ŞANTİYEDE ŞİDDETE HAYIR!

Eskişehir İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Orkun Kılıç ve yönetim kurulu üyeleri geçtiğimiz günlerde, şehrimizdeki yapı denetim firmalarından birinde Kontrol Mühendisi olarak görev yapan meslektaşlarının inşaatta gördüğü bazı eksiklerin düzeltilmesi gerektiğini dile getirdiğini, bu talebinden dolayı da darp edildiğini ileri sürdü.

Gündem Yorum: 0 / 15 Eylül 2020 17:20
ŞANTİYEDE ŞİDDETE HAYIR!
-A +A

Mühendislere yapılan şiddeti kabul etmediklerini söyleyen Orkun Kılıç, “Şiddetin hiçbir şekilde izahı mümkün değildir. Şiddeti engelleyecek ve şantiyelerdeki kuralsız iş hayatını düzeltecek mekanizmalar üretmek mümkün ve gereklidir. Yaşanılan olaylar bize bir kez daha şantiye şefliğinin gerçek anlamıyla ve hakkıyla yapılması gerektiğini göstermiştir. Kanun ve yönetmeliklerde belirtildiği üzere, şantiyelerde inşaattan birinci derece sorumlu olan kişi şantiye şefidir. Kalıp kontrolü, demir teslimi ve beton dökümü gibi işlemler mutlak suretle şantiye şefinin nezaretinde olmalıdır. Şantiye şefinin fiili olarak bu işlemlerde yer alması bu tarz olayların yaşanmasına engel olabilir” dedi.

Şiddeti kınadıklarını söyleyen Başkan Kılıç, “Yapı inşaatı, ekip işidir. Yapı denetim firmaları ile şantiye şefleri, kontrollerindeki işin eksiksiz tamamlanmasını sağlamakla görevlidir. Benzer olayların önüne geçmek için kamu kuruluşları, yapı denetim firmaları ve meslek odaları ortak çalışmalar yürütmelidir. Bu bağlamda  yapı denetim firmalarını ve denetim görevlisi meslektaşlarımızı da kontrol görevleri esnasında şantiye şefinin inşaatta hazır bulunmasını talep etmeye, aksi halde kontrol sürecini tamamlamamaya çağırıyoruz. Oda yönetimi olarak devam eden davaların  takipçisi olacağımızı, başta şantiyeler olmak üzere meslek hayatımızın hiçbir yerinde şiddetin yeri olmadığını kamuoyuna bildiririz” dedi. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti