ULAŞIM DÜŞÜNÜLMEDEN İNŞAAT YAPILDI

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında yeni yapılan tramvay uzantılarıyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Şehir Hastanesi yapımında ulaşım projeleri olmadan inşaata başlandığın, bu sebeple gelecek yıl yapılması düşünülen projede değişikliğe gidildiğini açıkladı.

Gündem Yorum: 0 / 9 Eylül 2019 18:42
ULAŞIM DÜŞÜNÜLMEDEN İNŞAAT YAPILDI
-A +A

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı ilk toplantısı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleştirildi. 29 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda tüm maddeler oy birliğiyle ilgili komisyonlara havale edildi. AK Parti grubu adına gündem dışı söz alan Orhan Durmuş, Kent Park içinde yer alan Kent Evi projesinin akıbetiyle ilgili soru önergesi sundu. Durmuş’a konuyla ilgili bilgi veren Başkan Büyükerşen, “2013 kent park kokteyl salonu şanssızlıklar konusu olmuştur. Projenin ihaleye çıkıldıktan sonra artan fiyatlar sebebiyle maliyetinde her yıl yükselmeler olduğu için yatırımdan bazı kısımların çıkarılması söz konusu olmuştur. Gereksiz olarak düşünülmüş. Ama bir bütün olarak proje ihaleye çıktığı için çizilen ve hazırlanan proje nedeniyle onları çıkarmak gerekti. Onlar çıkarılınca projede tadilatlar gerekti, tadilata uğradı. Arkasından bazı kısımların imalatında müteahhitle ihtilafa düştü arkadaşlarımız” dedi.
GEREKENİ YAPTIK
Bu inşaatın uzamış bir inşaat olduğunu söyleyen Büyükerşen, “İhtilaflar söz konusu olunca inşaat durmuştur. Teknik kadrolarımız bazı imalatın uygun şekilde yapılmadığı şeklinde tutanaklar tutmuş buna karşılık müteahhit şikayetlerde bulunmuştur. Soruşturmalar başlamış, bilirkişilere havale etmek gereği duyulmuştur. Bu arada bazı balkonların tavanları çökmüştür.  Sanıyorum müteahhit davalar açtı, buna karşılık bizde gerekeni yaptık. Derken nihayet bitmiş ve işletilmek üzere ihaleye çıkarılmış. Sonunda muhatabımız müteahhit olmasına rağmen müteahhitten çok müteahhittin tavanları yaptırdığı taşeron devreye girmiş, ben yapayım benim hatam demiştir. Ondan dolayı gecikmiştir” ifadelerini kullandı.
PROJE OLMADAN YAPILDI
Yeni yapılan tramvay uzatma sistemiyle ilgili vatandaşlardan şikayetler geldiğini ve konuya açıklık getirmek istediğini söyleyen Başkan Büyükerşen, “Şehir Hastanesi açılmadan önce hızla oranın olmayan aslında başka yer için düşündüğümüz tramvay şebekesi, hükümetin bir yatırımı olduğu için oraya ulaşımın maalesef hükümet tarafından ihale edilirken müteahhide yolu düşünülmeden ne yazık ki stadyumda da aynı şey olmuştu. Olabilir bunlar oluyor bazı kamu kuruluşlarında. Alelacele kabahat yine bize bulunmasın diye biz de başka yere düşünülen projeyi apar topar sağlıkla ilgili olduğu için, hükümetin programında olan aslında müteahhidin yaptığı bir yatırımdır, müteahhide apar topar ihale edilirken yolu düşünülmemiştir. Ulaşım projeleri belediyeyle işbirliği yapılarak istenmemiş, ulaşım projeleri olmadan hastanenin inşaatına başlanmıştır. Tramvay o tarafa gidince bizim belki gelecek sene başlamayı düşündüğümüz bir proje yani Küçük Sanayi Çarşısı ve Sultandere bölgesine tramvayı götürmek gibi bir proje değişikliğine gidildi” şeklinde konuştu.
İSYAN EDECEK HALE GELDİK
Müteahhidin projeyi üstlenerek hızlı bir şekilde çalışmalara başladığını kaydeden Büyükerşen, “Bu proje yapılırken fiyatların kırılması karşısında biz başka bir şey daha gördük. Dedik bizim düşündüğümüz miktardan aza geliyor bu arada Çevre Yolu’ndan ulaşacak daha sonra Çevre Yolu’nu aşarak şimdiki Emniyet Müdürlüğü’nün o bölgesine bir köprü yaptırmak suretiyle kara yollarına demir yolunu götürelim, oradan ikiye ayrılalım bir sağ bir de sol tarafına gidelim, böylece şehrin Kuzey kısmında da tramvay ulaşımı ortaya çıksın dedik. Hatta tramvayların siparişinde onu düşünerek gayret gösterdik. Müteahhidi ekonomik kriz silkeledi. Sultandere tarafı umduğumdan da hızlı yapıldı. Bu arada bazı problemler çıktı. Gerekli makas çeşidi ithal edilecek döviz fiyatlarındaki oynamalar nedeniyle bir de o yere özgü bir makas sistemi olması gerektiği için Almanya ile temasa geçildi. Almanya’da en iyi makasların olduğu tespit edildi. Almanlar gelelim görelim dedi. Almanlar biraz gelmekte geciktiler. Dövizlerdeki günlük artışlar karşısında doğru dürüst kesin fiyat verilemedi. Bu sırada arkadaşlarımız iyi niyetli olarak demiryolu altgeçidi var, tren orda yerin altına giriyor, aynı Bağlar geçidinde olduğu gibi. Kısaca Devlet Demiryolları tutturdu benden izin alman lazım oradan tramvay geçirmek için. Sen yerin altındasın, üstü bizim. Onlar şeyle karıştırdılar; üstte biliyorsunuz pek işimize yaramayan uzunca bir bulvar yaptılar ya, bize inat oldu biraz. Bunları herkes bilsin, kavga konusu olmasın. Devlet Demiryolları bir türlü cevap yazmadılar. Sıkıştırıyoruz, inceleyecekler. Yahu gönderin. Müteahhit de başvurmuş. Biz verdik cevabı, bütün bilgiler tamam. Bundan 15 gün önce artık isyan edecek hale geldik. Buna bir çözüm bul dedik. Nihayet yeni müze açılırken sordum ne oldu dedim, tamam dediler dedi. Ama bize hala cevap gelmedi. Bürokrasi ne yazık ki böyle işliyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan bir sonraki toplantının 13 Eylül Cuma günü yapılmasına karar verildi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti