Yenigünce 20 ARALIK 2018

Yenigünce'de bugün

Yenigünce Yorum: 0 / 20 Aralık 2018 13:44
Yenigünce 20 ARALIK 2018
-A +A

ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETEN KOOPERATİFLER KURULMALI
Tepebaşı Belediyesi ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi tarafından “Enerji Günleri-Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü & Sürdürülebilirlik Merkezi” konulu panel düzenlendi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Aras, Tepebaşı Belediyesi ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen “Enerji Günleri” konulu panelde konuştu. 
Şu anda Türkiye’de faal halde olan toplam 13 adet yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten kooperatif olduğunu söyleyen Aras, “Bu tebliğ ile kurulacak enerji kooperatifleri yardımıyla, ülkemizde yaşanan enerji darboğazının önüne geçmek, sermayenin tabana yayılmasının sağlanması ve enerji talebimizin karşılanmasında yerli katkı payımızın yükseltilmesi hedeflenmiştir” dedi. 
Aras, “Dünyanın birçok ülkesinde kooperatifiler, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimini teşvik etmek amacıyla sağlanan destekler sayesinde, dünya temiz enerji üretimine katkı sağlamaktadır. Ülkemizde de ise yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üreten kooperatiflerin sayısının 13’ten çok fazla olması en büyük isteğimdir. Böylelikle enerji kooperatifleri yardımıyla enerji üretimindeki yerli katkı payımız yükselecek ve de dışa bağımlılığımız azalacaktır” dedi.


 

GÜNCENİN SÖZÜ
İyi yetişmemiş insanların ülkesinde düzen bir bozuldu mu; mağara devri, taş devri hortluyor. Bu bütün tarih boyunca böyle olmuş, böylece de gidecek. Tarık Buğra

O AN!

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Halk Süt uygulaması vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Başkan Yılmaz Büyükerşen’de satış yapılan Halk Ekmek büfelerini ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.
 

DOSTLARI UNUTMAYALIM
Kış şartlarının gelmesinin ardından sokak hayvanları hem yiyecek su hem de barınma sorunu ile karşı karşıya kaldı. Hava sıcaklıklarının eksi derecelerin altında seyretmesi en çok sokak hayvanlarını olumsuz etkiliyor. Yiyecek bulamayan hayvanlar, donma tehlikesiyle de karşı karşıya kalıyor. Dün İstiklal Mahallesinde iki kedi yavrunun ısınmak için birbirlerine sığınmaları ne kadar zor şartlarda hayatta kalmaya çalıştıklarını gösteriyor. Sokak hayvanlarına yardım etmek isteyen vatandaşlar,  korunaklı yerlere artık yemekleri ve suları koymaları öneriliyor. Özellikle kediler için ise karton kutulardan pratik olarak yapılacak evler donmalarının önüne geçecek. 

 

GÜNCENİN BEYANATI

Bakanlık olarak sürekli bina, yeni sağlık tesisleri açılırken personel azlığı, iş yükünün her geçen gün artması birde savunulmayan haklar çalışanların motivasyonunu bozmakta iş huzurunu bozmaktadır. Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal

GÜNCENİN FENOMENİ
Tek gözü yaralı olan 5 aylık dişi sokak kedisi Doğal Yaşam Merkezi’ndeki tedavisinin ardından Arife Karaca isimli hayvan sever tarafından sahiplenildi. Duyarlı vatandaşların ihbarı üzerine Yenibağlar Mahallesi’nden alınarak 15 günde tedavisi tamamlanan kedi, sıcak bir yuvaya kavuşturulmuş oldu.
 


VATANDAŞ PAZARDA GERÇEKLE YÜZLEŞİYOR
Saadet Partisi Odunpazarı İlçe Sekreteri Osman Çalışkan, “Bu böyle gitmez” diyerek ekonomide sorunlar yaşandığını söyledi. Ekonomik sorunları çözmek yerine geçici çözümler üretildiğini bu sebeple de işsizliğin artmaya devam ettiğine dikkat çeken Çalışkan, “Esnaf kepenk kapatmaya, şirketler batmaya ve batarken de birilerini de batırmaya devam edecek” dedi.
 

 


GÜNCENİN KARİKATÜRÜ
 
SOSYAL MEDYA
 


Denizli'de aracının sileceği bozulan sürücü, sileceğe bağladığı telefon şarj kablosunu eliyle çekerek yaklaşık 20 kilometre yol gitti.

___________________________________________________________________________________________________________
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Yenigünce
Yenigünce 13 OCAK 2019

Yenigünce 13 OCAK 2019

Yenigünce'de bugün

16:36 - 13 Ocak 2019
Yenigünce
Yenigünce 29 ARALIK 2018

Yenigünce 29 ARALIK 2018

Yenigünce'de bugün

12:59 - 29 Aralık 2018
Yenigünce
Yenigünce 23 ARALIK 2018

Yenigünce 23 ARALIK 2018

Yenigünce'de bugün

01:50 - 23 Aralık 2018
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti