EĞİTİM YAPBOZA DÖNDÜ

Gündem Yorum: 0 / 10 Haziran 2019 17:56
EĞİTİM YAPBOZA DÖNDÜ
-A +A


Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, geçen günlerde Anadolu Üniversitesini ziyaret eden MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı’nın pedagojik formasyonun kaldırılacağı yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.
Alkan, “Eğitimdeki yanlış politikaların faturasını öğretmene kestiler.MEB bürokrasisi ülkede eğitimde yaşadığımız yıkım politikalarından sorumlu değilmişler gibi öğretmenleri hiçbir bilimsel ve objektif kriter olmadan sınıflandırmaya tabii tutmuşlardır. Sayın Safran yaptığı konuşmada 1 milyonluk öğretmen camiasını tasnifleyerek adeta eğitimdeki enkazın sorumlusu ilan etmiştir.  300 bin öğretmenin iyi,300 binin ‘ ‘biz bu işi yaparız’ diğer 300 binin ise umudunu kestiğini ‘kuma saplanan araç gibi patinaj’  yaptığını vurgulamıştır. MEB bürokratı nasıl olurda öğretmenleri ‘Başarısızlar, isteksizler, başarılılar’ sınıflandırmasına tabii tutarak algı oluşturmaya çalışır” dedi.
Eğitimcilerin moralinin bozuk olduğunu söyleyen Faik Alkan, “Eğer ortada öğretmenler açısından böyle bir tablo varsa sebepleri acaba uygulanan eğitim politikalarından kaynaklı değil midir? MEB öğretmenleri işine yabancılaştırmıştır. Morali bozuk bir kitle yaratmıştır. Evet, bu ülkenin bir eğitim sorunu var. Hatta ekonomik krizden daha büyük. Bu sorunu çözmek öyle ayaküstü yapılacak açıklamalarla olamaz. Piyasaya terk edilen, kamusal, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşan politikalar ile de hiç çözülemez. Üniversitelerin akademik özerklikleri ortadan kalkmışken öğretmen yetiştirme politikalarını tartışmaya açmak sadece topu taca atmaktır” ifadelerini kullandı. HM

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti