CUMHURİYET KADINLARI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Eskişehir kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Kadınları Fotoğraf Sergisi açıldı. 1960’lı yıllara kadar olan birçok fotoğrafın sergilendiği sergi, tarihe ve cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık edilmesini sağladı.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 6 Mart 2020 16:44
CUMHURİYET KADINLARI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI
-A +A

Kanatlı AVM’de açılışı gerçekleştirilen sergiye CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in eşi Seyhan Büyükerşen de katıldı. 1920’li yıllardan 1960’lı yıllara kadar olan birçok fotoğrafın sergilendiği sergi, tarihe ve cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık edilmesini sağladı. Sergilenen fotoğraflar arasında 1936 yılında çekilen Yılmaz Büyükerşen’in anne ve babası Ayşe-İhsan Büyükerşen ile 1940 yılında çekilen Ahmet Ataç’ın anne babası Mediha-Kemal Ataç’ın da fotoğrafları yer aldı.

ARŞİVİMİZ ÇOK GENİŞ
Sergi açılında konuşan Platform sözcüsü Fatma Ader, “Cumhuriyet döneminin güzel insanları. Cumhuriyeti özümsemiş ve çağdaşlığı yaşamış içine sindirmiş insanlar. Gördüğünüz gibi 20’li 30’lu yılların giysileri. Kadın erkek eşitliğini simgeleyen güzel fotoğraflar var. Bu arşiv oldukça zengin ama bu mekân dar geldiği için biz şimdilik bu kadarını sergileyebildik. Bütün kadınların dünya kadınlar gününü kutluyorum. Ülkemize barış, sevgi ve dostluk gelsin istiyorum. Sergimiz Pazar akşamına kadar açık kalacak. İnşallah bunu güzel bir yerde kalıcı yapmak istiyoruz. Çünkü arşivimiz çok zengin” dedi. 
 
Yılmaz Büyükerşen’in anne ve babası Ayşe-İhsan BüyükerşenAhmet Ataç’ın anne babası Mediha-Kemal Ataç

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
OTOGARA AKIN ETTİLER

OTOGARA AKIN ETTİLER

00:19 2 Haziran 2020
DENETİMLERE DEVAM

DENETİMLERE DEVAM

00:24 2 Haziran 2020
Gözyaşlarıyla anlattı

Gözyaşlarıyla anlattı

17:22 2 Haziran 2020

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti