OYUNCU YETİŞTİREMİYORUZ

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, futbol gündemine yönelik açıklamalar yaptı. Sepil, Yabancı sınırı, yaş sırını ve rezerv lig hakkında açıklamalarda bulundu. Sepil, “Türkiye'de en büyük sorunumuz; Oyuncu yetiştiremiyoruz” dedi.

Spor Yorum: 0 / 1 Haziran 2020 16:09
OYUNCU YETİŞTİREMİYORUZ
-A +A

Dersimizi iyi çalışmadık
Sözcü'ye konuşan Mehmet Sepil, Sepil, "TFF'ye rezerv takım kurmayı önerdik. Yurt dışında buna benzer uygulamalar var. Son olarak 21 Yaş Altı Ligi iptal oldu. Çünkü fonksiyonsuzdu, rekabet yoktu. Avrupa'da birçok kulübün profesyonel liglerde rezerv takımı var. Oyuncu yetiştirme konusunda öndeler. Türkiye'de en büyük sorunumuz bu: Oyuncu yetiştiremiyoruz. Bugüne kadar Türk oyuncu yetiştirmekle ilgili dersimizi iyi çalışmadık" ifadelerini kullandı.
 
Tecrübe kazandıramıyoruz
Bunun nedeni hakkında Sepil, "Altyapıdan yetiştirdiğimiz oyuncuları oynatamıyoruz, süre veremiyoruz. Yani tecrübe kazandıramıyoruz. Almanya'da çok sayıda genç oyuncu, profesyonel liglerde boy gösterirken bu sayı bizde çok az. Mevcut kiralama sistemiyle ülkemizde genç oyuncular, resmi maç tecrübesine erişemiyor. Oyuncular rekabetçi ortama giremiyor. TFF ile yaptığımız görüşmelerde, rezerv takımların profesyonel liglerde boy göstermesiyle, genç oyuncu yetiştirme konusunda adım atılması gerektiğini söyledik" dedi.
 
Bu formül konuşulmadı
Yabancı futbolcu düzenlemesi hakkında da Sepil dikkat çeken bir ifadeler kullandı. Sepil, "Kamuoyu ve medyaya yansıyan rakamlardan rahatsız olduk. 8'ler, artı 2'ler, 32 yaşlar. Kulüpler Birliği ortak toplantısında böyle bir ortam olmadı, böyle bir formül konuşulmadı. Alınmış bir karar da asla yok. Koronavirüs ortamını bütün kulüpler gördü. TFF, bu konuyla ilgili birlikte çalışma kararı verdi. Grup çalışması kararı aldık ve en kısa zamanda da buna başlayacağız. Kulüplerimiz bu kadar maddi anlamda zordayken başka zararlara neden olacak şeylere izin verilmemeli" açıklamasını yaptı.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti