FİDE SERASINA YOĞUN TALEP

Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, ilçe tarımını katkıda bulunmak üzere ilçede kurulan fide serası hakkında bilgi verdi. Seranın tarıma büyük katkısı olduğunu söyleyen Akgün, “Burası 2007 yılında kadınlardan oluşturduğumuz tarımsal kalkınma kooperatifimizin talebi üzerine Sayın Maliye Bakanımız Kemal Unakıtan’ın desteğiyle kuruldu” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 1 Eylül 2019 18:10
FİDE SERASINA YOĞUN TALEP
-A +A

Mihalgazi olarak kendi fidelerini yetiştirmek istediklerini söyleyen Başkan Akgün, “Toprakla üretimin en temel esaslarından bir tanesi fide. Fideyi aldığınız zaman erkencilik sağlıyorsunuz. Antalya’dan ya da başka bir yerden gelen fidelere göre buranın iklim koşullarına göre yetiştiği için toprağa daha çabuk adapte olabiliyor. Burası bile bizim ilçenin kapasitesini karşılayamıyor ama bir nebze rahatlatıyor. Buraya çiftçi gelip kendi tohumunu verip burada yetişmesini sağlıyor. Ayrıca fidesinin ne halde olduğunu, hangi boyda olduğunu görebiliyor. Hem de ayağının altında, hemen vasıtasıyla gelip buradan fidesini alıp bahçesine götürebiliyor” diye konuştu.
Sera hakkında bilgi veren ve seranın işletmesini yapan Seda Nur Arı ise, “Ürettiğimiz fideler sezona göre değişiyor. Sezonda hangi fideler gidiyorsa müşterilerimizin siparişi üzerine ekimlerimiz yapılıyor. Üretim aşaması ekimden başlıyor. Biz çeşit önermiyoruz. Müşterilerimiz bu bölgede hangi çeşitlerin gittiğini biliyor zaten ona göre siparişini veriyor. Bizde istedikleri tohumları tedarik ediyoruz. Kaç adet istiyor, hangi tarihe istiyor ona göre yetiştirme süresi belirleniyor ve ekimlerimiz yapılıyor. Zamanında müşteriye teslim ediyoruz.Yoğun talep var. Hatta dar bile geliyor burası artık” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti