TEKECİLER’DE SANAT ŞÖLENİ

Tekeciler Mahallesi’nde eğitmenler Erol Büyükmeriç ve Yakup Kuyucu tarafından düzenlen atölyelerde öğrenciler önce şiir yazdılar sonra şiirlerini resimleştirdi. Yaşanan sanat şölenine mahalleliler büyük destek verdiler.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 18 Ağustos 2019 17:32
TEKECİLER’DE SANAT ŞÖLENİ
-A +A

Tepebaşı İlçesine bağlı Tekeciler Mahallesi’nde sanat şöleni yaşandı. Yazar, şair ve çizer Erol Büyükmeriç, 50 yıl önce öğretmenlik yaptığı köyde sanat evi açılmasına önderlik etti. Tekeciler Sanat Evi’nde açılan Şiir ve Resim Atölyesi’ne katılan öğrenciler Erol Büyükmeriç ve Yakup Kuyucu’dan eğitim aldılar. Öğrencilerde sanat duyarlığını yaratmayı, yetilerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini amaçlayan atölyelerde genelde şiirden resme gidildi. Şiirler yazıldı, resimler çizildi, atölye ortamında eleştirildi. Son değerlendirmelerin ardından bir resim sergisi ve şiir dinletisi düzenlendi. Öğrencilerin resimlerini sergilediği ve şiirlerini okuduğu sergiye mahalle halkı ve sanat severler katıldı.

ÜRETİM ALANIM BURASI
Şenlikte konuşan Erol Büyükmeriç, “Ben zaten gönlünü buraya vermiş bir öğretmen, yazarım. Yaşımda 80’e merdiven dayadı. Muhtarımız çok öngörülü. Ona bu projeyi açtığım zaman, ‘Arkandayım’ dedi. Orayı sanat evi yaptık. Yanındaki binada benim eskiden öğretmenlik yaptığım bina. Orayı da tiyatro salonu yapacağız. Daha pek çok projemiz var. Eğer muhtarımız olmasaydı arkamdaki rüzgar az olurdu. Ben büyük bir şevkle atıldım ama çocuklar daha canavar gibi. Türkiye’de eğitim sisteminin ne olduğunu aşağı yukarı biliyoruz ama çocuklara özel bir önem verildiğinde onların içinde bir sürü maden var. Çocuklar, anne ve babalar inandılar. İnanmasalar bu iş olmazdı. Çok onurlu ve mutluyum. 1969 yılında burada ilkokul öğretmeni olarak kaldım 3 yıl. Daha sonrada emekli olduktan sonra özel olarak yerleştim ve 6 yıl yaşadım burada. Benim yazdığım romanların çoğu burada yazıldı. Benim üretim alanım burası. Çok yüksek bir dağ, sert bir iklim fakat güzel insanları var. Onlar beni anladılar. Bu yüzden daha mutluyum anlaşıldığım için.  Velilerden büyük destek gördük. Sanat evine çevirdiğimiz bina harabe durumdaydı. Geldiler, yıkadılar, tamir ettiler, taşıdılar, buralar çiçek gibi oldu. İnandılar çünkü. Bu köyün geleceği var. Bu çocukların da geleceği var” ifadelerini kullandı.

BİZLERİ MUTLU ETTİLER
Projenin mimarlarından olan Mahalle Muhtarı Mustafa İmdat daha iyilerini yapmak için çalışacaklarını söyleyerek, “Bu projede Erol Büyükmeriç hocamızın büyük emeği var. Bu teklifi bize sundu. Bizlerde köyümüz için iyi olacağını düşünerek, bu şekilde çalışma yaptık. Bizim küçük bir köyümüz var ama büyük bir oluşum oldu. Etkinliğimize katkı veren başta Tepebaşı Belediyesi Başkanımız Ahmet Ataç, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Eskişehir Şubesi Yöneticileri ve öğrenci velilerine teşekkürlerimi sunarım. Çocuklarla büyük bir başarı elde edildi. Hepsi çok mutlu oldu, bizleri de mutlu ettiler. Bu güzel organizasyonun tamamlayıcı faktörü de onlar oldu. Vatandaşlarımız sağ olsunlar, bizlere güvendikleri için bu tür çalışmalarımızın her zaman yanındalar.  İnşallah bu çalışmalarımız daha da iyi olacak” dedi.

SU GİBİ ŞİİRLER
Böyle bir projede yer aldığı için mutluluğunu dile getiren Eğitmen Yakup Kuyucu, “Erol abiden projeyi öğrenince heyecanlandım çünkü daha önce fotoğraflarını göndermişti çalışmanın. 2 aylık şiir çalışmasının resim atölyesini yapmış olmak beni heyecanlandırdı. Bundan sonrada muhtemelen buna benzer projelerle devam edeceğiz. Öğrencilerim şiirleri gibiydi. Birkaç gün öncesinden şiirleri okudum, değerlendirdim, hangi şiirler resimlemeye daha uygun olur diye. Gayet duru, su gibi şiirlerdi. Su gibi şiirler de su gibi resimler hak ediyordu” diye konuştu. 

Haberin Galerisi
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Prensipte anlaşıldı

Prensipte anlaşıldı

17:19 4 Ağustos 2020
Camia bu soruya kilitlendi

Camia bu soruya kilitlendi …

17:18 4 Ağustos 2020
MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ ÖLDÜ

17:03 4 Ağustos 2020

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti