FESTİVAL TARTIŞMASI

Tepebaşı Belediyesi Ekim ayı ilk toplantısında MilyonFest tartışması yaşandı. AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri gelecek yıl böyle bir festivalin düzenlenmemesi gerektiğini savundu. CHP’li meclis üyeleri ise konunun Tepebaşı Belediyesi ile ilgisi olmadığını, festivalin yasaklanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Gündem Yorum: 0 / 1 Ekim 2019 23:13
FESTİVAL TARTIŞMASI
-A +A

Tepebaşı Belediyesi Ekim ayı ilk toplantısı Tepebaşı Belediyesi Başkan Vekili Hasan Ünal başkanlığında gerçekleştirildi. 19 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda tüm maddeler ilgili komisyonlara havale edildi. Gündem dışı söz alan MHP’li meclis üyesi Eyyüp Yılmaz, geçtiğimiz günlerde şehrimizde gerçekleştirilen MilyonFest organizasyonuna değindi. “Gençlerimizin eğlenmesi ve şehrimize canlılık getirmesi için yapılan organizasyonlara elbette karşı değiliz ancak bu tür etkinliklerin daha güvenli ortamlarda yapılması kanaatini taşıyorum” diyen Yılmaz, “Alkolün su gibi aktığı, uyuşturucu hap gibi maddeler dahil her türlü uygunsuz hareketler olduğu bir gerçektir. Festivalde şirketin güvenlik görevlileriyle sarhoş bir vatandaş kavga etmiş, bıçaklı yaralama olmuş, adli vaka da meydana gelmiştir. Toz toprak içinde, her türlü sağlık şartlarından uzak olması bunun en basit örneği. 30 bin insana 10 adet tuvaletin yetersiz, sağlıksız ve hijyensiz olabileceği bir gerçektir. İl dışından gelenlerin kurduğu çadırlar birbirine çok yakın her hangi bir tehlike anında tahliye edilmesi çok zor ki, can kaybına dahi neden olabilecek şartlarda. 18 yaşından küçükler ve büyükler aynı ortamda içki içiyorlar. Bunu nasıl izah edebiliriz? Biz bunları söylerken kimsenin içtiğine de özgürlüğüne de müdahale etmiyoruz. Eskişehir gibi güzel bir kentin böylesine rezaletle anılmasını istemiyoruz. En kötüsü de 10’dan fazla küçük yaşta kızımız da tacize uğramıştır. Bu tür organizasyonların önüne geçmek için el birliğiyle mücadele etmemiz gerekmektedir. Bu festivalin Eskişehir’e ekonomik olarak hiçbir katkısı olmamıştır. Bir dahaki sene için Valiliğimiz, Emniyet Müdürlüğümüz, milletvekillerimiz kısacası el birliğiyle Eskişehirimizin adının bu tür olaylara karışmamasının tedbir alınmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.  Yılmaz, şehrimizin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı festivallerin yapılmasını önerdi.
TEPEBAŞI BELEDİYESİ İLE
HİÇBİR BAĞI YOKTUR
CHP’li Meclis Üyesi Metin Gündoğdu, konuyla ilgili, “Eyüp beyin biraz önce bahsettiği Milyonfest ile tepebaşı belediyesinin hiçbir bağı yoktur. Yetkililere sordum, araştırdım. Tepebaşı Belediyesi’nin uzaktan yakından bir alakası yoktur” derken, “CHP’li Meclis Üyesi Turgut Doğandor, “Eyüp Bey, uyuşturucu, güvenlik, içki içilmesi gibi olaylara değindi. Bu tür olayların vuku bulmasından biz de hoşnut olmayız. Yetkilerimizin olmadığı bir yerde sorumluluğumuz da bulunmamaktadır. Bu konularda yetkili mercii Emniyet Genel Müdürlüğü’dür” ifadelerini kullandı.
MANTIKLI BULMUYORUZ
AK Parti grubu adına söz alan Mustafa Birsen, Eyyüp Yılmaz’ın MilyonFest ile ilgili düşüncelerine katıldığını vurgulayarak, “Cumhuriyet Halk Partisi’nden arkadaşlarımızın açıklamalarına da anlam veremediğimi ifade etmek istiyorum. Belediye olarak en düşük yerde açacağımız karpuz sergisine kadar müdahale ediyoruz, Kurban Bayramı’nda nerede hayvan satılacağına, kesileceğine kadar karışıyoruz ama MilyonFest ile ilgili hiçbir yetkimiz yok gerekçesini çok mantıklı bulmuyoruz. Orada yaşanan sıkıntıları hep beraber müşade ettik. Gerçekten çok rezil bir ortam. Tozun toprağın içerisinde gençliğimiz. Anayasanın 58’inci maddesinde belirtildiği gibi gençliği içkiden, alkolden, fuhuştan korumak olduğu gerçeğini unutmamak lazım. Tepebaşı Kaymakamımızın kendi inisiyatifiyle kullandığı bir karar mahkemeden döndü. Hukuk yoluyla böyle bir şey  yapıldı. Ama demek ki burada kurumlar arası bir diyalogsuzluk söz konusu. İnşallah önümüzdeki yıl böyle bir etkinlikle ilgili müracaat edildiğinde hem belediyelerimizin, kurumlarımızın bu tür şeylere müsaade etmemesini AK Parti grubu adına temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
DÜNYA NE ÇEKTİYSE
YASAKLARDAN ÇEKTİ
CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder de doğru veya yanlış kentin tanıtımı adına ne varsa yanında olmak gerektiğini söyledi. Önder, “Alkol içiliyor sular gibi vesaire. Bunu denetleyecek merciler var, kişinin tercihidir. Bunun için festivallere gerek yoktur. İçilecekse her yerde zaten içiliyor. Gençleri ne kadar tanıdığınız bu festivallere katılımlardan belli oluyor. Yunus Emre Haftası kutluyorsunuz, kaç tane genç getiriyorsunuz? Kutladığınız haftalarda ne kadar gençlere hitap edebiliyoruz? Biz olgun kuşak gençlerin ihtiyaçlarına ve arzularına ne kadar hizmet edebiliyoruz. Eğer buralara 20 bin kişi katılıyorsa demek ki bizim kuşaklar gençleri anlamıyoruz. O yüzden bu festivallere gideceklerdir. Dolayısıyla kentimiz gelişen bir kent. Bugün 85 bin öğrencisi olan bir kent. Çağdaş modern bir kent. Burada herhangi ufak bir şeye saplanmadan gençlerimizi biz idareciler iyi anlayarak bu gençleri daha sağlıklı, daha modern yerlerde, bu tarz etkinlikleri hedef kitlelerimizi göze alarak üst düzey bürokratların gerçekleştirmesini temenni etmemiz gerekiyor. Çakmaktan alev, alevden yangın, çakmak fabrikasını kapat. Öyle bir şey yok.Onlar gibi düşünmek zorundayız. Bizim deneyimimiz onların enerjisi birlikte karar vererek, ama bu yasaklayarak değil. Bu memleket hatta dünya ne çektiyse yasaklardan çekmiştir” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti