DİMDİK AYAKTAYIZ

2019 yılının değerlendirmesini yapan ve partisinin dimdik ayakta olduğunu söyleyen AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “AKParti’nin sendelemesini bekleyenler çok bekleyecekler. Milletimiiznbu hatırbilirliği ve vicdanı yapısı bizi iktarda tutmaya devam edecek” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 11 Ocak 2020 18:17
DİMDİK AYAKTAYIZ
-A +A

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ve beraberindeki Tepebaşı İlçe Başkanı Hakan Çizmelioğlu ile Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Acar, 2019 yılının değerlendirmesini yaptı. Konuşmasına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başlayan Çalışkan, şebeke suyuna yapılan zammı eleştirerek sözlerine başladı.
YÜRÜTMEYİ DURDURMA
Eskişehir’in en önemli yerel gündeminin suya yapılan zam olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Su zammına ilişkin gerek teknik veriler anlamında gerek sosyolojik ve ekonomik neticeleri konusunda halkımızı bilgilendiriyoruz. Bununla ilgili olarak da dava açtık. Su zammına ilişkin teklifi,tenik verileri, abonelerin su ihtiyaçlarını ve maliyetleri mahkme belediye ve ESKİ’den talep etti. Biz yürütmeyi durdurma kararı çıkacağını düşünüyoruz.Çünkü bu zam çok yüksek bir zam. Geçen yıl zam yapılmadığı halde yaklaşık 43 milyon kâr eden ESKİ’nin özellikle yılın son günlerinde gördüğümüz sumatiklerin önünde su kartının doldurulduğu yerlerde bir izdihamın yaşandığı herkesin gece saatleri dahil kuyruğa geçmek suretiyle su aldığı bu yüzde 63’lük zamdan nasıl en az etkilenebilirimin peşinde olduğunu gördük. Bu yüzyılda belediyenin bize yaşatmış olduğu çok büyük zorluk. Halkın bu kadar kamuoyuna yansıyan taleplerine rağmen ben yaptım oldu mantığıyla yapılan bu zammı bugünde yıl içerisinde de hep konuşmaya devam edeceğiz. Yapılan yüzde 63’lük sosyal demokrat bir belediyeciliğin sosyal anlamda halka yaşattığı zulmü hep anlatacağız. Yüzde 63’lük zam fahiş zamdır” diye konuştu.
MESLEK ÖRGÜTÜ BİTECEK
S plaka ile Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçen karar hakkında konuşan Çalışkan, “Bir meslek örgütünün yok olmasına, yaklaşık 10 bin aileyi etkileyen ve 497 araç kazandırmaya ve bu yolla belediyeyi gelir zengini yapma anlayışını anlamıyoruz. İhtiyaç varsa 50’li 100’lü rakamlar olabilir” şeklinde konuştu.
TİCARET ALANINA DÖNÜŞTÜ
Belediye meclis çoğunluğu elde edildikten sonra nerede arsa varsa ticaret alanına dönüştürüldüğünü belirten Çalışkan, “Hatta petrol istasyonu aşkları depreştti. Her nedense bir anda her yere petrol istasyonlarıyla tarayarak ticaret yapmayı arzu ediyor herhalde. Bunların hepsini dava edeceğiz. Daha önce petrol ofisi verilmeyen yerlerde bir anda petrol ofisi ihtiyacı doğdu” ifadelerini kullandı.
KESİNTİ BORÇLARA OLUYORDUR
Tüm belediyelere parti ayırt etmeksizin aynı ödemelerin yapıldığını söyleyen Çalışkan, “Bütçelerin geldiği nokta ortada. Belediyelerin durumu vahim. Halka hizmet vermeyi hedeflediği sosyal donatı alanlarını yaklaşık 10 km ötedeki ücra yerdeki beldiye hizmet alkanlarıyla konut alanlarını değiştirdiler ve sonra o konut alanını ticaret alanına çevirdiler. Ticari ve imar rantına karşıyız dedikleri yerleri ranta açtınız. Beş tane petrol istasyonu taradılar. Belediyenin borcunu ödeyecekler. Neden ayağınızı yorganınıza göre uzatmıyorsunuz? Kesinti oluyor diyorlar. Kimse AK Partili belediyelere fazla CHP’li belediyelere eksik ödeme yapılıyor demesin. Kesinti varsa borçlara kesiliyordur. Halka hizmet edilmesi gereken alanların ticaret alanlarına dönüşmesine karşıyız” dedi.
TRAFİK IŞIĞI ELEŞTİRİSİ
Yeni tramvay hatlarından bahseden Çalışkan, “Tramvaylar inşallah bir an önce hizmete girer de tramvay yoları araçların park yeri olmaktan çıkar. Nereye bakarsanız trafik ışığı var. Vatmanlara sesleniyorum. Vatman arkadaşlar durağa gelmeden ışığa basmasınlar. Ayıptır, vicdansızlıktır. En az 30 saniyemizi çalıyorlar. ESTRAM’da bunlarla ilgilenen kişiye sesleniyoruz. Şehrin trafiğinin akmasıı engelliyorlar. Çalıştaylar yapın. Projeler üretin. Proje olmadan seçim kazanan bir belediye de bizim belediyemiz. Siyasi analiz anlamında da analiz yapılması gerekir. Bunu anlamakta zorlanıyoruz. Şehrimizde bir mezbaha yok hala. İş yapmaya gönlü olmayınca hep engelleniyoruz diyorlar. Seyrediyoruz Gündoğdu 1’in yapılmasını. Bekliyoruz. Buyurun yapın. Biri 100 kreş sözü vermiş. 3 tane yapmış. Diğer seçime kadar 15 kreş yapar en fazla. Her zaman ki gibi güçlü, dimdik. AKParti’nin sendelemesini bekleyenler çok bekleyecekler. Milletimiizn bu hatır biliriği ve vicdanı yapısı bizi iktardatutmöaya devam edecek. Millete hizmet etmeye devam edeceğiz biz de” diye konuştu.
CHP’Lİ BELEDİYELER MÜRACAT ETSİN
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çalışkan, TOKİ tarafından yapılacak sosyal konut alanlarına ilişkin CHP’li belediyelerin olduğu ilçelre konut yapılmamasına ilişkin soruya, “Belediyeler bizim toplu konut alanı olarak ilan ettiğimiz alanları yeşil alana çevirmeye başladılar. Örnek Mihalıççık Belediyesi. Toplu konut alanına çevirmişiz. Ne güzel hazır. Diğer belediyelerimizin hepsi daha önceden çalıştıkları toplu konut arazileri imarlı alanları var. Diğer belediyelerin bununlailgili bir çalışması ve imarlı alanları yok. Hiç öyle özel bir çabamız ve endişemiz yok. Hazır yerleri varsa müracat etsinler, TOKİ değerlendirir. Belediyeler müracat etti toplu konuta tahsis ettiğimiz imarlı alanlarımız dedi” yanıtını verdi.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti