LÜLETAŞINA SAHİP ÇIKTI

Odunpazarı Belediyesi tarafından ‘Deniz Köpüğü’ sloganı ile 2’ncisi düzenlenen Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivalinin açılışı dün gerçekleştirildi.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 5 Temmuz 2019 19:13
LÜLETAŞINA SAHİP ÇIKTI
-A +A

Odunpazarı Meydanında gerçekleşen festivalin açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkan Vekili Emre Genç, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Genel Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Gazi İpek’in yanı sıra lületaşı ustaları, demokratik kitle örgütleri temsilciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. 
KAZANAN HALK OLACAK
Festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Emre Genç, lületaşının neredeyse tamamının Eskişehir Beyazaltın köyünden çıkarıldığına vurgu yaptı. Genç, lületaşı madeninin yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Lületaşının sadece süs eşyası olarak kullanılmadığını vurgulayan Genç, lületaşının gelişen teknoloji ile nano teknoloji ve sanayi alanında da kullanıldığını söyledi. Genç konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Çıkarıldığı bölgede oynanmak istenen oyunlar vardır. Bir kısmı Alpu Ovasında, bir kısmı da Beyazaltın Bölgesinde kurulması planlanan termik santral yaşamı ve doğal olarak Eskişehir’in simgesi olan lületaşını olumsuz etkileyecek. Bu kapsamda gerek belediyeler gerek sivil toplum kuruluşları yoğun bir mücadele yürütmektedir. İnanıyorum ki bu mücadele sonunda kazanan halkımız olacaktır” dedi. 
TERMİK SANTRALİ
YAPTIRMAYACAĞIZ
Anadolu topraklarının yer altı madenlerinin zenginlikleriyle onur kaynağı olduğunu söyleyen CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, “Bu yer altı kaynaklarının tam anlamıyla değerlendirilemiyor. Değerlendirelim derken zaman zaman çevreye zarar verdiğimiz, onların çevresindeki doğal florasını bozduğumuz da söylenebilir. Biz Lületaşı Festivalinin bugün açılışında bulunuyoruz. Eskişehirliler olarak Türkiye’nin en nadide maden rezervlerinden lületaşımızı korumak anlamında kararlılıkla hareket ediyoruz” dedi. Konuşmasında Eskişehir’e yapılmak istenen Kömürlü Termik Santrale de değinen Süllü, Eskişehirlilerin ele ele vererek bu santrali yaptırmayacağını kaydetti.
LÜLETAŞINI YETERİNCE TANITAMADIK
CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise oda başkanlarına Eskişehir’e geldikleri için teşekkür ederek termik santrale karşı yürütülen mücadelenin ayrılmaz birer parçası olduğunu vurguladı. Eskişehirlilerin lületaşı ile gurur duyduğunu söyleyen Çakırözer, “Dünyadaki lületaşı rezervlerinin yarıdan fazlası Eskişehir’den çıkıyor. Bu nedenle Eskişehir lületaşı, lületaşı da Eskişehir demek. Ancak lületaşını yeterince tanıtamıyoruz. Lületaşının ne kadar değerli olduğunu anlatamıyoruz. Bu açığı kapatmak için Lületaşı festivalini düzenleyen Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ederim. Bir taraftan Eskişehirliler ile birlikte verdiğimiz bir mücadele var. Bu mücadelenin büyük bir kısmını hallettik. Termik Santral dosyası bir müddet kapandı” diye konuştu.
BELLİ ZÜMRE İÇİN YAPILMAMALI
Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel de Alpu Ovasına yapılması planlanan termik santrale değinerek “Enerji tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz içinde önemli bir ihtiyaçtır. Enerji güvenliği de küresel bir sorundur. Enerjinin karşılanmasında ulusal kaynakların kullanımı da oldukça önemlidir. Fakat en önemli hak insanca ve sağlıklı bir yaşam hakkıdır. Enerji ve madencilik politika ve planlamalarının hedefi belli bir zümre ve grubun çıkarı değil de toplum refahı olduğu gerçeği kabul edildiğinde bu sorun çözülebilir” diye konuştu.
YAYGINLAŞTIRILMALI
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Genel Başkanı Hüseyin Alan, “Ülkemiz onlarca çeşit taşa sahip olmasına rağmen, taş işçiliği ve taş işleme sanatının oldukça az olması nedeniyle arzu edilir düzeyde ülkenin tanıtımına ve ekonomisine katkı koyulamamaktadır. Bu konuda Eskişehir, özelde de Odunpazarı Belediyesinin öncülük edeceğini düşünüyorum. Sadece lületaşının değil, her türlü taşın, taş sanatı ustalarının elinden geçerek sanata dönüştürülmesine ve bun alanın ülke çapında yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmasını rica ediyorum” dedi.
MÜCADELENİZDE YANINIZDAYIM
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, yaklaşık bir buçuk yıl önce termik santralle ilgili basın toplantısı düzenlediklerini hatırlatarak “Lületaşının çıktığı yere, tarım alanlarının olduğu bölgeye termik santral kurulması isteniyor. Bu santrallin kurulmasıyla verimli ovaya 450 tane kül depolama alanı yapılması da planlar içinde. Fakat verilen mücadele sonrası yapılmaza doğru gidiyor. Bu da çok önemli. Ben bu mücadelede her zaman yanınızda olacağım” diye konuştu. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Gazi İpek ise termik santrallerin ülkenin başına bela olduğunu belirterek “Türkiye’nin termik ve nükleer santrallere ihtiyacı yok” dedi.
Açılış töreni yapılan konuşmaların ardından Eskişehir Karaçay Balkar Derneği halk dansları  ekibinin yaptığı halk dansları gösterisi ve Odunpazarı Belediyesi Vurmalı Çalgılar Grubunun müzik dinletisi ile devam etti. 
LÜLETAŞININ GELECEĞİ TARTIŞILACAK
Topraktan gelen mucizenin nasıl sanat eserine dönüştüğüne tanıklık edecek olan 2’nci Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali, 7 Temmuz 2019 Pazar Günü sona erecek. 20 lületaşı ustasının katıldığı festivalde, lületaşı ustaları hünerlerini sergileyecek. Festival kapsamında 6 Temmuz Cumartesi Günü “Lületaşının Geleceği” başlıklı bir panel gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Can Ayday’ın yapacağı panele, Ümit Yıldırım, Levent Özbunar ve Ramazan Bağlan ise konuşmacı olarak katılacak. Odunpazarı Meydanı’nda yapılacak olan “Lületaşının Geleceği” paneli 16.00’da başlayacak. Deniz Köpüğü 2’nci Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali’nde 7 Temmuz Pazar Günü saat 16.00’da sahne gösterileri yapılacak. Festival kapsamında Amatör Lületaşı Oyma Yarışması da yapılacak. 6-7 Temmuz Cumartesi ve Pazar Günleri 14.00-16.00 saatleri arasında yapılacak olan Amatör Lületaşı Oyma Yarışmasında kazanana tablet hediye edilecek. Yarışmanın ödül töreni ise Pazar Günü saat 17.00’de gerçekleştirilecek.
 
 

Haberin Galerisi
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti