İPLER BİZİM ELİMİZDE DEĞİL

Teknik direktör Fuat Çapa, “Biraz realist olmak gerekiyor. Çok fazla iniş ve çıkışları olan toplumuz. Skor çok önemli ama önce kulübü düzlüğe çıkartmamız gerekiyor. Doğru bir yapılanma ile gerçekçi bir hedef lazım. Sezon başında ‘14-15 puanı yakalarsak ligde kalırız. 18-19 puan yaparsak Play-Off için hala şansımız olabilir’demiştik.

Spor Yorum: 0 / 6 Şubat 2019 18:50
İPLER BİZİM ELİMİZDE DEĞİL
-A +A


Ama maalesef transferi ikinci devrenin iki maçı oynandıktan sonra açabildik. Ligde kalmak artık hedefimiz değil. Biz bu ligde kalacağız. İpler bizim elimizde olmadığı için maçlarımızı kazandıktan sonra neler olacak ona bakacağız. Karabük maçı sonrası oynayacağımız Denizlispor, Gazişehir (D), Adana Demirspor ve Hatayspor (D) maçları kaderimizi belirleyecek” dedi.
 
 
Teknik direktör Fuat Çapa, dün tesislerde düzenlenen basın toplantısında Eskişehirspor’un son durumunu, ligdeki hedeflerini ve gelecek ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.
 
BİZİM ÇOCUKLAR GÜZEL BİR TABLO YARATTI
Öncelikle ligin ilk yarısını değerlendiren Çapa,  “İlk devreyi genel olarak değerlendirecek olursak. Zor ve sancılı süreçti ama kazançlı çıktık. Çekilen çilenin büyük getirileri oldu. Bunu göz ardı edemeyiz. Bizim Çocuklar diye yola çıktı. Artık belli bir seviyeye geldi. Çocukluktan çıktı birey oldu. İlk devrenin en büyük kazancı oldu. Bu çocuklarla yola çıkmamız şehri daha çok kenetlendirdi. Bu da güzel bir tablo yarattı.
 
HEPSİ GELİŞİM GÖSTERDİ
Türk futboluna 12-13 yeni isim kazandırdık. Bu yaşamış olduğumuz sıkıntılı dönemin meyvesi oldu. Genç arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Üzerlerinde yük vardı. Biz her ne kadar o yükü almaya çalışsak da, baskı altından kurtarmaya çalışsak da her zaman başarılı olamadık. Sonuçta bu şehirde yaşıyorlar. Bireysel anlamda 6 ay önceye 6 ay sonraya bakacak olursa hepsi gelişim gösterdi.
 
ÖZLENEN TABLOYA KAVUŞTUK
Gençlerbirliği maçı öncesi soyunma odasında şunları söylemiştik. 6 aydır özlenen tabloyu burada görmek insanı hem gururlandırıyor, hem de duygulandırıyor. 
Biz bu ligin iddialı takımlarından olacağız diyorduk. Bunu Gençlerbirliği maçında gösterdik. 6 ay futboldan uzak olsalar da, ilk 10-15 dakikayı sıkıntılı geçirseler de bize ne kadar çok şey katabileceklerini ilerleyen dakikalarda gösterdiler. Yaşımız 19-20’ydi, şu anda 25 olduk. Doğru bir harmanlama yapıldığı zaman güzel bir kadronun ortaya çıkabileceğini hepimiz gördük. Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor.
 
İPLER BİZİM ELİMİZDE DEĞİL
Sezon başında ‘14-15 puanı yakalarsak ligde kalırız. 18-19 puan yaparsak Play-Off için hala şansımız olabilir’demiştik. Ama maalesef transferi ikinci devrenin iki maçı oynandıktan sonra açabildik. Ligde kalmak artık hedefimiz değil. Biz bu ligde kalacağız. İpler bizim elimizde olmadığı için maçlarımızı kazandıktan sonra neler olacak ona bakacağız. Bizim geleceğimizi bu gençler belirleyecek. Göz ardı edemeyiz. Hep ilk tercihimiz olacaktır. Kim hakediyorsa formayı o alacak. Adaletli olmalıyızki bize olan inanç ve güvenleri devam etsin.
 
GELECEKTE GÜZEL ŞEYLER OLACAK
Ayrıca, Osmangazi Üniversitesi ile bir protokol imzalandı. Önümüzdeki süreçte ESTÜ ve AÜ ile de yapacağız. Bürokrasi kısmı kalacak. Onu da çözersek gelecek güzel şeyler olacaktır.
Osmangazi ile Eylül ayından beri çalışıyoruz. Bu süreçte neler yaptık, oyuncularımıza neler kattık sizinle önümüzdeki günlerde paylaşacağız. Neden oyuncularımızın bu kadar gelişim sağladığının altında birşeyler yatıyor. Bunu belgelerle paylaşacağız. Biz bu gelişimi devam ettirmek istiyoruz. Çünkü Eskişehirspor’un kurtuluşu da bu. Mümkün olduğunca gençleri eğiterek, o gençlerin maddi anlamdaki getirileriyle bu yükün altından kurtulmak istiyoruz.
 
EMRE VE BERKAY BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTEDİ
Emre Güral ve Berkay Dabanlı’nın borçları yapılandırıldı ve o yüzden alındığı söyleniyor. Öyle bir şey yok. Teklif olmasına rağmen bizimle çalışmak istedi. Emre’ye ödenen rakam önceki borcundan düşecek. Berkay için de aynı şeyler geçerli. Ekstra bir yük binmedi. Sözleşmeler yerli ve yabancı isimlere yeniden yapılandırıldı. Burada oyuncuların yaptığı bir fedakarlık var. Oyuncularla görüştük yüzde 30’luk tasarrufumuz oldu. Bu ligin kendine göre bütçesi var. Biz bunun altına düşmek zorundayız.
 
HEDEFİMİZİ BELİRLEYECEĞİZ
Cumartesi önemli bir maçımız var. Kağıt üzerinde favori olsak da bizim için çok önem taşıyan bir karşılaşma. Oradan kazasız belasız dönersek ondan sonra oynayacağımız 4 maç bizim ligdeki kaderimizi belirleyecek. Denizlispor, Gazişehir (D), Adana Demirspor ve Hatayspor (D) maçları. Bu karşılaşmalar hedefimizi belirleyecek.
 
HERKES KATKI SAĞLAMALI
Gençlerbirliği maçında, maç önü, maç esnası ve maç sonu olan tabloyu her maça yaymak gerekiyor. Davayı herkese inandırmalıyız. Bu artık kurtuluş süreci. Herkes katkı sağlarsa işimiz kolaylaşır” dedi.
 
FORMA REKABETİ
Bu açıklamaların ardından sorulara da cevap veren Çapa, takımda forma rekabeti yaşanmaya başlanmasıyla ilgili soruya “Kadro sayısı şu anda 35. Transfer döneminin ne kadar zor bir süreç olduğunu Ağustos’ta da gördük, Ocak’ta da gördük. Temmuz’da transferi tekrar açmak çok zor. O açıdan bu sayıyı fazla tutmak zorundayız. Bu süreçte bize de çok fazla görev düşüyor. 35 kişilik kadroyla çalışmak kolay değil. 5-6 arkadaşımızı U-21’e göndereceğiz. Dün altyapıyla bir toplantı yaptık. U-19 ve U-21’de yaşına bakmaksızın bize katkı sağlayabileceğine inandığımız isimleri oynatacağız. Bazı isimleri profesyonel yapaağız. Bunlardan biri de Buğra. Buğra’nın gelişimi için U-15’te değil U-19’da oynatmayı planladık. Metehan Altunbaş’ı U-21’de oynatacağız. Alp ve Ebrar için de aynı şeyler geçerli. Altyapıda skor değil gelişim önemli.”
 
CEMALİ OLMASAYDI, TRANSFERİ AÇMA ŞANSIMIZ YOKTU
Çapa, bir gazetecinin, “Başakşehir’den Mete ve Harun takıma katıldı. Performansları nasıl, hazır mı? Cemali transferinde neler yaşandı?” şeklindeki sorusunu ise “Cemali transferi olmamış olsaydı transferi açma şansımız yoktu. Kilit noktaydı. Başakşehir’in yaklaşımı ve bize olan inancı sayesinde beklentilerimiz çok üzerinde şeyler aldık. Maddi anlamda demiyorum, manevi anlamda. Tüm ekibe çok teşekkür ediyoruz. Bizimle bizzat ilgilendiler. Onların bir projesi var. 30’a yakın Cemali tarzında transfer yapmışlar. Bu oyuncuları kiraya vererek takip ediyorlar. Yaptığımız görüşmelerde bize bu arkadaşı önerdiler. Şunu söyleyeyim bir haftadır bizimle idmana çıkıyorlar beklediğimizin üzerinde performansları var. Bizim çocukların önündeler. Altyapının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Altyapımızla övünüyoruz, şu an onlar olmasaydı bugün burada olamayabilirdik. Ama daha iyi nasıl olur onu gördük. Bizim o yolu takip etmemiz lazım. Geniş kadro rekabete girecek. Burada olduğu sürece o isimler bizim sporcumuz Başakşehir’in oyuncusu değil” dedi.
 
KULÜBÜ DÜZLÜĞE ÇIKARMALIYIZ
Çapa, transferin açılmasının ardından eksiklere rağmen transfer yapmadığı sorusuna ise, “Biraz realist olmak gerekiyor. Çok fazla iniş ve çıkışları olan toplumuz. Skor çok önemli ama önce kulübü düzlüğe çıkartmamız gerekiyor. Doğru bir yapılanma ile gerçekçi bir hedef lazım. Eksik olan mevkilerimiz çok net birşekilde gözüküyor.
 
HELALLİK ALINMALI
Bu kulüpten gidenlerden helallik alınmalı, vedalaşarak ayrılmalılar. Yoksa sıkıntılardan kurtulamayız. Bu ortamı yakalayamadıkça biz bu süreçlerden kurtulamayız. Gençlerbirliği’nde görev yaptım. Giden oyuncuların primi arkasından gönderilirdi. Kasımpaşa’da görev yaptım giden oyuncuların maaşları ardında yatırılırdı. Biz bunu yakalamamız lazım. Güven kazanmamız lazım. Biz bu ortamı yakalarsak, dünyanın her yerinden her topçuyu getiririz. Avrupai bir şehir. Taraftar kimsede olmayan bir taraftar.”
 
ÖNLERİNİ KAPATMAK İSTEMEDİM
Kaleci transferinin yapılmamasını da değerlendiren Çapa, “Biz Melih’i sezon başı da birinci kaleci düşünmedik. İkini kalecimizdi. Transfer yasağı vardı olmadı. Devre arası transferi açtık ama kaleci alamadık. Bize gelmek isteyen isimler bizimkilerin üzerinde değildi. Almak istediklerimizde bütçemizi aştı. Neden Ekrem’in, Melih’in Ebrar’ın önünü kapatayım. Kendi başarım için burada değilim. Böyle olsaydı kaleci aldırtırdım. Parçalar doğru oturduğu zaman kaleciye de fazla iş düşmez. Gençlerbirliği’ni yendiysek Melih’e de teşekkür etmek lazım. Melih daha iyi olacak, aynı şekilde Ekrem’de bu ligin iyi kalecilerinden.”
 
SÖZLEŞMELER UZATILACAK
‘Gençlerin sözleşmesinin uzatılması konusuna yönetime rapor verdiniz mi? Şeklindeki soruya da cevap veren  Çapa, “Fıratcan, Bedirhan, İbrahim Halil’in sezon sonu sözleşmesi sona erecek. Yöneticilere rapor verdik. Şu anki ortam buna uygun değil. 3 arkadaşımız için gerekeni önümüzdeki hafta yapacağız” dedi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti