SİYASİ İRADE SORUMLUDUR

Gündem Yorum: 0 / 24 Temmuz 2019 19:10
SİYASİ İRADE SORUMLUDUR
-A +A


İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, “TÜLOMSAŞ’ın istenilen seviyelere gelememesinin sorumlusu siyasi iradedir. Siyasi irade TÜLOMSAŞ’a yatırım yaparsa TÜLOMSAŞ’ın AR-GE’sini kuvvetlendirirse başarı olur” dedi.
ES TV’de yayınlanan Vaziyet programının konuğu olan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş ve Gazeteci Arif Anbar’ın sorularını yanıtladı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Ektaş, “TÜLOMSAŞ Organize Sanayi Bölgesine taşınsın. O alan da yaşam merkezi olarak değerlendirilsin” şeklinde yapmış olduğu açıklamanın Demiryolları İşçileri Sendikası tarafından eleştirilmesi ile ilgili de konuştu. Ektaş, “Sayın Demiryol İş Sendika başkanının açıklamasında bizim TÜLOMSAŞ’la ilgili görüş ve önerilerimizi, basına yapmış olduğumuz yazılı metini ne yazık ki okumadığını ve dikkate almadan yüzeysel bir açıklamayla yine TÜLOMSAŞ’ı küçük tutmayı hedefleyen, büyümesini istemeyenlerin tuzağına düşen bir açıklamayla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek isterim” dedi. TÜLOMSAŞ’ın daha çok büyümesi için öyle bir öneride bulunduklarını söyleyen Ektaş, “Biz TÜLOMSAŞ kapansın demedik, TÜLOMSAŞ hak ettiği yüksek hızlı trenleri, hafif raylı sistemleri Eskişehir’de üretsin. Eskişehir demiryolu organize sanayi kurularak demiryolunun ihtisas şehri haline gelsin dedik” dedi. TÜLOMSAŞ’ın büyümeye ve gelişmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Ektaş, “TÜLOMSAŞ bugün Eskişehir’in vergi sıralamasında avukatların ilk 5’te olduğu sıralamada TÜLOMSAŞ gibi büyük bir sanayi tesisi vergi sıralamasında yok. Bizim bütün bunları düşünüp bunlar üzerinden muhasebe yapıp TÜLOMSAŞ’ı nasıl daha ileriye götürürüzün tartışmasını yapmamız gerekir” ifadelerini kullandı.  Ektaş, AR-GE’nin kuvvetlendirilmesi gerektiğini belirterek, “TÜLOMSAŞ’ın istenilen seviyelere gelememesinin sorumlusu siyasi iradedir. Siyasi irade TÜLOMSAŞ’a yatırım yaparsa TÜLOMSAŞ’ın AR-GE’sini kuvvetlendirirse TÜLOMSAŞ’ın tüm dünya pazarlarına örnek olabilecek prototip araçların üretilmesi için kaynaklar oluşturursa TÜLOMSAŞ başarılı olur” dedi.

MİLLETVEKİLİ
OLMAK İSTİYORUM
Gelecekteki planlarıyla ilgili konuşan Ektaş, “İYİ Parti’yi ilk kurduk. İYİ Parti benim ofisimde kuruldu. Bir buçuk ay ofisimde partinin kuruluş çalışmalarını yaptık. Benim çevremdekiler çok iyi bilir ki benim ilçe başkanlığı gibi bir beklentim, talebim de yoktu. İlçe başkanlığı bana yöneltildiğinde karşı da çıktım. Olmak istemediğimi de belirttim. Ama aldığım her görevi de layıkıyla yapmak için bütün enerjimi ortaya koyarım. O dönemde geleceğe yönelik fırsat olursa bir milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmak istediğimi söyledim. Ancak erken seçimler çok öne alındı. Genel Merkez de Eskişehir’de ilişkisini oluşturabilmiş ve partinin kuruluşunda çok büyük emek harcamış Arslan Bey vardı. O nedenle ben milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulunmadım. Şu anda ki il başkanlığı göreviyle ilgili de benim Genel Merkez’den bir talebim olmadı. Bu görevi bana Genel Merkez tevdi etti. Bu görevi üstlenmekten büyük mutluluk duydum, hakkını vererek de çalışmak istiyorum. Ancak benim geleceğe yönelik perspektifim çok açık ve net; Ben İYİ Parti’de mutlaka milletvekili aday adayı olup eğer adaylığım gösterilir ve milletvekili seçilirsem ülkeme ve Eskişehir halkına milletvekili olarak hizmet etmek istiyorum. Hiç öyle lafı eğip bükmem. Arslan Beyle sıkıntı yaşamam. Bu bir yarış Arslan Bey çok değerli, olgun bir insan. Rekabet yarış, hizmet rekabeti. Arslan Bey’le aramıza böyle konular mümkün değil giremez. Ben politikacı değilim, benim ağzımdan çıkan gönlümden geçendir. Bu konudaki samimiyetime inanın” ifadelerini kullandı.
///
 
MİLLET BAHÇESİ KAZANDI
Demiryolu sendikasıyla hiçbir sorunlarının olmadığını vurgulayan Ektaş, “Hiçbir sorunumuz yok. Ramazan bey aynı zamanda takdir ettiğimiz bir çalışma arkadaşımız. Ramazan beyinde zaman zaman şahsımla ilgili olumlu düşünceleri olduğunu biliyorum. Eskişehir stadyumunun da yerinden taşınması gündeme geldiğinde de Eskişehir kamuoyu oranın ranta kurban edileceği konusunda büyük endişeye sahipti. Bu endişeler önemli tepkilere, tepkilerde ardından kazanımları getirdi. Eskişehir stadyumunun kalktığı yerde de Millet Bahçesi kazandı” dedi.
VERİMLİ KULLANILABİLİR
Ektaş, ‘Şuanda Millet Bahçesi’nin mevcut projesinin ranta kurban edildiğini söyleyebilir miyiz?’ sorusuna ise “Bakın bu söylediğimiz mevcut iradenin yapmış olduğu bir sahadan bahsediyorum. Mevcut siyasi irade orayı rant içinde kullanmadı. O zaman Eskişehir halkının talepleri güçlü olur ve gerçekten amaca hizmet edebilecek bir proje ortaya konulabilirse TÜLOMSAŞ arazisi de ranta kurban edilmeden verimli olarak kullanılabilir. TÜLOMSAŞ arazisinin taşınması konusunda yarın sabah TÜLOMSAŞ’a kilit vuralım sonra da oraya taşıyalım anlamında bir planlamadan bahsetmiyoruz.  TÜLOMSAŞ’ın organize sanayiye taşınması gündeme gelmişti. Eğer o zaman bunun planlaması yapılıyor olsaydı yatırımları getiriyor olsaydı TÜLOMSAŞ şuan da çok daha imkanlarla faaliyet gösteriyor olabilirdi. Demiryolunun burada yük tesisleri vardı. Organize sanayiye taşındı. Herhangi bir olumsuzluk doğdu mu? doğmadı. Türkiye’de 8 tane olan lojistik köylerden bir tanesini Eskişehir kazandı. Her ne kadar organize sanayiyle arasına demiryolu hattı kurulmamışsa da umarım o da kurulur. İYİ Partinin desteklediği sayın milletvekilimizin de mecliste özellikle gündeme getirdiği konulardan bir tanesidir bu demiryolu konusu. Ama bakın Eskişehir’e lojistik köy kuruldu. Oralar ranta açılmadı. Eskişehir yük taşımacılıkta bertaraf edilmedi. Tam tersine o projeyle çok büyük bir lojistik köy imkanı elde edildi. Bu konuları bu şekilde tartışmakta fayda var” şeklinde cevap verdi.
PARTİLERE HAYAT VERECEK
İYİ Parti’nin Odunpazarı’nda seçimlere katılmasını değerlendiren Ektaş, “24 Haziran ve yerel seçimler öncesinde ittifak yapılmasına kesinlikle karşı olan bir düşünceye sahiptim. Ben ittifak modelinin Türkiye’de gelişmeye ve iktidara talip olan yeni kurulmuş partililerin önünü kapatacağına, eski partilere hayat vereceğini düşünüyorum. Geldiğimiz nokta itibariyle de İYİ Partinin aldığı ve almadığı belediye başkanlıklarını gördüğümüzde bu konuda da haksız olmadığımı düşünüyorum. İttifak modeline karşı olmama rağmen eğer bir ittifak kurulacaksa bununda gerçek bir ittifak olması taraftarıydım. Genel merkezimiz ittifakla ilgili ilk açıklamasında ittifak yapılan yerlerde CHP’ye yapılan belediyelerde İYİ Parti aday çıkarmayacak denildi. O noktada Eskişehir’de ittifak olacaksa 3 yerde ittifak olmasın 3 yerde de aday çıkaralım diye düşündük. Ama ittifak kurulacaksa o zaman CHP’ye ait olan belediye başkanlıklarının olduğu yerde aday çıkarılmasın düşüncesindeydik. Eskişehir’de bu düşüncemizde farklı düşünen İYİ Parti tabanında da yönetiminde de arkadaşlar vardı. Bunların düşünceleri genel merkezde kabul görüldüğü için Odunpazarı’nda aday çıkarılmış” ifadelerini kullandı.
 
ADAYIMIZI KAMUOYU TANIMIYORDU
İYİ Parti’nin Odunpazarı’nda neden başarısız olduğunu kaydeden Ektaş, “Biz İYİ Parti olarak hem Eskişehir’de hem de Türkiye de ittifak kurmamalıydık. Aday çıkarmalıydık. Benim seçimlerden önceki görüşüm buydu. Ancak ittifak kuracaksak o zaman Odunpazarı’nda da aday çıkarmamalıydık. Yüzde 40 ile yola çıktık. Bu söylemler bir inancı ifade ediyor. Sağlıklı ifadelerdir bunlar. Her partiyi temsil eden seçim dönemlerinde bu ifadeyi kullanır. Ancak 3.76’lık oyla karşı karşıya kaldık. Bunun nedenlerini tartışmak gerekir aslında. Seçim sonuçlarını değerlendirdiğimiz bir çalıştay düzenledik. Birçok başlığımız var ama bunlardan bir tanesi bizim adayımızı çok geç açıklamış olmamız. Odunpazarı AK Parti adayı Odunpazarı’nda uzun süre ilçe başkanlığı görevi yapmış. Aynı zamanda ilçe başkanlığı görevini yaparken de ilçe başkanlığının da sıfatının önüne çıkarak aslında Odunpazarı Belediye Başkan adaylığı için uzun zamandır hazırlanmış ve PR çalışmasını etkin olarak yönetmiş bir adaydı. Diğer taraftan Kazım Kurt bey Odunpazarı Belediye Başkanı elinde imkanlar var, hizmetleri var. Odunpazarı seçmeninin tamamını tanıdığı insan milletvekilliği yapmış. Bizim adayımız ise kamuoyunun tanımadığı bir aday. Seçim yaklaştıkça seçimin AK parti adayıyla CHP adayı arasına geçeceği konusunda önemli bir algı oluştu. Bu algı doğrultusunda da seçmenler bu iki adayın etrafında toplanmaya başladılar. İYİ Parti’nin 24 Haziran 2018 tarihinde Odunpazarı’nda almış olduğu oy %13.40. 31 Mart seçimlerinde almış olduğu oy 3.76 İYİ Parti seçmeni de bu algının etkisi altında kalmış diğer adaylara yönelmiş” ifadelerini kullandı.
 
 
HEDEFİMİZ YÜZDE 50
Eskişehir’de 2 bin 500 civarında üyeleri olduğunu kaydeden Ektaş, “Hepsinin iletişim bilgileri var. O bilgilerinin de doğru olduğunu görüyoruz. Bazen çok nadir, mesaj ulaşan bir kişi geri dönüyor; ‘Bana böyle bir mesaj geldi ama ben sizin partinizin üyesi değilim, yanlış gönderilmiş olabilir’ diyor.  Böyle düzeltme yaptığımız birkaç kişi oldu. Hedef koyduk. Kurumsallaşmış bir siyasi partinin herhalde kendisine oy veren üye sayısının en az yüzde 50’si kadarını üye yapması gerekir. Bizim hedefimiz bu. Şu anda 72 bin oy aldığımızı düşünürsek 35 bin civarında üye yapmamız lazım. Bizim hedefimiz yüzde 50. Bunu ulaşılabilir bir hedef olarak görüyoruz. Seçimlerden sonra partiye olan ilgi daha da yükseldi. Seçim sonuçları tüm Türkiye’de iktidarın değiştirilebileceği konusunda kitlelere çok büyük umut verdi. Bu umut İYİ Parti’de de geleceğin partisi olarak görülmesine vesile oluyor. Partimize yönelim oldukça fazla” şeklinde konuştu.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Gündem
UĞUR TEPE VATANDAŞI DİNLEDİ

UĞUR TEPE VATANDAŞI DİNLEDİ

19:17 - 20 Ağustos 2019
Gündem
KUCAKLAŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

KUCAKLAŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

19:16 - 20 Ağustos 2019
Gündem
DOSTLUĞUMUZ BÜYÜYECEK

DOSTLUĞUMUZ BÜYÜYECEK

19:16 - 20 Ağustos 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti