GEÇ KALMADAN HAREKETE GEÇİN

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Raziye Nesrin Demirtaş, hareketsiz yaşamın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek ekibiyle birlikte “Harekete Geç, Sağlığını Sen Seç” başlıklı bir bilgilendirme etkinliği düzenledi.

Sağlık Yorum: 0 / 25 Mayıs 2019 17:43
GEÇ KALMADAN HAREKETE GEÇİN
-A +A

ESOGÜ Hastanesi poliklinikler girişinde açılan stantta hastalar ve hasta yakınlarına bilgilendirmede bulunan Prof Dr. Raziye Nesrin Demirtaş, “Fiziksel aktivite, günlük yaşamda kaslarımızı kullanarak yaptığımız, enerji tüketimine neden olan vücut hareketleridir. Ancak fiziksel aktivite terimi egzersiz ile karıştırılmamalıdır. Fiziksel aktivite, egzersiz yapma ve sportif aktivitelere katılmayı da kapsamaktadır. Ev ve bahçe işleriyle uğraşmak, ulaşım amacıyla yürümek, bisiklete binmek, merdiven inip çıkmak, koşmak, yüzmek, ip atlamak, dans etmek, oyun oynamak; kol, bacak ve gövde hareketlerini içeren çeşitli egzersizler; voleybol, futbol, vs. çeşitli sporlar ve diğer aktiviteler fiziksel aktivite olarak kabul edilir” dedi.
Geleceğe yapılacak en güzel yatırımın sağlıklı bir bünye olduğunu söyleyen Demirtaş, “En az haftada 5 gün, günde 30-60 dakika orta yoğunlukta veya haftada en az 3 gün, günde 25-50 dakika şiddetli aerobik fiziksel aktivite ve ayrıca haftada en az 2 gün kas kuvvetlendirici aktiviteler yapmalıdır. 65 yaş üzeri yetişkinler 18-65 yaş arası yetişkinlerde yapılması önerilen fiziksel aktivitelere ilaveten,  her gün denge ve esneklik aktiviteleri de yapmalıdır. Hamileler ve doğum-sonrası kadınlar ise haftada en az 2 saat hafif ve orta yoğunlukta aktivite yapmalıdır. Bir bireyin geleceği için yapabileceği en iyi yatırım düzenli fiziksel aktivite alışkanlığıdır” dedi. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti