ESOGÜ KÜLTÜR KİTAPLARI SERİSİ'NİN İLK KİTABI

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kültür Kitapları Serisi’nin ilk kitabı olan “Mehmet Gürsoy / Yaşayan İznik Çinileri / Living İznik Tiles” Türkçe-İngilizce olarak yayımlandı.

Gündem Yorum: 0 / 28 Haziran 2020 15:49
ESOGÜ KÜLTÜR KİTAPLARI SERİSİ'NİN İLK KİTABI
-A +A

ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şirin Şengel tarafından, “Yaşayan İnsan Hazinesi” Mehmet Gürsoy’u ölümsüzleştirmek adına hazırlanan kitap, Gürsoy’un İznik çinisine duyduğu sevdayı okuyucuyla buluşturuyor. Kitap, Gürsoy’un 45 yıla yaklaşan sanat yolculuğunu fotoğraflarla, belgelerle ve eserleri ile anlatıyor. Uzun süredir üzerinde çalıştığı bu kitabın ESOGÜ yayını olarak basılmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Doç. Dr. Şirin Şengel, Mehmet Gürsoy’un hayatını ve onun gözünden İznik çini sanatını bu kitap aracılığıyla tanıtıyor. 

Çini sanatçısı Mehmet Gürsoy 15-17. yüzyıllar arasında üretilen İznik çinilerinde kullanılan ham madde, renk ve desen niteliklerini araştırmış ve özellikle 16. yüzyılda üretilen İznik çinilerini temel alarak yeniden yapılandırmıştır. İznik çinisini tarihin derinliklerinden çıkararak,  onun yeniden doğuşunu gerçekleştiren Mehmet Gürsoy, Türk çini sanatını ve özellikle İznik çinisini, taşıdığı tüm değerleri ile ulusal ve uluslararası alanda tanıtmayı, yaşatmayı ve geleceğe aktarmayı görev edinmiştir. Mehmet Gürsoy sanat yolculuğunu yoğun bir üretim, güçlü bir deneyim ve sanat eğitimciliği ile birlikte hiç bitmeyen bir heyecanla sürdürmektedir.  
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti