Yenigünce 30 Ekim 2018

Yenigünce'de bugün

Yenigünce Yorum: 0 / 30 Ekim 2018 01:46
Yenigünce 30 Ekim 2018
-A +A

MAESTRO’YU BİLEN BAŞKAN
Odunpazarı Belediyesi tarafından Eskişehirlilere armağan edilen Cumhuriyet Anıtı ve Cumhuriyet Parkı’nın açılışı görkemli bir şekilde gerçekleşti. Görkemli açılışın sonunda ünlü sanatçı Volkan Konak Eskişehirlilere muhteşem bir gece yaşattı.
Boynuna ES ES atkısı asan Volkan Konak, sevilen türkü ve marşları seslendirdi. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a Eskişehir’de yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür eden Konak, Eskişehir’in çok güzel bir kent olduğunu söyledi.
Dinleyicilerle bir anısını da paylaşan Volkan Konak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’le yaşadığı diyalogu anlattı. Eskişehir’in bambaşka bir şehir olduğunu söyleyen Konak, “Eskişehir bambaşka bir şehir. Bir gün konsere gelmiştim. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen sahneye çıktı, kulağıma fısıldadı: Maestro nerede? Şaşırdım. Pardon, ne, şey maestro mu? 
... İnanamadım duyduklarıma, bir belediye başkanı çıkıyor maestro soruyor, maestroyu biliyor. Maestroyu bilen bir belediye başkanı düşünebiliyor musunuz? Bizdeyse maestro yok!
... Çünkü Yılmaz Büyükerşen” dedi. Volkan Konak’ın anlattığı anı Eskişehirliler tarafından büyük alkış aldı.
 

GÜNCENİN SÖZÜ
Terk etmedi sevdan beni, aç kaldım, susuz kaldım, hayın, karanlıktı gece, can garip, can suskun, can paramparça... ve ellerim, kelepçede, tütünsüz, uykusuz kaldım, terk etmedi sevdan beni. Ahmed Arif

O AN!

Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile 132 kadının ördüğü 2 milyon 852 bin 496 ilmek ve 4 bin 356 parçadan oluşan dev Mustafa Kemal Atatürk imzası büyük beğeni topladı.

HAMASİ NUTUKLARDAN VAZGEÇİLMELİ
AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında oldukça dikkat çekti. Cumhuriyet Bayramı gibi önemli bayramlarda hamasi nutuklar atmak yerine gençlerin geçmişlerini iyi öğrenmelerine çaba harcamak gerektiğini vurgulayan Nabi Avcı, “Doksan beş yıl, milletlerin hayatında çok uzun bir süre sayılmayabilir; ama yine de artık Cumhuriyetimizin yıldönümlerini basmakalıp, klişe  ifadelerle, hamasî nutuk ve mesajlarla geçiştirmekten vazgeçmenin zamanı gelmiştir. Özellikle gençlerin, Cumhuriyetimizin dününü, bugününü ve yarınını iyi öğrenmeleri için bu yıldönümü etkinliklerini de bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz” dedi.
Avcı, gençlere kitap tavsiyesinde de bulunarak, “Ben de eski bir üniversite hocası olarak, Cumhuriyetimizin 95. Yılı kutlamaları çerçevesinde,  bütün gençlerimize, ama özellikle öğretmenlerimize, lise ve üniversite öğrencilerimize, bu bağlamda, Nutuk’un, Falih Rıfkı’nın, Yakup Kadri’nin, Lord Kinross’un yanısıra,  başta Kazım Karabekir’in  Günlükler’i olmak üzere, Şevket Süreyya Aydemir’in (Tek Adam, İkinci Adam, Suyu Arayan Adam), Tarık Buğra’nın (Küçük Ağa, Firavun İmanı), Kemal Tahir’in ( Esir Şehir Üçlemesi, Yorgun Savaşçı, Kurt Kanunu), İdris Küçükömer’in (Düzenin Yabancılaşması), Ahmet Kabaklı’nın (Temellerin Duruşması) kitaplarını özellikle tavsiye ederim. Bu vesileyle, bir kere daha, başta Gazi M. Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyeti kuran  Gazi Meclisimizin bütün üyelerini saygıyla anıyorum” dedi.

GÜNCENİN BEYANATI
MHP Eskişehir’de 14 ilçe bir Büyükşehir adayı ile seçimlere çıkacaktır. Cuma günü YSK takvimi açıkladı. 1 Aralık istifalar için son tarihtir. Bu tarihe kadar resmi kurumlardan istifa edip aday olmak isteyen arkadaşlarımızı bekleyeceğiz. İl ve ilçe başkanlığımızla istişare ederek Eskişehir’e en faydalı olabilecek arkadaşlarla yola çıkacağız. Bu kez MHP Eskişehir’de farklı bir hava ile çıkacak. MHP İl Başkanı İsmail Candemir


GÜNCENİN FENOMENİ
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde (ESOGÜ) düzenlenen 3’üncü Geleneksel Okçuluk yarışmasında oklar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için atıldı. 


HER SOKAKTA HER CADDE DE ŞENLİK VAR
‘Şenlikli Toplum’ platformu çatısı altında; Tepebaşı Belediyesi, Sakin Okul Eğitim Kültür ve Sanat Derneği ve 10 STK’nın ortaklaşa çalışmaları ile Kumluk Sokakta gerçekleşen etkinlik gün boyu sürdü. Oynanan sokak oyunları, yapılan gösteriler ve açılan stantlar, bölgedeki vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
Şenliğin gerçekleşmesinde rol oynayan Sakin Okul Eğitim Kültür ve Sanat Derneği üyeleri, asıl amaçlarının ortak müşterek alanlar oluşturmak ve toplumsal grupları bir araya getirmek olduğunu dile getirdi. Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Sülbiye Bilen de uzun süredir bir şenlik yapmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Şenlikte görev alan gönüllüler de bu tür etkinliklerin devam etmesini arzuladıklarını dile getirdi. 

GÜNCENİN KARİKATÜRÜSOSYAL MEDYA
 

Büyükannesinin evinde uyuyakalma kalma numarası yapan genç, o anları kaydetti. Büyükanne torununun üşümemesi için büyük çaba sarf etmesi yürekleri ısıttı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenigünce
Yenigünce 13 OCAK 2019

Yenigünce 13 OCAK 2019

Yenigünce'de bugün

16:36 - 13 Ocak 2019
Yenigünce
Yenigünce 29 ARALIK 2018

Yenigünce 29 ARALIK 2018

Yenigünce'de bugün

12:59 - 29 Aralık 2018
Yenigünce
Yenigünce 23 ARALIK 2018

Yenigünce 23 ARALIK 2018

Yenigünce'de bugün

01:50 - 23 Aralık 2018
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti