ÇİFTELER’İ ALACAĞIZ

CHP il yönetimi ve Belediye Başkanları 31 Mart Yerel Seçimlerini değerlendirdi. Çifteler için olağanüstü itiraz dilekçesi verdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Çifteler’in belediye başkanlığını geri alacağımıza inanıyorum” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 14 Nisan 2019 17:08
ÇİFTELER’İ ALACAĞIZ
-A +A

CHP il yönetimi tarafından bir düğün salonunda seçim sonuçlarını değerlendirmek amacıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya PM Üyesi Gaye Usluer, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı ve partililer katıldı.
ESKİŞEHİR BAŞARILI ÇIKTI
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Abdülkadir Adar, Çifteler için tekrar bir itirazda bulunduklarını ve bu itirazdan umutlu olduklarını söyledi. Seçim sürecinde çalışan partililere teşekkür eden Adar, “Seçimlerde yönetim olarak tek başına kazanılmayacağını biliriz. Partililer seçim sürecinde çalıştığında başarı beraberinde gelir. Bu seçimlerde Eskişehir başarılı çıktı. Bu başarı sadece bizim değil, tüm partililerin başarısıdır. Bu şekilde dayanışmamız, birlikte olmamız son derece önemli. Kararlılığımızda devam ederse demokrasi yerini bulacaktır” diye konuştu.
VERİLEN KARARA UYMAK ZORUNDAYIZ
Eskişehir ile ilgili konuşan Büyükerşen şöyle devam etti: “Eskişehir’e dönecek olursak, Eskişehir’de partimizin bu seçimler öncesi birlik ve beraberlik hareketi içerisinde olduğunu gördük. Bu beni çok mutlu etti. Çünkü bundan evvel geçirmiş olduğumuz seçimlerde benim gördüğüm parti içerisinde klik, çeşitli düşünce sahiplerinin oluşturduğu kliklerle birbirlerini sessiz de olsa yemeğe çalıştıklarının da itiraf etmek zorundayız. Belli insanlar devamlı olarak partinin seçim sonucunda iş başına gelmiş kimselere açık veya sinsi muhalefet ederek altını oyma politikalarını yapageldiler. Son seçimlerdeki birleşme harekatını tam bir birleşme oldu mu olmadı mı, tek bir elin yumruğu gibi sıkıldık mı sıkılmadık mı? Daha parti teşkilatı olarak biraz şüphelerim var. Ama olmamış olsa bile en azından tek vücut olmanın ve iktidar olabilmenin halk için iktidar olabilmenin, Cumhuriyet için iktidar olabilmenin laik cumhuriyet için iktidar olabilmenin parlamenter sitemi tekrar getirebilecek ve tekrar zirveye çıkarabilecek bir partili vatandaşın, diğer vatandaşlarla aynı düşünceyi paylaşmak, güç birliği içerisinde olmak her türlü dedikodu, birbirimizin ayağının altına karpuz kabuğu koymak.”
PARTİ ROZETİ TAKIP PARTİZANLIK YAPMADIM
Parti içi özeleştirilerde bulunan Büyükerşen, “Bu seçimlerde seçim öncesinde il yönetiminde değişiklik oldu. İl yönetimi değişikliğinin ahenkli bir yönetim örneğini ortaya koyduğuna inanıyorum. O bakımdan kendilerine teşekkür ediyorum. Bir şey daha gördüm. Bu sefer anadan, babadan, dededen, nineden partili olduğunu söyleyip orta yere şiddetli muhalif yaratma peşinde olanların her seçimde gördüm ki delege avcılığından ve iktidara gelebilmek için her türlü oyunu ve kulisi çevirmenin mubah olduğunu bir ortam içerisinde bulunanlar eğer istedikleri olmazsa diğer seçimlerde de ortada gözükmüyorlar. İktidar olduğumuz her seçimde her şey iktidara gelen yönetim birimlerinden elindeki imkanları yalnız kendisi için kullanmasını isteyen gruplar var. Ben büyükşehir belediye başkanı olarak geçen 20 sene içerisinde partizanlığı belediye içerisine sokmadım. Hiç rozet de takmadı. Ama bugün hala Eskişehir’de DP döneminden beri sağ partilerin taraftarı olarak gelen seçmen kitlesinden de oy alabildiysem ki bu dönem 20 yıldan bu yana aldığım en yüksek oy oldu. Halbuki kusurlarımız, hizmet hatalarımız olmuştur belki de… Azalma olacağına artış oldu. Bunun tek bir nedeni var. Partizanlık yapmayışımdır. Partizanlık yapmayanı vatandaş karşısına çıktığınız zaman oy vermekten geri kalmıyor” ifadelerini kullandı.
GERİ ALACAĞIMIZA İNANIYORUM
Çifteler için olağanüstü itiraz dilekçesi verdiklerini belirten Büyükerşen, “Çifteler’de de bu başvurumuzla sonuç alabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü kısıtlılara oy kullandırılmıştır ki bu belli de oldu. AK Partili Milletvekilinin nüfus müdürlüğüne ve kaymakamlığa yaptığı baskıları biliyoruz. Kısıtlıların verdiği oylar sayılmıştır. Eğer onlar olmazsa Çifteler’in belediye başkanlığını geri alacağımıza inanıyorum. Bu sefer olağanüstü başvuru icat ettiler ya, biz de olağanüstü başvuru yaptık dün. Neden yaptık neden umutluyuz diye soracak olursanız, YSK Türkiye’nin pek çok yerinde kısıtlılara oy kullandırılan yerlerde seçimi yenileme kararı almış. Bu yeni bir karar. Kalkıp yeniden red kararı vermeyeceğini umut ediyorum” diye konuştu.
BAŞKAN OLARAK GÖRECEĞİZ
Doğru bir seçim süreci yürüttüklerini vurgulayan Parti Meclis Üyesi Gaye Usluer, “Doğru adaylarla yola çıktık. Yeni seçilen belediye başkanlarımızı kutluyorum. Eskişehir’de hep birlikte halkçı belediyeciliğin nasıl olacağını, nasıl olduğunu göstermiştik. Bundan sonra Seyitgazi ve Alpu’da da halkçı belediyeciliği, toplumcu belediyeciliği hep birlikte göstereceğiz. Çifteler Belediye Başkan adayımız Zehra Konakçı’yı da kutluyorum. Çifteler onu çok sevdi. Çifteler’e kadın eli değerse neler yapabileceğini o kadar güzel gösterdi ki sonuçta elimizde delillerimiz de olmasına rağmen o sekiz oyluk fark için yaptığımız itirazlar ilçe düzeyinde, il düzeyinde, YSK düzeyinde kabul görmedi. Ama bundan sonra mazbatalar alındıktan sonra YSK’ya üst itiraz var. Umuyorum ki bir dahaki toplantıda sevgili Zehra Hanım’ı da burada belediye başkanımız olarak göreceğiz” ifadelerini kullandı.
SİYASET YAPMADAN EŞİT HİZMET
25 yıl sonra tekrar zafer kazandıklarını belirten Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller, “Buradan tüm Alpu’ya, 33 mahalleme teşekkür ederim. 31 Mart bizim büyük bir zaferimiz oldu. Bundan sonra siyaset, politika, ayrımcılık yapmadan, eşit hizmet vererek bizden sonra gelecek arkadaşlarımızın önünü açacağız” dedi. 70 yıl sonra Seyitgazi Belediyesini alan CHP’li Uğur Tepe, “Seçim sonuçları hepimiz için hayırlı olsun. Zor bir süreçti, ama süreci atlattık. Büyük bir özveriyle, kavga etmeden, herkese ulaşarak bu süreci kolay hale getirdik. 70 yıl sonra Seyitgazi’nin sosyal demokrat bir anlayışın kazanması önemliydi” diye konuştu. HM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti