KAHRAMAN KADINLAR UNUTULMADI

Milli Mücadele'de büyük yararlılıklar göstermiş kadınları konu alarak polimer kilden 15 kahramanın figürlerini yapan Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü, geleceğe ışık tutacak eserleri 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bugün Samsun'da sergileyecek.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 18 Mayıs 2019 16:45
KAHRAMAN KADINLAR UNUTULMADI
-A +A

Eserler, Antepli Yirik Fatma, Sakine Baturay, Kara Fatma, Binbaşı Ayşe, Halide Edip Adıvar, Şerife Bacı, Kılavuz Hatice, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye, Onbaşı Nezahat, Halime Çavuş, Çete Emir Ayşe Efe, Hafız Selman İzbeli, Tarsuslu Kara Fatma ve Dağ Köylü Fatma Çavuş'un figürlerinden oluşuyor. 
Kültür Bakanlığı sanatçısı unvanına da sahip usta öğretici Özlem Işık Sarıhan tarafından yapılan figürler, 100. yıl etkinlikleri kapsamında yarın Samsun'da izlenime sunulacak.  Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Durna Gülşen, yaptığı açıklamada, ekip olarak etkileyici bir projeye imza attıklarını söyledi. 
Milli Mücadele'de emeği olan, tarihe ve bağımsızlığa giden yola yön veren kahraman Türk kadınlarının figürlerini çalıştıklarını belirten Gülşen, "Onlara bebek değil figür demek istiyorum çünkü hepsi birer kahraman. Burada Şerife Bacı, Yirik Fatma, Kılavuz Hatice, Kara Fatma ve Halide Edip Adıvar gibi binlercesi var. Biz sadece burada ismi tarihte geçen kadınlarımızın figürlerini çalıştık. Hepsi çok etkileyici. Biz bunlarla büyüdük. İstiyoruz ki yeni neslimiz de bu görselleri görüp büyüsünler." dedi. Sergi, bugün Samsun Bulvar Alışveriş Merkezi'nde açılacak. AA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti