EBELİK MESLEĞİNİN SORUNLARINI KONUŞTULAR

Sağlık Yorum: 0 / 9 Ocak 2019 15:58
EBELİK MESLEĞİNİN SORUNLARINI KONUŞTULAR
-A +A

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü tarafından "Ebelik Mesleğinin Dünü, Bugünü Ve Yarını" konulu konferans Yunus Emre Devlet Hastane’miz konferans salonunda düzenlendi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner tarafından verilen konferans İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ali Mumcu, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Mustafa Emin Çanakçı, Yunus Emre Devlet Hastanemiz idarecileri ve Hastane çalışanı ebelerin katılımıyla gerçekleşti.

Konferansın açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge; “Ebelik, insanlığın var oluşundan bu yana bilinmekle birlikte, tarihsel süreç içinde sağlık alanındaki bilimsel gelişmeler doğrultusunda ilerleme göstermiştir. Üniversitelerde lisans düzeyinde eğitim-öğretim alan, bilim, sanat ve etik değerleri içeren profesyonel bir sağlık disiplini olmuştur. Ebelik mesleği, insan sağlığını yaşamın ilk dakikalarından itibaren koruyan ve destekleyen en önemli mesleklerin başında gelmektedir. Bu nedenle ebelik mesleğinin güçlendirilmesi, sağlıklı bir topluma ulaşmak için gereklidir. Başarımızın hepimizin samimiyetli ve gayretli çalışmamıza bağlı olduğunu düşünüyorum ve katılımınız için teşekkür ediyorum” dedi.
ESOGÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner, en eski mesleklerden biri olan ebeliğin tarihsel süreçte zaman zaman hak ettiği yeri alamadığını belirtirken, ebelerin aktif olmadığı yerlerde sezeryanla doğum oranının çok yüksek olduğunu ifade etti. Ebeler olarak kendilerine büyük görevler düştüğünü ve çok çalışarak mesleklerini hak ettiği yere getirebileceklerini söyleyen Sayıner, ebelik mesleğinin sadece anne sağlığı açısından değil, aile ve toplum sağlığı açısından da büyük önem taşıdığını ifade etti. HM 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti