Öğreniyorlar, üretiyorlar, kazanıyorlar

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın örnek projelerinden biri olan Engelliler Montaj Atölyesi, başarı ivmesi ile üretimini artırmaya devam ediyor. 2014 yılında faaliyete başlayan atölyede montajı yapılan parça sayısı, 3 milyon 800 bine ulaştı.

Yaşam Yorum: 0 / 11 Kasım 2018 16:46
Öğreniyorlar, üretiyorlar, kazanıyorlar
-A +A

Tepebaşı Belediyesi İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi’nde çalışmaya başlayan bireyler; istihdam edilmeye, üretmeye ve imkan verildiğinde ne kadar başarılı olabileceklerini ispatlamaya devam ediyor. Bireyler merkezde Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalardan gelen de monte parçaları birleştirerek hem fiziksel becerilerini geliştiriyor hem de sosyal yaşama dahil oluyor.
Bireyler fabrikalardan gelen ayarlı ayak, alt menteşe, köşe koruyucu, menteşe, germe kapak, hazne kapağı, kapı stoperi, su filtresi, ses yalıtım yapıştırma malzemesi gibi ürünlerin montajını gerçekleştiriyor. Tanatar Kalıp, Kafaoğlu Metal – Plastik ve Cellofoam firmaları ise Engelliler Montaj Atölyesi’nin sürekli olarak çalıştığı üretim tesisleri arasında yer alıyor.
Engelliler Koordinasyon Merkezi’ne kayıt olarak gerekli eğitimleri tamamlamalarının ardından Montaj Atölyesi’ne katılan bireyler, burada sertifikalarını almalarının ardından eğitmenler gözetiminde çalışmaya başlıyor. 2018 yılının Ağustos, Eylül ve Ekim sürecinde 224 bin 245 parçanın montajını gerçekleştirilen bireyler, 2014 yılından bu yana montajı yapılan de monte parça sayısını ise 3 milyon 799 bin 639’a ulaştırmış oldu.

ONLARLA GURUR DUYUYORUM
Proje hakkında bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, dezavantajlı gruplara ilişkin projelerin, toplumla bütünleştirici nitelikte olmasının önemine dikkat çekerek, “Onlarla gurur duyuyorum. Amacımız daha fazla çocuğumuzu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara yerleştirebilmek. Çünkü çocuklarımız çalıştığı sürece aileleri mutlu oluyor, hayatlarını daha sağlıklı ve mutlu biçimde sürdürebiliyor. Çocuklarımız da hem emeklerinin karşılığında para kazanıyor hem de başarılı olmanın hazzını yaşıyor. Buradaki alın teri, huzur o kadar kutsal ki… Projemize destek olan fabrikalarımızın yetkililerine, sanayicilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” sözlerini kullandı. HM

Açıldığı günden bu yana Eskişehir’de zihinsel yetersizliği bulunan bireyler ve aileleri için bir umut olurken, bireylerin gösterdiği gelişim ve başarı ile de dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Bünyesindeki birey sayısı 40’a ulaşan Tepebaşı Belediyesi Engelliler Montaj Atölyesi’nde, fizyoterapi merkezinden ve hobi atölyesinden de faydalanılıyor. Ayrıca bireyler, uzmanların gözetiminde spor aletlerini kullanarak spor da yapıyor.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti