TÜRK MİLLETİ ANA GİBİ

Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay-Balkar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 24’üncü Uluslararası Nart’lanı Toy Künü Festivali düzenlendi. Programda konuşan Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, “Türk milleti ana gibi kollarını açarak her darda olana yardım etmiştir” dedi.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 6 Temmuz 2019 18:01
TÜRK MİLLETİ ANA GİBİ
-A +A

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinin yanı sıra yurtdışından da Karaçay-Balkarlılar festivale katıldı. Şehr-i Derya Parkı’nda düzenlenen festivalde kurulan stantlarda yöresel yemekler ve kıyafetler sergilendi. Rengarenk takılar ve kitaplarda stantlardaki yerlerini aldı. Festival için gelen vatandaşlar bir yandan aileleriyle piknik yaparken diğer yandan halk dansları ve müziklerle keyifli bir gün geçirdiler.
Vali Özdemir Çakacak’ın selamını ileten Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, “Türk milleti ana gibi kollarını açarak her darda olana yardım etmiştir. 1943’te başlayan bu zorbalık, baskı dönemiyle beraber Karaçaylar Balkar bölgesinden Anadolu’ya gelerek muhtelif yerlerde yaşamaya başlamıştır. Bu birliğinizin, beraberliğinizin bozulmamasını temenni ediyorum” diye konuştu.
FEDAKARLIK YAPARIZ
Festivalin açılış konuşmasını yapan Eskişehir Kuzey Kafkas Karaçay-Balkar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Musa Korkmaz, “Biz Karaçay-Balkar Türkleri olarak 135 senedir Türkiye’de yaşıyoruz. 135 senedir ülkemizin hükümetine en az yükü olan milletiz. Biz çalışkan milletiz. Biz üretken milletiz. Biz halk olmayı bilen milletiz. Biz vatanını, milletini seven milletiz. Onun için buradayız hepimiz. Ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğü için elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapacağız. Biz çocuklarımızı da öyle yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.
GURUR DUYUYORUZ
Her türlü yardıma hazır olduklarını kaydeden AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay, “Bugün burada yüzyıllardır devam ettirdiğiniz geleneklerinizi, kültürünüzün parçalarını hep birlikte yaşıyoruz. Bundan da büyük gurur duyuyoruz. Biz her zaman derneğimizle iletişim halindeyiz ve her zaman sizlerin yanındayız” dedi.
KARDEŞLİĞİ YAYMAMIZ GEREKİYOR
Kalkınmış bir Türkiye’nin tüm Türklerin güvencesi olacağını vurgulayan İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında biliyoruz ki sizin dedelerinizin büyük payları var. Bundan sonrada bizlere düşen Türkiye Cumhuriyeti’ni başı dik, alnı açık bir ülke haline getirmek. Bunun için adaleti, kardeşliği, eşitliği yaymamız gerekiyor” şeklinde konuştu. MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak ise, “Toyunuz kutlu, soyunuz toplu ve dünya Türk birliği var olsun. Soylarımızın topluluğu olan Anadolu’muz Cihan hakimiyetine doğru başlayacağımız süreçte merkezimiz olsun” ifadelerini kullandı. ALİ OSMAN GÖRGEN

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti