İŞÇİ HAKLARINA SALDIRIYI BIRAKIN

Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Moripek, kıdem tazminatında yapılması planlanan değişikliğe tepki gösterdi. Moripek, “İşçi haklarına saldırıyı bıraksınlar” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 28 Haziran 2020 15:31
İŞÇİ HAKLARINA SALDIRIYI BIRAKIN
-A +A

Kıdem tazminatında yapılması planlanan değişiklikler ilgili açıklamalarda bulunan Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Moripek, “Kıdem tazminatının fona aktarılması yine ısıtılarak önümüze gelen problem olarak karşımıza çıktı, adı değiştirildi makyajlandırıldı. Emeklilik sigortası adı altında tekrar önümüze geldi. Kıdem tazminatının fona aktarılması ile ilgili belediyemiz sendikanın tavrı nettir. Dün olduğu gibi bugün de kıdemimize sahip çıkacağız. Kıdem tazminatını yok etmeye, budamaya, etkisizleştirmeye yönelik tüm önerileri ciddiye almıyoruz, tartışılır ve konuşulur bulmuyoruz. İktidarların kıdem tazminatına karşı önerilerindeki amaç; işçinin bugün aldığı tazminatı yarı yarıya indirmek, kıdem tazminatına erişimi zorlaştırmak, sermaye, ucuz kaynak yaratmak ve iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Kıdem tazminatının fona geçirilmesi geçmişte yaşadığımız gibi konut edindirme yardımlarında, zorunlu tasarruf fonlarında, işsizlik sigortası fonunda yaşananlara rağmen bu fonların sermayeye peşkeş çekilmesine belediye sendikası olarak izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı emekçilerin tek dayanağı, alın teri, umudunun karşılığıdır. Kıdem tazminatını yok etmeye karşı her girişim emekçinin hayallerini, umutlarını yok etmek onları canlı canlı gömmek demektir, bu konudaki tavrımız nettir” dedi.

SENDİKALAŞMA ORTADAN KALKACAK
Kıdem tazminatını kaldırarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilmeye çalışıldığını vurgulayan Moripek, “Hepimizin 2008 yılındaki reform kandırmacasıyla emeklilik sistemi baya zayıflatıldı bu ne demek? Bugüne kadar uygulanan emeklilik sistemi yanlıştı, emeklilere eziyet ettik, eksik emekli maaşları bağladık, bu sistemi kıdem tazminatı fonu aktarılmasıyla mı düzelteceğiz demek istiyorlar? Emeklilik koşullarının düzeltilmesinin yolu kıdem tazminatı üzerinde oynanan oyunlar değildir. Bu konuyu net olarak dile getiriyoruz. Kıdem tazminatının fona aktarılmasıyla işten çıkartmalar kolaylaşacağı için sendikalaşma da ortadan kalkacaktır. Kıdem tazminatı bizim emeklilikte ev alma hayalimiz, kızlarımızın çeyizi, oğlanlarımızın düğün parası… Kimsenin bizim hayallerimizle oynamasına izin vermeyeceğiz. Sendikamız belediyeye önceki tasarılarda olduğu gibi bu tasarıda da sonuna kadar direnecektir” diye konuştu.

OYNANAN OYUNLAR BİTSİN
“Pandemi sebebiyle global bir kriz var, tüm dünyada ekonomi çökme noktasında” diyen Moripek, “Ülkemizde de ekonomi kötüye gidiyor, ekonominin düzelmesinin yönetimi kıdem tazminatının fona aktarılmasından geçmiyor. Biz ülkemizde üretime dayalı bir yönetim modeli izlemeliyiz, işçilerin hakkını gasp ederek değil tarım, sanayi ve hayvancılığın arttırılmasıyla ekonomimizi düzeltmemiz lazım. İşçi haklarına saldırıyı bıraksınlar. İşçi hakları üzerinde yazılan çirkin senaryolardan vazgeçilip işçi sınıfının üzerine oynanan bu oyunların bir an önce bitmesini istiyoruz. Kıdem tazminatı işçinin Çanakkale’sidir, Çanakkale daha önce geçilemediği gibi bugün de geçilemeyecektir” ifadelerini kullandı. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti