HASAR OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Başkanı Didar Duygu Altuntaş, kar yağışı nedeniyle zarar gören Eskişehir Stadyumu ile ilgili açıklama yaptı. Altuntaş, “Kentimizde bulunan diğer yapılarda herhangi bir hasara neden olmayan bir hava koşulunun stadyumda ağır hasar vermiş olması düşündürücüdür” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 24 Ocak 2020 16:40
HASAR OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ
-A +A

UZAK TUTULDUK
Oda binasında açıklamalarda bulunan Altuntaş, kar yağışına dayanamayan stadyum çatısının çökme tehlikesi nedeniyle yapının kullanılamaz hale gelmesinin kendilerini üzdüğünü söyledi. Eski Atatürk stadyumunun kentin tarihi belleği olduğunu ancak hiç acımadan bu belleğin ortadan kaldırıldığını söyleyen Altuntaş, “Bu süreçte biz meslek odaları tüm konulardan uzak tutulduk.  Hem yeni stadyum hem de eski stadyum yerine yapılacak düzenlemeler için yaptığımız çalışmalar dikkate alınmadı. Bizler tarafından yapılmış olan birçok çalışma olmasına rağmen meslek odalarını tüm bu süreçlerden uzak tutan sayın yetkililer stadyum tasarım ve yapım işini TOKİ aracılığıyla gerçekleştirdiler” dedi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ DAHİL EDİLMELİ
TOKİ’nin önceki gün yapmış olduğu açıklamaya değinen Altuntaş, “ Yaşanan olay sonrası inşaatı yapan kurum tarafından yapılan açıklama “olumsuz hava koşulları gerçekleştiği ve incelemelerin devam ettiği” şeklinde olmuştur. Olumsuz hava koşullarından kasıt nedir?  Evlerimizde ve kentimizde bulunan diğer yapılarda herhangi bir ağır hasara neden olmayan bir hava koşulunun, olası bir afet anında bizlerin toplanma ve korunma ihtiyacının karşılanması gereken bir yapıda ağır hasar vermiş olması düşündürücüdür. Biz mimarlar olarak stadyum özelinde yaşadığımız bu sorunun en büyük sebeplerinden birisinin mevzuat kaynaklı olduğunu düşünmekteyiz. İmar Kanunu 26. Maddesi gereği tüm kamu yapıları sadece mimari avan projeler incelenerek, statik, mekanik, elektrik veya zemin değerleri ile ilgili hiçbir incelemeye tabi tutulmadan inşaat ruhsatı almaktadır. Yapım aşamasında denetimin gerektiği gibi sağlanamamış olması ise yaşanan bu olayda gözler önündedir. Meslek Örgütlerinin tasarım, yapım ve denetim süreçlerine dahil edilmediği ve denetim mekanizmalarını doğru çalışmadığı bu düzende daha çok sorunla karşılaşılacağı açıktır” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti