TEPEBAŞI BELEDİYESİ “İKLİM İÇİN BİZ VARIZ” DEDİ

Tepebaşı Belediyesi, 24 belediye ile birlikte “İklim İçin Biz Varız” deklarasyonunu imzaladı. Belediyeler Paris İklim Anlaşması’nın küresel ısınmayı 1.5 derece sınırında tutma hedefine yönelik çalışmalarda bulunacaklarını taahhüt etti.

Gündem Yorum: 0 / 9 Aralık 2019 19:02
TEPEBAŞI BELEDİYESİ “İKLİM İÇİN BİZ VARIZ” DEDİ
-A +A

İklim krizinin kentlerde yaşanan en büyük sorunlardan biri olduğu gerekçesi ile 24 belediye İstanbul’da İklim İçin Kentler Çalıştayı’nda buluştu. Boğaziçi Üniversitesi UN SDSN Türkiye, 350 Türkiye ve Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği ortak girişimi ile gerçekleştirilen organizasyon, 5 Aralık’ta açıklanan ortak deklarasyon ile sona erdi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleşen deklarasyona, çalıştayda yer alan 24 belediye katıldı. 

1.5 DERECE HEDEFİNİ TAAHHÜT ETTİLER 
Basın toplantısında, hazırlanan deklarasyon kamuoyu ile paylaşıldı ve imzacı 24 belediye, Paris Anlaşması’nın 1.5 derece hedefinin gerçekleşebilmesi için belediyeler olarak üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ve somut adımlar atacaklarını taahhüt etti.

HEDEFİMİZ YÜZDE 40
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da imzalanan deklarasyon hakkındaki değerlendirmesinde, Tepebaşı Belediyesi’nin söz konusu alanda daha önce imzaladığı sözleşmeler ve gerçekleştirdiği çalışmalara değindi. Başkan Ataç, “2013 yılında imzaladığımız Başkanlar Sözleşmesi, yerel ve bölgesel yönetimlerin, gönüllü olarak yenilenebilir enerji kullanımı ve etkin enerji tüketiminin artırılmasını desteklemeleri amacıyla, 2008 yılından bu yana, Avrupa’da yürütülen önemli bir eylemdir. Bununla söz konusu yönetimlerin taahhütleriyle, Avrupa Birliği’nin 2020 yılına kadar CO2 emisyonunun yüzde 20 azaltılması beklenmekteyken, Tepebaşı Belediyesi ise CO2 emisyonunu yüzde 23 azaltılmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı hazırlayan belediyemiz 2017 ve 2018 yıllarında ilçemizin enerji tüketimlerini baz alan gelişme raporları hazırlayan öncü belediyeler arasına girmiştir” dedi.

İKLİM İÇİN TARAF OLDUK
Başkan Ahmet Ataç, “Diğer yandan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı’nda doğan ve 2030 yılına kadar yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısı olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Tepebaşı Belediyesi’nin de gündemindeki çalışma konularından biridir. Bu kapsamda belediye bünyesinde faaliyetlerini yürüten Sürdürülebilirlik Merkezimiz, 17 küresel hedefi gerçekleştirmeye yönelik 2030 gündemi için çalışmalarına devam ediyor. Baz alınan 2030 yılı için her bir hedef için çalışmalar yapan belediyemiz, taraf olduğumuz Belediye Başkanları sözleşmesini güncellemiştir. 2030 yılına kadar uzatılan sözleşme kapsamında karbondioksit emisyonumuzu azaltma hedefimizi yüzde 23’ten yüzde 40’a çıkartıyoruz. Bu kapsamda sözleşme revize edilmiş olup ‘İklim ve Enerji için Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne Tepebaşı Belediyesi olarak tekrardan taraf olduk. İklim İçin Biz Varız Deklarasyonunu da yaşanılabilir bir gelecek açısından önemli buluyorum ve bu deklarasyonun yaygınlaşmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

DEKLARASYONA İMZA VEREN BELEDİYELER İSE ŞÖYLE:
Adana Büyükşehir Belediyesi,
Ankara Büyükşehir Belediyesi,
Aydın Büyükşehir Belediyesi,
Bursa Büyükşehir Belediyesi,
Erzurum Büyükşehir Belediyesi,
İzmir Büyükşehir Belediyesi,
Bolu Belediyesi,
Edirne Belediyesi,
Rize Belediyesi,
Tunceli Belediyesi,
Acıpayam Belediyesi (Denizli),
Avcılar Belediyesi (İstanbul),
Bağcılar Belediyesi (İstanbul),
Beşiktaş Belediyesi (İstanbul),
Kadıköy Belediyesi (İstanbul),
Sarıyer Belediyesi (İstanbul),
Sultanbeyli Belediyesi (İstanbul),
Bornova Belediyesi (İzmir),
Çiğli Belediyesi (İzmir),
Karşıyaka Belediyesi (İzmir),
Fethiye Belediyesi (Muğla),
Çerkezköy Belediyesi (Tekirdağ)
Bodrum Belediyesi (Muğla)

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti