkalarının kusurlarını sürekli görür ve acımasızca eleştiririz. Kendi kusurlarımızı ise hep görmezden gelir, ya da bahanelere saklanırız. Her birimizin kendine göre kusurları vardır. Fakat sahip olduğumuz bu kusurlar hayatlarımızı ilginç yapar.
     Etrafınızdakileri oldukları gibi kabullenin. Dışlarındaki kusurları değil, içlerindeki güzellikleri görün. Kusursuz dost arayan yalnız kalmayı göze almalıdır. Böyle durumlarda NLP’nin güzel bir tekniği var. Artı ve eksileri alt alta yazalım hangisi daha fazla ise o yönde karar vermek daha akıllıca olacaktır. Bu tekniği önemli karar aşamalarında uygulamak oldukça fayda getirmektedir. Eş seçiminde, ev alırken, araba alırken gibi durumlarda işe yarıyor…

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti