DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ

ES TV’de yayınlanan Vaziyet programına katılan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, yerel seçimlere yönelik iddialı konuştu. “Artık daha iyisini yapma zamanıdır” diyen Çalışkan, “Biz daha iyisini yapacağımıza ilişkin söylemlerle, yerel yönetimlerdeki tecrübelerimizle bu seçimi alacağız” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 8 Kasım 2018 01:32
DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ
-A +A

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, ESGROUP Genel Koordinatörü ve ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş, Anadolu Gazetesi Köşe Yazarları Cihan Yıldırım ve Arif Anbar’ın sunduğu Vaziyet programının konuğu oldu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışkan, yerel seçimlere yönelik düşüncelerini ve şehrin gündemindeki problemlere ilişkin AK Parti2nin çözüm önerilerini anlattı.
HER DAİM SEÇİME HAZIRIZ
100 gündür AK Parti İl Başkanlığı görevini yürüten ve göreve geldiğinde yorgun argın bir teşkilat bulmadığından bahseden Çalışkan, “Biz partiye yabancı değiliz. 15-16 yıldır partinin her kademesinde çalıştık. Her zaman olduğu gibi dinamik, dingin, bir daha ki seçime hazırlanmayı kendine görev edinen, AK Parti ilkeleri doğrultusunda hareket eden bir teşkilatımız var. Bundan sonra kaldığımız yerden yönetimlerimizle, ilçe yönetimlerimiz de dahil yerele odaklamak suretiyle hedefler belirledik” şeklinde konuştu. Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan ve Tepebaşı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz Kaynarca’nın istifa edip belediye başkan aday adayı olacaklarına yönelik iddialar hakkında konuşan Çalışkan, “Tüm ilçe başkanlıklarımıza ilişkin kimlerin istifa edeceğine ilişkin genel merkez teşkilat başkanlığı doğrultusunda talimat gelecek” diye konuştu.
BİRLİĞİ SAĞLAYACAĞIZ
AK Parti’nin Eskişehir’de neden başarısız olduğuna yönelik sorusuna cevap veren Çalışkan, partisinin hiçbir seçimde oy kaybetmediğini söyledi. Farklı kesimleri ikna etme konusuna odaklanmaları gerektiğini vurgulayan Çalışkan, “Adaylarımızın hepsi birbirinden kıymetli. Fakat adaylarımıza ilişkin kısımda farklı siyasi düşünceye sahip insanları ikna edememişiz demek ki. Üst üste oyları toparladığımızda biz kendi oyumuza ilişkin bir eksiklik yaşamadık. Bizim rakibimiz olan belediye başkanlarının oy almış oldukları kitlelere bakmak lazım. Eğer bu kitleler farklı siyasal görüşlere ilişkinse bizim onların üzerine biraz daha çalışmamız lazım. Bu çalışmayı biz daha önce Cumhur İttifakı ile yaptık. Doğru sonuçlar aldık. 2019’da ittifak olmasa dahi biz her an seçime hazırız. Ve doğru adaylarla seçimi alacağız. Birlikteliği sağladığımız noktada seçimi kazanırız” şeklinde konuştu.
ULAŞIM ÇÖZÜLMELİ
Hastane inşaatının başladığı tarihin belli olduğunu, bu sürece kadar Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sorununu çözmesi gerektiğinin altını çizen Çalışkan, “Bu hastanenin ne zaman başladığı ortada. Bu hastane bitinceye kadar tramvay hattı da 25 metrekarelik yol da çoktan bitebilirdi. Biz yapmıyoruz ama Büyükşehir şunu hep yapıyor: Engelleniyoruz. Biz yapıyoruz engellensek de engellenmesek de. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemleri doğrultusunda, belediyecilik anlayışı doğrultusunda. Yunus Emre Devlet Hastanesi de keza öyle. Artık 6500 hastaya günlük cevap verebiliyoruz. Şu anda hastanede yatan kişi sayısı 620. Hizmetin aksamasına müsaade etmeyiz” şeklinde konuştu.
PROJE EKSİK
Gündoğdu Projesi’nin bir yıldır imar komisyonunda bekletilmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Çalışkan, projede eksiklerin olduğundan bahsetti. Çalışkan, “90 dönümlük alan, engelleniyor denilen bölüm. Gündoğdu’nun kaçta kaçı? Sekiz yıldır bu plan var. Son bir yıldır komisyonda. Bugün mü gündeminize geldi? Belediye başkanı olarak nasıl Gündoğdu’yu unutursunuz. Bakın burada Milli Eğitim’e ilişkin görüş yok. Ayrıca ESKİ’nin görüşü var. Gelen tek bilgi, gerekli abonelikler vardır. Siz bunları göndermezseniz komisyon bununla ilgili görüşmesini tamamlayamaz. Vatandaşın kaybının olmaması için bu proje değiştirilmeli” dedi.
CİDDİ OY ALDIK
Mihallıççık’da kendilerini eleştirenler tarafından erzak dağıtıldığına dikkat çeken Çalışkan, “AK Parti kırsaldan 24 Haziran seçimlerinde ciddi oy aldı. Biz yine aynı şekilde yüksek oyları alacağız üzerine hatta Mahmudiye ve Han’ı koyacağız. Bize erzak dağıtıyorsunuz diyenler, bugün Mihallıççık’ta erzak dağıtıyorlar. Erzakla siyaset dönemi geçti artık, hizmet üretmeniz lazım. Erzakları vatandaşlar aslınlar güle güle kullansınlar. Ama biz yine Mihallıççık’ı alacağız” dedi.
ENDİŞEMİZ YOK
Seçimi alacaklarına yönelik hiçbir endişelerinin olmadığının altını çizen Çalışkan, “Biz yapacağımız işlerden bahsedeceğiz. Biz daha iyisini yapma gayesiyle geliyoruz. Yılmaz Büyükerşen ne yapar bilmiyoruz. Biz konuları getiriyoruz, biz proje üretiyoruz. Hemşerilerimizin beklentilerini biz biliyoruz. Trafik sorununu biz çözeceğiz. Şehrin birkaç alana bölünmesine yönelik planlarımız var. Tramvay hatlarının güzergâhlarına yönelik eleştirilerimiz var. Kavşakları rahatlatacağız. Bağlantı noktaları değiştirilebilir. Metro gibi alttan geçebilir bazı hatlar. Dinamik, hedefleri olan, metal yorgunluğuna düşmemiş vizyonu olan doğru adaylarla biz bu seçimi çok rahat alırız. Buna ilişkin hiçbir endişemiz yok. 15 yılda 21 milyar lira yatırım yaptık Eskişehir’e. Okulları yaptık, okulları yeniledik, 10 bin masa üstü bilgisayar, 5 bin akıllı tahta. Neye başladıysak bitirdik” ifadelerin kullandı.
İLÇELERE ELEŞTİRİ
Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerini kalıcı eser bırakmamakla eleştiren Çalışkan, “Ne kadar bütçeleri var diye düşünmek lazım. Eğer yılda 200 milyona yakın bir bütçeyi harcıyorsanız beş yılda 1 milyar TL yapar. Kalıcı eserlerinize bakın. Odunpazarı ve Tepebaşı’nın kalıcı eserlerine bakın. Odunpazarı’nın 20 milyonluk kışın atıl hale geleceğini göreceğimiz Hamamyolu Projesi. Tepebaşı Belediyesi’nin kullandığı hizmet yerleri kiralıktır. Kalıcı eserler konusunda eleştirilerimiz var. Biz her iki ilçeyi de alacak durumdayız” dedi.
7 MAHALLE İÇİN KARAR
Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacı Ali Bey, Yeni, Işıklar ve Mamure Mahalleleri ile Deliklitaş ve Kurtuluş Mahallelerinin bir kısmını kapsayan afet riskli alan projesi için Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıklayan Çalışkan, “Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. 3.10.2018 kararı. Bin tane binayı ilgilendiren bir alan. Burada doğru karar vermezseniz durdurma kararı ile karşı karşıya kalırsınız” diye konuştu. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti