3 Haziran 2020 01:27
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

31 MAYIS DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Nurettin Bozan

Koronavirüs kadar belki de daha fazla zararlı ve ölümcül bir durum sigara içmek. Günümüzde yapılan birçok araştırma sigaranın insan ve çevre sağlığı üzerindeki onlarca zararlı etkisini bilimsel olarak ortaya koymuş bulunmaktadır.
     Birçoğu ölümcül olmak üzere pek çok hastalığın sebebi olması itibariyle sigara nesilleri tehdit eden önemli bir tehlike olarak görülmektedir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Sigara içmeyen içenlerin yanında fazla devamlı durması halinde dumandan o kişinin sigara içmiş gibi zarar gördüğü uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.
     Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir.
     Sigaranın yol açtığı temel sağlık sorunları şunlardır: Kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri, ağız kokusu ve dişlerde sararma. Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonları ise sütün kesilmesine yol açar.
Sözün özü; Sigaranın maddi-manevi birçok zararı ortada iken ısrar etmenin ne anlamı var ki! Hele hele sağlık çalışanlarının hastane, aile hekimliklerinde, eczane gibi yerlerin giriş kapılarında, bahçesinde sigara içer görüntüleri hiç de hoş olmuyor. Eşini çocuğunu çok sevdiğini söyleyen bir kadının sigara içerek kendisine, çocuğuna (Birde emziriyorsa zehir içiriyor bebeğine) eşine topluma verdiği zararın hattı hesabı yok.
SESLENİŞ: Kendini, aileni, ve de çocuğunu seviyorsan sigarayı bırak.
06 Mayıs 2020 tarihindegazetedeki “Korona virüsü öldürüyor da sigara öldürmüyor mu?”köşe yazımda yer alan “sigarayı bırakma tekniklerini tekrardan günün öneminden dolayı aktarıyorum.
SİGARAYI BIRAKMANIN TEKNİKLERİ
     2008 yılında İzmir’de Ziya Baran hocamdan aldığım“NLP Practıtıoner” sertifika eğiminde “Alışkanlıklarla baş etme” konusu işlenirken sigarayı bırakmanın tekniklerini anlatmıştım. Kısaca yazmak gerekirse;
      Birincisi; “Tiksindirme tekniği” kişi ciğerlerini adeta bir zift gibi kap kara olarak hayal ederek kendisine yakıştıramaması ve tertemiz bir ciğerim neden olmasın tezine sahip olma isteği.
     İkincisi; “Taktir etme” bazı insanlar başkalarına faydalı olmayı ve yönlendirmeyi kendilerine şiar edinirler. Şimdi ben sigarayı bırakarak çevremdekilere örnek olacağım, gördüğüm faydaları ballandıra ballandıra anlatarak onları teşvik etmenin ve olumlu durumu görmek beni memnun edecek olması durumu diye düşünenlere.
     Üçüncüsü ise; “Değer, anlam katma” kendinizce önemli saydığınız önemli günlerden birinde sigarayı bırakacağım diyerek kararlılık göstermektir. Mesela doğum gününüz, evlenme günü, çocuklarınızın doğum günü gibi. Önceden kendinizi düşünce biçiminizle hazırlayarak o gün sigarayı bırakmak size çok ama çok bir anlam katacaktır. Anlam katan günler saygı duyulan günler olduğu için tekrar başlamak zordur. Evet, biz de bu son şıkkı uygulayarak oğlumun doğum gününde 01 Mart 2000 yılında bu illeti az da içsem bıraktım çok şükür. İşte sizlere sigarayı bırakma teknikleri siz hangi seçeneğe daha uygun ve yatkın iseniz onu deneyebilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti