ESKİŞEHİR’E BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILDI

43. Turizm Haftası Etkinlikleri” kapsamında “Eskişehir’in Sağlık Turizmi Potansiyeli” konulu panel düzenlendi

Sağlık Yorum: 0 / 20 Nisan 2019 16:19
ESKİŞEHİR’E BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILDI
-A +A

Kongre Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Sezgin üstlendi. Panele konuşmacı olarak ise Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Karagülle katıldı.
Panelde Bir Konuşma Yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge ise, “Eskişehir sağlık turizmi konusunda 2018 yılında ciddi yatırımlarla hem Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin yeni binasını hem de Şehir Hastanesi’ni devreye soktuk. Sağlık turizmi sadece hastane ile bitmiyor. Sağlık turizmi dediğimiz zaman asıl önemli olan, kişinin dışarıdan gelip hastanelerimizde tedavi olduktan sonra burada geçireceği zamanda neler yapacağı. Dolayısıyla bu noktada da turizmin ulaşım kolaylığı, otellerin varlığı gibi konular önemli hale geliyor. Hastalar için şehirde konakladıkları süreyi nasıl geçirebileceği çok önemli.” dedi.
Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Karagülle ise konuşmasında; 90’lı yılların sağlık sistemi ile bugünkü sağlık sisteminin hiçbir şekilde karşılaştırılamayacağını vurguladı. Karagülle, “Eskişehir 2018 yılı içerisinde tüm odaları nitelikli olan, her türlü sağlık sistemini eşit bir şekilde vatandaşına sunan bir sağlık sistemine dönüştü. Şunu iddia edebiliriz ki biz Eskişehir’deki tüm özel sağlık kuruluşlarından daha iyi tıbbi ve fiziki olanaklara sahibiz. Artık Eskişehir’de devlet hastanesinde yapılamayıp özel hastanede yapılabilen hiçbir işlem yok. Dolayısıyla bu olanaklar Eskişehir için çok büyük bir kazanç.” şeklinde konuştu.
Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Sezgin şunları söyledi: “Bugün Eskişehir’in sağlık turizmi potansiyelini konuşmak için bir arada bulunuyoruz. Son yıllarda gerek hükümetler düzeyinde, gerekse diğer resmi kurumlarımızca sağlık turizmi son derece önem atfedilen ve önemli gelir kaynağı oluşturan kalemlerden birisi haline geldi. Bunun yanı sıra, sağlık turizmi kişi başı harcamalarda da oldukça üst düzeyde bir veriye sahip. Dolayısıyla sağlık turizmine hükümet politikaları olarak son yıllarda büyük önem veriliyor. Biz sağlık turizmini termal turizm, wellness/spa turizmi ve hastane turizmi olarak üç başlık altında ele alıyoruz. Bu bağlamda özellikle hastane turizmi hem ucuz olması hem de üst düzey hizmet verilmesi bakımından ülkemizin iddialı olduğu bir alan.”  HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti