İŞÇİLER HAKLARINI ALACAK

Maaş ile kıdem tazminatları ödenmeyen ve 69 gündür eylem yapan Birleşik Metal İş Sendikası üyesi işçiler zafer kazandı. İşçiler dört aylık ödenmeyen maaş ve tazminatlarını alabilecek.

Gündem Yorum: 0 / 13 Ocak 2020 17:28
İŞÇİLER HAKLARINI ALACAK
-A +A

Birleşik Metal İŞ Sendikası Genel Başkanı Adnan Sedaroğlu, Zeytinoğlu Grubu’na ait işyerinde maaşlarını ve kıdemlerini alamadıkları için 69 gündür iş yeri kapısının önünde eylem yapan işçilerle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Verilen mücadeleyi belli bir aşamaya getirdiklerini kaydeden Serdaroğlu, “Bu fabrika 10 yıl TMSF’nin elinde kaldı. TMSF 10 yıl boyunca bu şirketi hiçbir yatırım yapmadan ve gerçekten de geleceğe taşıyamadan yönetmek durumunda kaldı. 10 yılın sonunda da şirketi patrona tekrar teslim etmek zorunda kaldı. Ama patronun hem TMSF’ye olan hem de çeşitli yerlere olan borçlarını tekrar patron üstlenerek bu şirketi devam ettirmek zorunda kaldı. Şirketteki sorunlar had safhaya geldi. İşçi arkadaşlarımızın bir çoğu da fabrikadan iş verenle anlaşarak ayrıldı. Ama ne dışarı çıkanların tazminatları ödendi ne de içerde çalışan arkadaşlarımızın tazminatları ödendi. İşte bu kara tablo içerisinde işçi arkadaşlarımızla birlikte sendika yöneticilerimiz ‘ne yapabiliriz’in kararını birlikte verdiler ve zorlu bir yola çıktılar” dedi.
TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK
Türkiye’de hiç olmayan şeyleri yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Serdaroğlu, “İŞKUR üzerinden burada bir aciz vesikası çıkartma çabasını da sonuçlandırmak üzereyiz. O üç aylık ücretlerimizin ödenmesi ile ilgili küçük bir hukuki prosedür var. O da tamamlandıktan sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Alınamaz denilen ücretlerin de alınması, hiç değilse üç ayının alınması doğrultusunda bir sonucu ortaya çıkartacağız” ifadelerini kullandı. Açıklama sonrası Serdaroğlu ile işçiler, Entil önünde kurulu çadırları kaldırarak eylemlerine son verdi.  SAMET KILIÇ

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti