Eskişehir’e yatırım talebi inanılmaz

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin ekonomi müsteşarları ve AB Türkiye Delegasyonu yetkilileri, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) bünyesindeki AB Bilgi Merkezi'nin ev sahipliğinde, bir dizi temas ve ziyaret gerçekleştirmek üzere kente geldi.

Gündem Yorum: 0 / 6 Aralık 2018 17:22
Eskişehir’e yatırım talebi inanılmaz
-A +A


ETO Başkanı Metin Güler, AB üyesi 13 ülkeden 19 ekonomi müsteşarı ve bürokratın katımıyla ETO Yunus Emre Toplantı Salonu'nda düzenlenen ‘Avrupa Birliği Ekonomi Müsteşarları Toplantısı’nda, Eskişehir’in AB üyesi ülkeler ile ekonomik ve kültürel iş birliğine değinerek, her iki taraf arasındaki bağların güçlendirilmesi için çaba gösterdiklerinin altını çizdi. Eskişehir’in 2017 yılında gerçekleştirdiği 2,2 milyar dolar ihracatın yüzde  43’ünü AB üyesi ülkelere yaptığını belirten Güler, şehrin ihracat yelpazesinde ilk 10 sırada 9 AB üyesi ülkenin yer aldığını kaydetti. Güler, Eskişehir'in sadece bölgenin değil ülkenin de adeta yükselen yıldızı olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: "Eskişehir aynı zamanda yüksek teknolojik ürün üreten bir şehirdir. Havacılık, raylı sistemler, beyaz eşya... Türkiye'deki üretim yelpazesine baktığımızda uçak moturu, dizel lokomotif ve kompresör Eskişehir'de üretilmektedir.  Eskişehir turizm noktasında da önemli kazanımlar içindedir. Dünyanın birçok otel zincirinin kentimize yatırım yaptığını görmekteyiz. Şu an itibarıyla başta AB olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden kentimize inanılmaz yatırım talebi var. Avrupa'daki yatırımcıları da yatırım için Eskişehir'e davet ediyoruz."
TİCARİ İLİŞKİLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ
AB Delegasyonu Ticaret Birimi Başkanı Bartosz Przywara da sanayisi, üniversiteleri, eğitimli nüfusu ve iyi altyapısıyla turistleri çeken Eskişehir'de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ankara'da konuşlanmış AB delegasyonunun, üye ülkelerin büyükelçilikleriyle yakın temas içinde bulunduğuna işaret eden Przywara, şunları söyledi: "Buradaki personel her ay toplanıp ticari ilişkileri değerlendirmektedir. Bizler de zaman zaman saha ziyaretleri yaparak ekonomi ve sektörlerin durumunu değerlendiriyoruz. Eskişehir ziyareti de bu çalışma ziyaretlerinden biri. Bazı sanayi bölgelerini ve fabrikaları dolaşacağız. Önemli bir enerji entegrasyon projesi TANAP ile TÜLOMSAŞ, TEI ve çeşitli potansiyel iş ortaklarımızla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Türkiye AB arasındaki çeşitli siyasi dalgalanmalara rağmen ekonomik ilişkiler halen güçlü bir şekilde devam etmekte. Türkiye AB'nin 5. ticaret ortağı olmayı sürdürmektedir." Aa

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti