TÜTÜN KULLANIMI EN ÖNEMLİ SORUN

Sağlık Yorum: 0 / 9 Şubat 2019 16:01
TÜTÜN KULLANIMI EN ÖNEMLİ SORUN
-A +A

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge  9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla  yaptığı açıklamada tütün kullanımı, halen dünyanın ve ülkemizin en önemli Halk Sağlığı sorunları arasında yer aldığını söyledi.
Her yıl 7 milyon insanın sigara kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Uğur Bilge, “Artık dünyada başta akciğer kanseri olmak üzere aterosklerotik kalp damar hastalıkları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi birçok ölüme neden olan hastalığın nedeninin sigara olduğu kanıtlanmış durumdadır. Özellikle kapalı mekânlarda içilen sigara dumanına maruziyet daha ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda hem devlet hem de sivil toplum kuruluşları sigara konusunda ciddi çalışmalar yürütmektedir. Bunun en güzel ve somut örnegi dumansız hava sahası uygulamasıdır. Bu uygulamanın başlaması ile kapalı alanlarda sigara içilme oranı ciddi oranda düşmüştür ve sigarayı bırakma oranı da artmıştır” dedi.
Vatandaşların sigara bırakma hatlarını arayarak yardım almaları gerektiğini söyleyen Uğur Bilge, “Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı Sigara Bıraktırma Hattı Alo 171 numaralı telefonu aradıkları takdirde, en yakın Sigarayı Bırakma Polikliniği’ne yönlendirileceklerdir. İlimizde Tepebaşı İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM (Kanser Erken Tarama ve Eğitim Merkezi) biriminde , Odunpazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM biriminde, Eskişehir Devlet Hastanesinde, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde,  Birinci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü TSK 1.Basamak Muayene Merkezinde bulunan sigarayı bırakma polikliniklerinin  hizmet veriyor” dedi. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti